E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co je to chytrá meteostanice?

Chytrá domácnost Tipy a triky Kutil
  • Jako chytré meteostanice se označují zařízení, která sledují počasí i kvalitu vzduchu v místnosti a jsou přitom připojena k internetu.
  • Zatímco „hloupá“ meteostanice pouze informuje o aktuálním počasí, její chytrá obdoba umožňuje s daty o počasí dále pracovat.
  • Chytrou meteostanici je možné zapojit do systému chytré domácnosti. Může řídit třeba větrání nebo stínění oken.

Běžná meteostanice je užitečné zařízení v případě, že chcete být informováni o aktuálním stavu počasí venku a základních hodnotách kvality vzduchu v interiéru. Obvykle umožňuje sledovat teplotu, tlak a vlhkost vzduchu, některé stanice mají připojený i anemometr – přístroj, který sleduje směr a rychlost větru. Údaje pak meteostanice obvykle zobrazuje na velkém displeji.

Zatímco běžná „hloupá“ meteostanice vám poskytne pouze informace o aktuálním počasí, její chytrá obdoba jde ještě dál. Díky tomu, že jsou chytré meteostanice připojeny k internetu, nabídnou celou řadu dalších užitečných funkcí. Tato zařízení obvykle komunikují s mobilním telefonem nebo tabletem, který slouží pro zobrazování dat a také jako ovládací centrum. Chytrá meteostanice proto většinou ani nemá vlastní displej a vůbec to nevadí.

Sledují i koncentrace CO2

Velkou výhodou chytrých meteostanic je také možnost sledování koncentrace oxidu uhličitého (CO2) v interiéru, což běžná „hloupá“ zařízení tohoto typu obvykle neumožňují. Oxid uhličitý, který se v nevětrané místnosti hromadí kvůli dýchání jejích obyvatel, totiž při vyšší koncentraci způsobuje únavu a bolest hlavy. Chytrá meteostanice vás na tento nežádoucí stav může upozornit a vy pak prostě na chvíli otevřete okno.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!

Tím ale možnosti těchto zařízení nekončí. Chytrou meteostanici můžete většinou snadno připojit do systému inteligentní domácnosti. Může vám řídit větrání (spustí se, když je doma vydýchaný vzduch) nebo třeba ovládat stínicí systém, jenž spustí žaluzie, když svítí slunce a je venku horko. Některé chytré meteostanice jsou rovněž připojeny k serveru, na nějž odesílají data o aktuálním počasí v daném místě. Na základě těchto dat si lze pak udělat představu, jaké je kde počasí.

Více možností za vyšší cenu

Chytré meteostanice jsou samozřejmě dražší než ty běžné. Zatímco obyčejnou meteostanici s velkým displejem koupíte přibližně za 1 200 Kč, chytré zařízení tohoto druhu stojí i čtyřnásobek a více. Například oblíbenou chytrou meteostanici Netatmo Urban Weather Station koupíte zhruba za 4 500 Kč. Za vyšší cenu vám však tato zařízení nabídnou mnohem větší užitnou hodnotu a více možností použití.