E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co jsou a co umí chytré zásuvky?

Chytrá domácnost Úspory elektřiny Tipy a triky Kutil
  • Chytré zásuvky umožňují vypnutí a zapnutí zapojeného zařízení na dálku. Stačí k tomu chytrý telefon, tablet nebo webový prohlížeč v počítači.
  • Nejčastěji fungují chytré zásuvky v rámci připojení na domácí Wi-Fi nebo přes Bluetooth. Pokročilejší verze využívají mobilní sítě GSM.
  • Po stažení bezplatné mobilní aplikace máte kontrolu jak nad zapojenými spotřebiči, tak nad vašimi výdaji za elektřinu.
  • Přes tuto aplikaci lze také vytvořit časový rozvrh pro automatické vypínání a zapínání spotřebičů.

Díky chytrým zásuvkám už nemusíte být nervózní, zda jste doma nenechali zapnutou kupříkladu kulmu na vlasy. Umožní vám totiž získat dokonalý přehled o zapojených spotřebičích, i když zrovna nejste v pohodlí vašeho domova.

Podobně jako u chytrých žárovek je instalace chytré zásuvky velmi snadná. Lze ji jednoduše zasunout do vaší stávající zásuvky a běžně zapojit daný spotřebič. Adaptér následně zapíná a vypíná proud dle vámi nastavených požadavků. Nejčastěji tyto zásuvky fungují přes připojení na domácí Wi-Fi nebo Bluetooth.

Chytrá zásuvka poskytne přehled o spotřebě elektřiny

Výhodou zásuvek s podporou Wi-Fi je možnost ovládání z jakéhokoli počítače nebo tabletu připojeného k internetu. Ty, které fungují přes Bluetooth, se kvůli omezenému dosahu (maximálně 15–30 metrů) dají ovládat pouze v rámci dané domácnosti. Po připojení si stačí stáhnout bezplatnou mobilní aplikaci, díky níž získáte nejen přehled o svých výdajích za elektřinu, ale i větší kontrolu nad připojenými spotřebiči.

Aplikace nabízí mimo jiné informace o spotřebě energie a zobrazení statistik. Umožňuje i vytvoření časového rozvrhu pro vypínání a zapínání zapojených spotřebičů. Mezi pokročilé funkce chytrých zásuvek pak patří mimo jiné automatická aktualizace vestavěného softwaru, ochrana proti přehřátí a vestavěná krytka pro ochranu dětí před zásahem elektrickým proudem.

Chytrou zásuvku můžete ovládat i mobilem

Existují také chytré zásuvky ovládané přes mobilní síť GSM. Ty samozřejmě vyžadují SIM kartu, která se do chytré zásuvky vloží. Zásuvka se pak ovládá pomocí SMS zpráv nebo prozvoněním. Stačí tedy například poslat z mobilu SMS zprávu a hned víte, zda je zásuvka zapnutá, či nikoli. Umí rovněž uživateli zasílat oznámení a nabízí možnost odpojení spotřebiče, pokud nepracuje správně nebo způsobuje zkrat.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!