E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Je výhodná domácí výroba elektrické energie?

Elektřina Moderní technologie Investice Veřejný sektor Kutil
  •  Výroba elektrické energie probíhá v elektrárnách, které využívají různé technologie.
  •  Uhlí nebo uran slouží jako zdroj energie především velkým energetickým společnostem, zatímco pro domácnosti a obce jsou dostupnější  takzvané obnovitelné zdroje: slunce, vítr, voda nebo biomasa (například dřevo, sláma). 
  • Nejsnazší cesta k výrobě elektřiny doma? Fotovoltaika.

Výroba elektrické energie vyžaduje předběžnou kalkulaci

I když pomineme velké tepelné a jaderné elektrárny, dobrý hospodář musí nejdříve důsledně propočítat náklady a výnosy. Kolik utratíme za techniku? Kolik času strávíme instalací a údržbou? Máme k dispozici dostatečné zdroje? Konvenční výroba elektrické energie stojí většinu českých spotřebitelů kolem 5 korun za kilowatthodinu (Kč/kWh). Propočítejme namátkou vybraný příklad a posuďme návratnost investice.

Koupíme malou větrnou elektrárnu za 20 000 Kč, která má instalovaný výkon 1 kW (kilowatt), takže v dobrých podmínkách vyrobí průměrně 6 kWh (kilowatthodin) energie denně. Předpokládejme životnost přístroje 10 let a dostáváme celkem 21 900 kWh, za které bychom při současných cenách zaplatili elektrárenské společnosti kolem 100 000 korun. Vlastní výroba elektrické energie teoreticky vychází výhodně, ale při malé rychlosti větru nemusíme vyrobit skoro nic a pravděpodobně proděláme.

Domácí výroba elektrické energie je podporovaná státem

Mnoho tuzemských domácností, malých firem a obcí propočítalo návratnost svojí investice dobře. Výroba elektrické energie jim vychází lépe, než odběr z centrální distribuční sítě a někdy dosahují přebytků. Co potom? Přebytečnou energií můžeme například ohřívat bazén, anebo uskladnit v akumulátorech či virtuální baterii.  Obecně ale platí, že nejvýhodnější je výroba a následná spotřeba elektřiny na místě.  

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!