Jak šetřit vodu v koupelně

  1. Šetřit vodou v koupelně můžete hned několika způsoby. Instalujte šetřiče, které proud vody ze sprchy nebo baterie provzdušňují. Za stejnou dobu jí tak proteče méně.
  2. Plnou vanu lze nahradit rychlou sprchou. Spotřebu vody takto snížíte o více než polovinu. Sprchujte se rychle, ideálně byste to měli zvládnout do 5 minut.
  3. Vodu zastavte při čištění zubů, holení, než si namydlíte ruce nebo než si napěníte šampon ve vlasech.

Denní spotřeba vody je podle statistik 100 litrů na člověka. Protože se ceny za vodu rok od roku zvyšují, šetřit vodou už není jen otázkou ekologie, ale především finančních úspor. V domácnosti používáme vodu k osobní hygieně, mytí nádobí, praní prádla, splachování toalety nebo úklidu. I drobná úsporná opatření pak mohou mít v celkovém součtu překvapivě velký efekt.  

Šetřiče vody do každé koupelny

Úsporu vody díky sprchování můžete ještě zvýšit instalací šetřičů vody. Jde o malá a levná zařízení, která se připevňují na vodovodní baterie. Díky regulaci a provzdušnění průtoku vody ji šetří. Průtok lze většinou nastavit na 6, 8, 10, 12 nebo 14 litrů za minutu. Provzdušnění vody přitom nemá nijak výrazný vliv na účinnost umývání. Šetřiče podle údajů výrobců uspoří až 50 % vody.

Sprcha místo vany

Velkou úsporu vody přinese drobná změna životních návyků – místo koupele ve vaně upřednostněte raději sprchování. Sprcha je nejen hygieničtější, ale také znatelně úspornější než běžná koupel ve vaně. Oproti vaně ušetříte zhruba polovinu vody. Sprchování by ale mělo ideálně trvat do 5 minut. Když už se ale  chcete vodou především zahřát a příjemně si ji užít, vanu si samozřejmě dopřejte.

Malá opatření s velkým efektem

  1. Vypněte vodu, když si čistíte zuby, když se holíte, než si namydlíte ruce nebo než si napěníte šampon ve vlasech. To jsou právě ty malé okamžiky, kdy i desítky litrů pitné vody tečou přímo do kanálu. 
  2. Vyhněte se praní jen několika málo kousků oblečení a používejte úsporné programy, pokud je vaše pračka má. 
  3. Zdá se to jako banalita, ale pokud vám doma kape kohoutek, s opravou na nic nečekejte. Při 10 kapkách za minutu jím proteče 170 litrů pitné vody přímo do kanálu. 
  4. U protékajícího záchodu je to samozřejmě ještě horší, přijdete i o 80 litrů vody za hodinu. A když už jsme u toalety, určitě se vyplatí mít nádržku s více úrovněmi splachování nebo přímo automatický WC stop. Ten vám umožní přímo regulovat množství vody, které ke spláchnutí použijete.

Tekoucí voda je zbytečně drahá

Častým zlozvykem mnoha lidí je nechávat odtékat silný proud vody během čištění zubů nebo mytí nádobí. Právě tyto zdánlivé drobnosti mohou stát hodně peněz. Jako příklad uveďme čištění zubů, které trvá průměrně dvě minuty. Pokud během něj necháte puštěnou vodu, v případě čtyřčlenné rodiny půjde ročně o téměř 30 m3 vody. 

Stáhněte si brožuru o úsporách

Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!

Stáhnout brožuru

Mohlo by vás také zajímat:

Pozor na okna a dveře

Starými okny a dveřmi z domu uniká velké množství tepla – klidně i 40 %.
Víc najdete tady

Zvažte vytápění tepelným čerpadlem

Tepelné čerpadlo je technologií budoucnosti pro vytápění rodinných domů.
Víc najdete tady

Požádejte o dotaci

Zateplení domu, výměna oken nebo kotle, to všechno jsou docela nákladné úpravy. Můžete ale využít dotace, které vám s financováním pomůžou.
Víc najdete tady