Co je biodynamické osvětlení

  1. Biodynamická lampa mění barvu světla podle denní doby.
  2. Takové osvětlení má pozitivní vliv na kvalitu spánku – je skvělé hlavně pro lidi s problémy s nespavostí.
  3. Lampy najdou uplatnění jak v domácnostech, tak v systému veřejného osvětlení.

Biodynamické osvětlení umí měnit barvu a intenzitu podle našeho biologického denního rytmu. Přes den proto vydává spíš bílé světlo, které nás stimuluje k práci, odpoledne a večer pak upraví zbarvení víc do žluta a oranžova. Takové světlo je mnohem zdravější a přirozenější – večer by nám mělo pomoct lépe usínat.

Biodynamické osvětlení chytře mění barvu

Bílé světlo LED žárovky obsahuje velký podíl modré složky. Tu sice nevidíme, ale naše tělo ji vnímá jako impuls pro aktivitu. Právě proto se bílé světlo hodí třeba do pracovny, kanceláře, dílny a prostě všude tam, kde pracujeme a chceme být aktivní.

Večer ale naopak škodí. Tehdy se chceme zklidnit, přečíst si knížku a odpočívat se svými blízkými. K tomu je dobré zvolit teplé žlutooranžové světlo. Ostatně tak je náš organismus přirozeně nastavený – tisíce let jsme přes den pracovali na slunci a večer odpočívali u teplé záře ohně.

Biodynamické osvětlení nám tak pomáhá být přes den aktivní a večer nás zase zklidní a naladí na spánek. Hodí se proto hlavně pro ty, kteří mají problémy s usínáním a spánkem obecně.

Funkci biodynamického osvětlení nabízí některé chytré žárovky. Prodávají se ale i speciální biodynamické lampy.

I veřejné osvětlení může být biodynamické

Stejný přístup se uplatní taky v moderním veřejném osvětlení. Biodynamické pouliční lampy můžou zpočátku svítit bíle a postupně přecházet k teple oranžové. Některá světla dokonce umí úplně zhasnout nebo ztlumit intenzitu – rozsvítí se pak, jen když jde někdo kolem. U veřejného osvětlení sice nejde o zdraví lidi, ale pořád je v sázce co nejmenší negativní vliv na okolní přírodu. Biodynamické veřejné osvětlení totiž mnohem méně škodí živočichům a rostlinám.

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Chci k E.ONu

Mohlo by vás také zajímat:

Kolik energie ušetří LED televize

LED podsvícení obrazovky televizorů a počítačových monitorů šetří energii. Spotřeba televizorů s LED podsvícením se pohybuje okolo 60 W.  
Víc najdete tady

Co je chytrý bojler a co umí

Ohřev vody může být díky chytrému bojleru mnohem efektivnější.
Víc najdete tady

Co říká energetický štítek na spotřebičích

Energetický štítek usnadňuje orientaci při nákupu spotřebičů.
Víc najdete tady