Co je to hybridní solární elektrárna

  1. Hybridní solární elektrárna není připojena k elektrické distribuční síti - všechna elektřina se proto musí spotřebovat na místě. 
  2. Dům však k distribuční sítí připojen je - bere si z ní elektřinu jen v případě, kdy jí není z hybridní fotovoltaické  elektrárny dostatek.
  3. Všechny toky elektřiny v domě řídí speciální zařízení - hybridní střídač.

Proč je to důležité

Hybridní solární elektrárna není připojena k elektrické distribuční síti. Nemůže proto do ní dodávat přebytky vyrobené elektřiny a ta se musí spotřebovat na místě. Na rozdíl od ostrovního řešení, je ale dům k elektrické distribuční síti připojený a normálně z ní odebírá elektřinu, kdy jí není ze slunce dostatek.

Výhodou je, že zájemce o solární elektrárnu nemusí v takovém případě zařizovat a čekat na její připojení k distribuční síti. Nemůže pak ale do elektrické sítě prodávat přebytky vyrobené elektřiny ani nelze využívat virtuální baterii, což ekonomiku provozu celého zařízení zhoršuje. 

Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou 

Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. K fotovoltaice navíc můžete mít Virtuální baterii, do které si uložíte nespotřebovanou energii na později.

Chci svou elektrárnu

Co je dobré vědět

  • Hybridní fotovoltaická elektrárna je variantou běžné ostrovní elektrárny, která není připojena k distribuční síti. Ostrovní elektrárna se skládá z fotovoltaických panelů, akumulátoru a měniče napětí ze stejnosměrného na střídavé.
  • Pokud využíváte hybridní fotovoltaickou elektrárnu, je váš dům k distribuční síti připojen pro případ, kdy fotovoltaika nemůže energii dodávat, takže je to jen taková záloha. Samotná elektrárna je od sítě oddělena.
  • Zní to složitě, ale v praxi vše funguje automaticky. O toky energie v domě se totiž stará klíčová součást elektrárny - hybridní střídač.

Když svítí slunce, elektrárna elektřinu vyrobí a nabije akumulátory. Pokud jsou akumulátory vybité, protože už nemají dostatek energie z fotovoltaiky, hybridní střídač přepne na odběr elektřiny z distribuční sítě. Akumulátory by měly být schopné "uskladnit" alespoň 2 kWh elektřiny. 

Co můžete udělat hned

  • Zajistěte si konzultaci s odbornou firmou
  • Nechte si zpracovat cenovou nabídku
  • Nezapomeňte se zeptat na možnosti využití dotace z Nové zelené úsporám

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké využití má sluneční energie v domácnosti

Slunce vám doma může ohřívat vodu, vyrábět elektřinu, nebo třeba temperovat dům.
Víc najdete tady

Hybridní solární elektrárny ve firmách. Mají smysl

Hybridní solární elektrárna se může hodit hlavně pro drobnější provozy. Dobře poslouží třeba na horských chatách, penzionech a tak dále.
Víc najdete tady

Je možné ve firmě ohřívat vodu fotovoltaikou

Solární elektřinu můžete využít dvěma způsoby: k napájení spotřebičů a strojů, nebo k ohřevu užitkové vody.
Víc najdete tady