Jak šetřit vodu v koupelně

  1. Šetřit vodou v koupelně můžete hned několika způsoby. Instalujte šetřiče, které proud vody ze sprchy nebo baterie provzdušňují. Za stejnou dobu jí tak proteče méně.
  2. Plnou vanu lze nahradit rychlou sprchou. Spotřebu vody takto snížíte o více než polovinu. Sprchujte se rychle, ideálně byste to měli zvládnout do 5 minut.
  3. Vodu zastavte při čištění zubů, holení, než si namydlíte ruce nebo než si napěníte šampon ve vlasech.

Denní spotřeba vody je podle statistik 100 litrů na člověka. Protože se ceny za vodu rok od roku zvyšují, šetřit vodou už není jen otázkou ekologie, ale především finančních úspor. V domácnosti používáme vodu k osobní hygieně, mytí nádobí, praní prádla, splachování toalety nebo úklidu. I drobná úsporná opatření pak mohou mít v celkovém součtu překvapivě velký efekt.  

Šetřiče vody do každé koupelny

Úsporu vody díky sprchování můžete ještě zvýšit instalací šetřičů vody. Jde o malá a levná zařízení, která se připevňují na vodovodní baterie. Díky regulaci a provzdušnění průtoku vody ji šetří. Průtok lze většinou nastavit na 6, 8, 10, 12 nebo 14 litrů za minutu. Provzdušnění vody přitom nemá nijak výrazný vliv na účinnost umývání. Šetřiče podle údajů výrobců uspoří až 50 % vody.

Sprcha místo vany

Velkou úsporu vody přinese drobná změna životních návyků – místo koupele ve vaně upřednostněte raději sprchování. Sprcha je nejen hygieničtější, ale také znatelně úspornější než běžná koupel ve vaně. Oproti vaně ušetříte zhruba polovinu vody. Sprchování by ale mělo ideálně trvat do 5 minut. Když už se ale  chcete vodou především zahřát a příjemně si ji užít, vanu si samozřejmě dopřejte.

Malá opatření s velkým efektem

  1. Vypněte vodu, když si čistíte zuby, když se holíte, než si namydlíte ruce nebo než si napěníte šampon ve vlasech. To jsou právě ty malé okamžiky, kdy i desítky litrů pitné vody tečou přímo do kanálu. 
  2. Vyhněte se praní jen několika málo kousků oblečení a používejte úsporné programy, pokud je vaše pračka má. 
  3. Zdá se to jako banalita, ale pokud vám doma kape kohoutek, s opravou na nic nečekejte. Při 10 kapkách za minutu jím proteče 170 litrů pitné vody přímo do kanálu. 
  4. U protékajícího záchodu je to samozřejmě ještě horší, přijdete i o 80 litrů vody za hodinu. A když už jsme u toalety, určitě se vyplatí mít nádržku s více úrovněmi splachování nebo přímo automatický WC stop. Ten vám umožní přímo regulovat množství vody, které ke spláchnutí použijete.

Tekoucí voda je zbytečně drahá

Častým zlozvykem mnoha lidí je nechávat odtékat silný proud vody během čištění zubů nebo mytí nádobí. Právě tyto zdánlivé drobnosti mohou stát hodně peněz. Jako příklad uveďme čištění zubů, které trvá průměrně dvě minuty. Pokud během něj necháte puštěnou vodu, v případě čtyřčlenné rodiny půjde ročně o téměř 30 m3 vody. 

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Nepřetápějte zbytečně

Mnoho z nás vytápí domov na zbytečně vysokou teplotu. Kvůli tomu za topení víc utratíme a navíc to není ani zdravé.
Víc najdete tady

Pozor na okna a dveře

Starými okny a dveřmi z domu uniká velké množství tepla – klidně i 40 %.
Víc najdete tady

Zvažte vytápění tepelným čerpadlem

Jedním z nejúspornějších zdrojů tepla je tepelné čerpadlo – dokáže vyrobit několikrát víc tepla, než kolik spotřebuje elektřiny. Úspora je to velká, třeba i téměř 40 000 Kč ročně.
Víc najdete tady