Jak tankovat CNG?

  1. Tankování CNG je velice podobné běžnému tankování benzínu.
  2. Tankovat můžete samoobslužně.
  3. Přívodní hadice musí být s hrdlem nádrže dobře a bezpečně spojena.
  4. Natankování celé nádrže na plyn trvá jen o trochu déle než v případě tankování benzínu.

S autem na zemní plyn můžete tankovat na celé řadě plnicích stanic. Jejich počet neustále roste a k dispozici jsou už ve všech větších obcích i v blízkosti hlavních silničních tahů. Aktuální mapu všech plnicích stanic, na nichž můžete své auto na plyn natankovat, najdete třeba na webu CNGplus.cz.

Jak se auto na plyn tankuje?

Ačkoli je CNG na rozdíl od benzínu v plynném skupenství, jeho tankování se vůbec nemusíte bát. V praxi je totiž téměř stejné jako běžné doplnění nádrže na benzín či naftu. Prostě přijedete k plnicí stanici, připojíte k nádrži přívodní hadici, natankujete, zaplatíte a odjedete. Stejně jako v případě běžnějších paliv tankujete samoobslužně, obsluhu čerpací stanice volat nemusíte.

Několik rozdílů při tankování CNG ale stejně najdeme. Přívodní hadice musí být s ventilem nádrže auta pevně spojena. Konec tankovací pistole je proto opatřen rychloupínacím mechanismem (u všech aut a plnicích stanic je systém ventilu nádrže stejný). Vlastní tankování pak zpravidla zahájíte stiskem tlačítka. Připravte se také na to, že tankování CNG bude trvat o maličko déle – zhruba 3 až 5 minut.

Zemní plyn se obvykle účtuje v kilogramech (kg). Jeden kg CNG stojí zhruba 27 až 28 Kč, přičemž tato cena odpovídá asi 19 korunám za metr krychlový. A proč to přepočítáváme? Jeden metr krychlový plynu energeticky v podstatě odpovídá jednomu litru benzínu. Při placení vás proto může potěšit skutečnost, že cena CNG je oproti benzínu nebo naftě zhruba dvoutřetinová.

Domácí plnička CNG

Obdobně jako lze elektromobil nabíjet přímo doma ze zásuvky, i pro vozy na CNG si můžete zařídit domácí plničku, která je připojena k běžné distribuční síti plynu. Toto zařízení se ale vyplatí spíše firmám. Tankování v domácí plničce je též pomalejší než to na veřejné plnicí stanici. Trvá zpravidla několik hodin.

Jezděte s námi za půlku 

Víte, že auto na CNG vám oproti benzínu nebo naftě ušetří až polovinu nákladů na provoz? Kolik přesně to bude, si spočítejte v naší kalkulačce. Navíc s naší sítí plnících stanic je přechod na CNG pohodlný a podle toho, kolik CNG odeberete, můžete získat i slevu. 

CNG od E.ONu

Mohlo by vás také zajímat

Kolik stojí nejlevnější elektromobil? Cena vás překvapí

Provozní náklady auta s elektrickým pohonem jsou až čtvrtinové ve srovnání s vozidly s tradičním spalovacím motorem.
Víc najdete tady

Jak obtížná je přestavba na elektromobil?

O přestavby běžných vozidel na elektromobily se pokoušejí hlavně technicky zdatní nadšenci.
Víc najdete tady

Jaké jsou výhody a nevýhody elektromobilů?

Provoz a údržba elektromobilů je levnější než u vozů se spalovacím motorem. Ušetříte také náklady na jeho servis.
Víc najdete tady