E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Co jsou a co umí chytré vypínače?

Chytrá domácnost Osvětlení Spotřebiče

  • Chytrý vypínač vám umožní vypnutí a zapnutí světel, změnu jejich intenzity i barvy. To vše na dálku.
  • Po pořízení chytrého vypínače v sadě se speciálními žárovkami, můstkem (bridge) a mobilní aplikací je možné propojení s termostatem, čidly a dalšími.

Chytré vypínače uvítáte, když se vám po náročném dni už nechce vstávat z postele, abyste zhasli světlo. Nebo si v koupelně vzpomenete, že jste v ložnici nezapnuli topení. Také ovšem, máte-li děti, které potřebují k usnutí tlumené světlo. Jedná se prostě o vypínač, který nabídne i další funkce a možnosti ovládání.

Chytré vypínače fungují na principu dálkových ovladačů. Světla můžete ovládat každé zvlášť nebo v rámci celé místnosti. Je tady též možnost propojení s aplikacemi třetích stran pro ještě více funkcí. Některé z nich dokážou například simulovat svíčku či plameny v krbu. Jiné zařídí blikání světel do rytmu, jako byste byli v tanečním klubu. Žárovky pak mohou měnit barvy při sledování filmu, a to podle toho, jaká se v nich zrovna odehrává scéna.

Co se týče doplňků, můžete si pořídit třeba pohybový senzor nebo stmívač. Díky němu lze přednastavit úroveň jasu světla a nalepit bezdrátový vypínač například na pelest postele. Vaše děti tak budou mít ovládání tlumeného světla vždy po ruce.

O propojení vypínačů se stará můstek

Pokud chcete využívat všech možností chytrých vypínačů, je dobré pořídit si speciální sadu se žárovkami a takzvaným můstkem (bridge). Ten se stará o ovládání připojených světel na dálku pomocí internetu. Můstek je totiž obvykle připojen k vaší domácí Wi-fi síti. Chytré vypínače obvykle napájí 3V baterie umístěná pod krytem. Podle frekvence používání vydrží i několik let. Pokud se začne vybíjet, světlo při zapnutí zabliká a takto vás bude upozorňovat zhruba měsíc.

Pokud zazvoní budík, zapni kávovar

Pokud jste více technicky zdatní, můžete využít i takzvaných IFTTT (If This Then That) služeb na internetu. Ty umožňují jednoduché programování různých prvků chytré domácnosti na základě podmínek „jestliže je splněno tohle, udělej tamto“. Lze si tak propojit chytrý vypínač s dalšími zařízeními ve vaší domácnosti, jako je termostat, čidla, chytré zásuvky a další. Můžete si pak například nastavit, aby žárovky při příchodu e‑mailu blikaly, rozsvítily se při otevření dveří nebo změnily barvu podle venkovního počasí. Můžete si díky nim i zapnout kávovar, hudbu a roztáhnout žaluzie, a to vše z pohodlí postele.

TIP

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.