Co je to hybridní solární elektrárna

  1. Jako hybridní solární elektrárny se označují takové solární elektrárny, které sice fungují v ostrovním provozu (nejsou připojeny do distribuční sítě), ale dům je k distribuční síti připojen a v případě potřeby z ní elektřinu odebírá.
  2. Jedná se vlastně o ostrovní solární elektrárnu zálohovanou pomocí klasické distribuční sítě.
  3. Klíčovým zařízením je u tohoto typu instalace hybridní střídač, který řídí všechny toky energie v domě.

Hybridní fotovoltaická elektrárna (HFVE) je variantou běžné ostrovní elektrárny, která obvykle dodává elektřinu v místech, kde není k dispozici přípojka k elektrické distribuční síti. Ostrovní solární elektrárna většinou obsahuje fotovoltaické panely jako zdroj energie, měnič stejnosměrného napětí na střídavé 240 V/50 Hz (střídač) a také akumulátor. Ten je velmi důležitý, protože vyrovnává rozdíly mezi výrobou elektřiny ze slunce (přes den) a spotřebou (obvykle večer). Jako ostrovní se tento typ domácí elektrárny označuje proto, že není nijak připojen k distribuční síti.

Na rozdíl od běžné ostrovní elektrárny je dům s hybridní fotovoltaickou elektrárnou k elektrické distribuční síti připojen. Samotná elektrárna je od této sítě galvanicky oddělena, a systém tak nevydělává výrobou elektřiny, protože veškerá vyrobená elektřina se musí spotřebovat přímo na místě. Tyto vlastnosti HFVE se dají považovat za velmi výhodné, protože majitel nepotřebuje získávat různá povolení od Energetického regulačního úřadu. Elektřina z distribuční sítě pak slouží jako záloha pro případ, kdy fotovoltaika není schopna energii dodávat akumulátory jsou vybité.


Akumulátor je důležitý

V praxi vypadá provoz HFVE tak, že když svítí slunce, elektrárna dodává elektřinu do objektu a zároveň nabíjí akumulátory. Z nich lze energii čerpat i v době, kdy slunce nesvítí. Pokud však ani akumulátory nestačí, hybridní střídač přepne na odběr elektřiny z distribuční sítě.

Klíčová je přitom kapacita akumulátorů, která by měla dosahovat minimálně 2 kWh. Správně navržená hybridní fotovoltaická elektrárna dokáže uspokojit energetické potřeby rodinného domu z 90 – 100 %.

Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou 

Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. K fotovoltaice navíc můžete mít Virtuální baterii, do které si uložíte nespotřebovanou energii na později.

Chci svou elektrárnu

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké využití má sluneční energie v domácnosti

Sluneční energie je obnovitelný zdroj, který domácnosti mohou využít k výrobě elektřiny nebo tepla.
Víc najdete tady

Hybridní solární elektrárny ve firmách. Mají smysl

Hybridní solární elektrárna se může hodit hlavně pro drobnější provozy. Dobře poslouží třeba na horských chatách, penzionech a tak dále.
Víc najdete tady

Je možné ve firmě ohřívat vodu fotovoltaikou

Solární elektřinu můžete využít dvěma způsoby: k napájení spotřebičů a strojů, nebo k ohřevu užitkové vody.
Víc najdete tady