Je výhodná domácí výroba elektrické energie? 14

Elektřina Moderní technologie Investice Veřejný sektor Kutil

  •  Výroba elektrické energie probíhá v elektrárnách, které využívají různé technologie.
  •  Uhlí nebo uran slouží jako zdroj energie především velkým energetickým společnostem, zatímco pro domácnosti a obce jsou dostupnější  takzvané obnovitelné zdroje: slunce, vítr, voda nebo biomasa (například dřevo, sláma). 

RADA

Slunce můžete využít i k výrobě tepla prostřednictvím solárně-termických kolektorů, jejichž instalaci podporuje dotační program Nová zelená úsporám.

Výroba elektrické energie vyžaduje předběžnou kalkulaci

I když pomineme velké tepelné a jaderné elektrárny, dobrý hospodář musí nejdříve důsledně propočítat náklady a výnosy. Kolik utratíme za techniku? Kolik času strávíme instalací a údržbou? Máme k dispozici dostatečné zdroje? Konvenční výroba elektrické energie stojí většinu českých spotřebitelů kolem 5 korun za kilowatthodinu (Kč/kWh). Propočítejme namátkou vybraný příklad a posuďme návratnost investice.

Koupíme malou větrnou elektrárnu za 20 000 Kč, která má instalovaný výkon 1 kW (kilowatt), takže v dobrých podmínkách vyrobí průměrně 6 kWh (kilowatthodin) energie denně. Předpokládejme životnost přístroje 10 let a dostáváme celkem 21 900 kWh, za které bychom při současných cenách zaplatili elektrárenské společnosti kolem 100 000 korun. Vlastní výroba elektrické energie teoreticky vychází výhodně, ale při malé rychlosti větru nemusíme vyrobit skoro nic a pravděpodobně proděláme.

Domácí výroba elektrické energie je podporovaná státem

Mnoho tuzemských domácností, malých firem a obcí propočítalo návratnost svojí investice dobře. Výroba elektrické energie jim vychází lépe, než odběr z centrální distribuční sítě a někdy dosahují přebytků. Co potom? Přebytečnou energií můžeme například ohřívat bazén, anebo vyhledáme kupce. Kromě volného trhu připadá v úvahu ještě stát, který podporuje výrobu elektrické energie takzvanými výkupními cenami, nebo zelenými bonusy.

Jak stát podporuje alternativní zdroje energie (vybrané příklady)    
  Výkupní cena Zelený bonus
Sluneční elektrárna 6 669 Kč/MWh 5 969 Kč/MWh
Větrná elektrárna 2 414 Kč/MWh 1 914 Kč/MWh
Malá vodní elektrárna
v nové lokalitě a jednotarifním pásmu
3 453 Kč/MWh 2 753 Kč/MWh

Údaje čerpáme z Cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 9/2015, uvádíme hodnoty pro elektrárny zprovozněné v roce 2012. Pro bližší představu upřesněme, že většina domácností spotřebuje na svícení, vaření a provoz spotřebičů kolem 2 – 3 MWh elektřiny ročně. Takzvané zelené bonusy jsou poměrně nižší, protože vám vyrobená energie zůstává. Garantované výkupní ceny jsou vyšší, protože energii prodáte a nemůžete dále obchodovat. Zvýhodněná není produkce většiny novějších elektráren.

TIP

Vyrábíte elektrickou energii a dosahujete přebytků, které sami nepotřebujete? Vaši nadprodukci odkoupíme za příznivou cenu. Lokální výrobci s námi mívají snadnou fakturaci a nemusejí řešit skoro žádnou administrativu.

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.