Co je dobré vědět o klimatizaci?

  1. Klimatizace mohou v domácnosti posloužit k ochlazení nebo i vytápění interiéru.
  2. Fungují podobně jako tepelné čerpadlo.
  3. Klimatizace se často označují zkratkou AC (Air Conditioning).
  4. Rozdělují se na kompaktní a dělené.

Klimatizace chladí a upravuje vlhkost vzduchu v interiéru. Vzduch je pomocí vnitřní jednotky nasáván z interiéru a prochází přes různé filtry a chladicí zařízení tak, aby měl požadovanou teplotu a kvalitu. Přebytečné teplo je pak v případě kompaktní jednotky vyvedeno do venkovního prostoru. U dělených klimatizací se o odvod tepla stará venkovní jednotka.

Jak je vidět z předchozího odstavce, klimatizace se rozlišují na kompaktní dělené (splitové). Kompaktní klimatizační jednotka má všechnu technologii umístěnou v jedné skříni a obvykle jde o přenosný typ klimatizace. Naopak dělená klimatizace obsahuje vnitřní jednotku a vnější jednotku s kompresorem.

Aby to nebylo tak jednoduché, existují ještě klimatizace typu multisplit. Ty umožňují připojit několik vnitřních jednotek k jedné vnější. Dělené klimatizace jsou zpravidla účinnější a energeticky efektivnější.

Jaké klimatizace jsou k dispozici a kolik stojí?

Klimatizace můžeme rozdělit také na mobilní nástěnné. Mobilní mají tu výhodu, že je lze dle aktuální potřeby přesouvat z místnosti do místnosti. Nevýhodou je jejich slabší výkon, který se pohybuje mezi 2 000 až 3 500 W. Často jsou rovněž hlučné a energeticky náročné. Energetická spotřeba se samozřejmě odvíjí od velikosti klimatizované místnosti. Čím větší je, tím vyšší je spotřeba klimatizace. Pokud pořízení klimatizace teprve zvažujete, je třeba myslet na to, že s jejím používáním se vám zcela jistě zvýší účet za elektřinu. Výkon klimatizací, jež se umisťují napevno, se pohybuje v rozmezí od 2 500 do 5 000 W.

Pořizovací cena klimatizace je obvykle od 13 do 100 tisíc korun. Kromě výkonu rozhoduje o ceně i design a značka. Mezi uznávané, ale dražší značky klimatizací patří LG, Panasonic nebo Airwell.

Při nákupu se kromě ceny a výkonu zaměřte i na délku poskytované záruky a energetický štítek. Jako majitelé klimatizace se dále budete potýkat s drobnými servisními náklady, protože každé klimatizační zařízení vyžaduje též pravidelnou údržbu. Nejčastěji jde o výměnu filtrů.

Klimatizace může také vytápět a čistit vzduch

Moderní klimatizační zařízení mohou rovněž vytápět interiér. Výhodou takového řešení je úsporný provoz, protože klimatizace je vlastně tepelné čerpadlo, které vám poskytne několikrát více tepelné energie, než činí jeho elektrický příkon. Vytápění klimatizací má ale i své nevýhody. Tou hlavní je nepříjemné proudění vzduchu a hlučnost.

Výrobci též rádi zdůrazňují, že jejich klimatizace „čistí vzduch“. Moderní klimatizační zařízení totiž mají dobré filtry a vzduch zároveň ionizují. O filtr se však musíte starat a pravidelně jej měnit.

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Nepřetápějte zbytečně

Mnoho z nás vytápí domov na zbytečně vysokou teplotu. Kvůli tomu za topení víc utratíme a navíc to není ani zdravé.
Víc najdete tady

Pozor na okna a dveře

Starými okny a dveřmi z domu uniká velké množství tepla – klidně i 40 %.
Víc najdete tady

Zvažte vytápění tepelným čerpadlem

Jedním z nejúspornějších zdrojů tepla je tepelné čerpadlo – dokáže vyrobit několikrát víc tepla, než kolik spotřebuje elektřiny. Úspora je to velká, třeba i téměř 40 000 Kč ročně.
Víc najdete tady