E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co je cirkulární ekonomika a jak se do ní zapojit?

Životní prostředí Zákony Veřejný sektor Etika
  • Princip cirkulární ekonomiky je jednoduchý – vědomě snížit produkci odpadu a místo omezených zdrojů využívat víc těch obnovitelných.
  • Jejím cílem je zamezit plýtvání. Upřednostňuje proto recyklaci, opravu výrobků a opakované využití surovin i produktů.
  • Inspirovat se můžeme v samotné přírodě. Tam hraje hlavní roli princip užitečnosti a rovnováhy.

Aby cirkulární ekonomika v praxi fungovala, musíme se zapojit všichni a budovat společnost, které na jejích principech záleží. Nebude vás to přitom stát velké úsilí, často stačí maličkosti:

  • Porouchanou televizi nevyhazujte, ale nechte ji opravit.
  • Místo nákupu vrtačky, kterou potřebujete jednou za uherský rok, zamiřte do půjčovny nářadí.
  • Nenošené oblečení darujte organizaci, která pro ně najde uplatnění.
  • Omezte spotřebu plastových sáčků a obalů. Když máte možnost, kupujte výrobky například ve skle nebo zajděte do bezobalového obchodu.

Cirkulární ekonomika se řídí třemi základními principy:

  1. Surovinami se neplýtvá a neznečišťuje se životní prostředí.
  2. Produkty a materiály slouží až do úplného znehodnocení.
  3. Příroda je zdrojem surovin i jedinečným životním prostředím, proto je potřeba se o ni starat.

Ekonomika budoucnosti

Nestačí ale jen přemýšlet, co můžeme udělat teď. Cirkulární ekonomika se zaměřuje hlavně na to, jak k věcem a životnímu prostředí přistoupíme do budoucna. Všechno, co dneska vyrábíme, by mělo dlouho vydržet a ideálně se dát recyklovat. Zároveň bychom měli co nejvíc využívat obnovitelné zdroje.

Přechod na cirkulární ekonomiku je komplexní proces, který musí klapat jako celek. Je proto potřeba, aby se zapojili jak jednotlivci, tak velké podniky a celé státy.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!