E.ON od ledna změní ceny veřejného dobíjení elektromobilů

České Budějovice, 4. prosince 2019

Během roku 2019 zatím zprovoznil E.ON sedmnáct nových veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily. Jeho program E.ON Drive, který začal v Česku registrovat zájemce v dubnu tohoto roku, evidoval na konci listopadu tisícího účastníka. Komfort pro uživatele elektromobilů se zvyšuje a v Česku se jezdí na elektřinu nejlevněji v Evropě. Platit to bude i po prvním lednu, kdy se cena za kilowatthodinu u veřejných dobíjecích stanic E.ONu zvýší.

Elektromobilita je v Česku na vzestupu a předpokládá se, že v příštím roce se bude zájem ještě zvyšovat. V roce 2019 společnost E.ON jako první v Česku otevřela ultrarychlou dobíjecí stanici ve Vystrkově u Humpolce, druhou plánuje mít v brzké době v Rozvadově. Celkem zprovoznila sedmnáct nových stanic a dalších dvanáct čeká na spuštění. 

„Výstavba dobíjecích stanic je v současné době dostatečná. Předbíhá prodeje automobilů a i díky podpoře ministerstva dopravy vznikne do tří let po České republice kvalitní páteřní síť rychlodobíjecích stanic, ke kterým se přidají doplňkové AC stanice. Tím se komfort pro uživatele elektromobilů rychle zvyšuje,“ říká vedoucí oddělení Mobility Services společnosti E.ON Energie Martin Klíma.

Rozšiřování infrastruktury, její údržba i provoz stojí nemalé prostředky a zároveň v posledních letech výrazně roste i cena elektřiny na světových trzích. „Ceny dobíjení, které jsou dnes na trhu, nejsou ekonomicky udržitelné. Postupně dojde k narovnání na přijatelnou úroveň, která bude akceptovatelná pro řidiče i pro nás, kteří do sítě investujeme. Zatím máme ceny plošné, ale do budoucna se dá také předpokládat, že se ceny budou lišit podle lokality a vytíženosti tak, jak to známe u čerpacích stanic,“ dodává Martin Klíma.

K plošnému zdražení dojde už od prvního ledna 2020. Aktuálně si zákazníci, kteří jsou registrovaní v programu E.ON Drive, dobijí svůj automobil na AC a rychlodobíjecí DC stanici za 3 koruny za kilowatthodinu a na ultrarychlé nabíječce za 6 korun. Ti neregistrovaní pak zaplatí 9, 11 a 11 korun. Od prvního ledna zůstane cena pro registrované zákazníky stejná 3 koruny u AC stanic a na 6 korun podraží u rychlé a na 9 korun u ultrarychlé dobíjecí stanice. Neregistrovaní zájemci zaplatí 9, 11 a 13 korun. Vedle toho stále platí, že zcela zdarma mohou nabíjet své elektromobily řidiči na stanicích u obchodních center Globus, které jsou v prvním roce svého provozu.

I přes vzestup ceny zůstává platba na dobíječkách v Česku jedna z nejnižších v Evropě. Například u rychlodobíječek v sousedním Slovensku vychází cena kWh pro registrovaného zákazníka v přepočtu na 10 korun a neregistrovaného na 13 korun.

„Jízda elektromobilem přesto zůstává nejúspornější formou osobní dopravy. Náklady jsou za rok přibližně čtvrtinové oproti benzínovému spalovacímu motoru a výrazně levněji vychází i oproti naftě nebo CNG. Navíc se dá předpokládat, že lidé nedobíjí svá auta jen u veřejných stanic, ale i doma, kde mají cenu zase úplně jinou,“ vypočítává Hana Kořínková, vedoucí oddělení Vývoje produktů a inovací společnosti E.ON Energie.

Kontakty
Roman Šperňák

referent Koncernové komunikace
M +420 606 789 422
roman.spernak@eon.cz
www.eon.cz