E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co jsou a co umí chytré vypínače?

Chytrá domácnost Osvětlení Spotřebiče
  • Chytrý vypínač vám umožní vypnutí a zapnutí světel, změnu jejich intenzity i barvy. To vše na dálku.
  • Po pořízení chytrého vypínače v sadě se speciálními žárovkami, můstkem (bridge) a mobilní aplikací je možné propojení s termostatem, čidly a dalšími.

Chytré vypínače uvítáte, když se vám po náročném dni už nechce vstávat z postele, abyste zhasli světlo. Nebo si v koupelně vzpomenete, že jste v ložnici nezapnuli topení. Také ovšem, máte-li děti, které potřebují k usnutí tlumené světlo. Jedná se prostě o vypínač, který nabídne i další funkce a možnosti ovládání.

Chytré vypínače fungují na principu dálkových ovladačů. Světla můžete ovládat každé zvlášť nebo v rámci celé místnosti. Je tady též možnost propojení s aplikacemi třetích stran pro ještě více funkcí. Některé z nich dokážou například simulovat svíčku či plameny v krbu. Jiné zařídí blikání světel do rytmu, jako byste byli v tanečním klubu. Žárovky pak mohou měnit barvy při sledování filmu, a to podle toho, jaká se v nich zrovna odehrává scéna.

Co se týče doplňků, můžete si pořídit třeba pohybový senzor nebo stmívač. Díky němu lze přednastavit úroveň jasu světla a nalepit bezdrátový vypínač například na pelest postele. Vaše děti tak budou mít ovládání tlumeného světla vždy po ruce.

O propojení vypínačů se stará můstek

Pokud chcete využívat všech možností chytrých vypínačů, je dobré pořídit si speciální sadu se žárovkami a takzvaným můstkem (bridge). Ten se stará o ovládání připojených světel na dálku pomocí internetu. Můstek je totiž obvykle připojen k vaší domácí Wi-fi síti. Chytré vypínače obvykle napájí 3V baterie umístěná pod krytem. Podle frekvence používání vydrží i několik let. Pokud se začne vybíjet, světlo při zapnutí zabliká a takto vás bude upozorňovat zhruba měsíc.

Pokud zazvoní budík, zapni kávovar

Pokud jste více technicky zdatní, můžete využít i takzvaných IFTTT (If This Then That) služeb na internetu. Ty umožňují jednoduché programování různých prvků chytré domácnosti na základě podmínek „jestliže je splněno tohle, udělej tamto“. Lze si tak propojit chytrý vypínač s dalšími zařízeními ve vaší domácnosti, jako je termostat, čidla, chytré zásuvky a další. Můžete si pak například nastavit, aby žárovky při příchodu e‑mailu blikaly, rozsvítily se při otevření dveří nebo změnily barvu podle venkovního počasí. Můžete si díky nim i zapnout kávovar, hudbu a roztáhnout žaluzie, a to vše z pohodlí postele.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!