E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Znáte desatero domácí ekologie?

Životní prostředí Rodinný rozpočet Odpad Automobil Teplo
  •  Třídění odpadu, používání ekologických čistících prostředků nebo jízda na kole, to jsou zásady, které můžeme dodržovat pro ochranu  přírody.
  •  Desatero domácí ekologie může vypadat různě, protože každý člověk a a jeho žebříček hodnot je unikátní.
  • Shrnuli jsme ale několik věcí, které může pro trvale udržitelný život dělat každý.

Svoji hodnotu má spotřeba, ale také úspora. S elektřinou od nás můžete za dva roky ušetřit až 11 756 Kč. Podívejte se jak.

Desatero domácí ekologie může znít následovně:

1.

Každá voda je životadárná

Průměrný obyvatel České republiky doma spotřebuje 87 litrů pitné vody denně. V supermarketu by za takové množství zaplatil několik stokorun. I když součet vodného a stočného vychází levněji, svému rozpočtu ulevíte například díky úsporné sprchové hadici nebo spořičům vody. Zkuste také použitou vodou z vany (pokud neobsahuje příliš velké množství mycích přípravků) zalévat zahradu nebo alespoň nejbližší strom. 

2.

Nejvíce ušetříme za vytápění

Ohřev interiéru je nejdražší položkou v energetickém rozpočtu. Desatero domácí ekologie vypadá hnedka lépe díky důslednému zateplení. Pokud vodu ohříváte plynem, teplotu zásobníku nastavte nanejvýš na 55 °C, abyste zbytečně nesnižovali životnost přístroje.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice

3.

Upřednostňujme kvalitu před laciností

Nakupujte za nejnižší ceny! Využijte brutální slevu! Reklamy někdy vzbuzují dojem, jakoby nejlepší volbou byly produkty a služby nejnižší hodnoty. Nakupujte raději kvalitní výrobky, které mají delší životnost a jsou ekologické.

4.

Nevdechujme jedy

O zdravé ovzduší pečujeme například tím, že nespalujeme plasty. Desatero domácí ekologie nutně nevylučuje osobní automobilovou dopravu, ale dva, tři, nebo ještě lépe čtyři pasažéři využijí palivo lépe, než když jede ve voze jediný člověk.

5.

Nezvětšujme skládky

Nakupujte tak, abyste vyprodukovali co nejmenší množství odpadu. Noste s sebou do obchodu vlastní tašku, přehlížejte zboží na jedno použití a upřednostňujte výrobky ve vratných obalech.

6.

Aspoň občas choďme pěšky, jezděme na kole nebo hromadnou dopravou

Svoje desatero domácí ekologie zpříjemněte procházkami. Za hezkého počasí, pokud můžete využít cyklostezku, sedněte na kolo. Jinak je ideálním dopravním prostředkem vlak.

7.

Hnůj nad zlato

Průmyslové hnojivo nahraďte raději kvalitním hnojem z farmy nebo kompostem. Pokud máte ovocné stromy, které jsou ozobávané ptáky, připevněte poblíž napajedlo s vodou. Opeřenci pravděpodobně hledají právě tekutinu.

8.

Jídlo je součástí naší kultury

Desatero domácí ekologie zahrnuje také stravování. Preferujte lokální potraviny a jezte vždycky v klidu. Přiměřený gurmánský hédonismus dělá člověka šťastnějším a přátelštějším.

9.

Udržujme ve zdravém těle zdravý duch

Uměním je dobrá práce, ale také osvěžující odpočinek. Nechoďte spát příliš pozdě a pokud možno, nevstávejte příliš brzy. Věnujte dostatek času svým zájmům. Ochutnávejte lákavé nápoje, třeba víno nebo bylinkový čaj.

10.

Ochranou životního prostředí chráníme sami sebe

Všichni jsme součástí přírody. Nemusíte nutně používat ekologický „suchý“ záchod ani objímat stromy, stačí dodržovat desatero domácí ekologie. Popřemýšlejte o svých prioritách, sepište vlastní seznam pravidel a zkuste je dodržovat.

Více o domácí ekologii najdete v síti ekologických poraden STEP.