E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Čím se měří barva (teplota) světla?

Osvětlení Elektřina Rodinný rozpočet Spotřebiče Investice

  •  Barva světla - termodynamická teplota se měří v kelvinech (K).
  •  Správný název odpovídající fyzikální veličiny je termodynamická teplota.

RADA

Nepodceňujte svůj vlastní vkus! Teplota světla doporučená sebelepším odborníkem nemusí vyhovovat jinému člověku. V některých kamenných obchodech vám zářivku rozsvítí, abyste se přesvědčili, jestli bude tím správným nákupem.

Barva světla v kelvinech (K)

Správný název odpovídající fyzikální veličiny zní: termodynamická teplota. Příklady uvedeme pomocí základní jednotky, kterou je kelvin (K).

  1. 1 900 K – teplota světla připomíná plamen svíčky, je laděná spíše do žluté barvy
  2. 2 700 K – tradiční wolframová žárovka
  3. od 3 300 K – chladnější hodnoty
  4. od 5 000 K – barva světla pod otevřeným denním nebem, spíše do modré barvy

Vidíme, že rozptyl hodnot je poměrně velký a tradiční žárovka měla poměrně daleko ke slunečním paprskům.

Teplota světla na pracovišti a doma

V rodinném prostředí, kde očekáváme příslovečné „teplo domácího krbu“, jsou oblíbené teplejší odstíny. Naopak atmosféru soustředěnosti, například v zaměstnání, obvykle podporuje spíš chladná barva světla. Zkrátka s pracovním nasazením stoupá počet kelvinů.

TIP

Teplota světla, respektive barva světla už je jasná? Přečtěte si také, co znamená světelný tok a jakými metodami můžeme posuzovat finanční nákladnost zářivek! Anebo rovnou zamiřte do našeho internetového obchodu, kde jsme parametry každého svítidla popsali hezky česky. Například barevnou teplotu pod 3000 K pro lepší představu charakterizujeme výrazem „teplá bílá“.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.