E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co je to polétavý prach?

Životní prostředí Emise
  • Polétavý prach jsou velmi malé pevné částice ve vzduchu.
  • Hlavním zdrojem polétavého prachu je doprava a spalování dřeva i uhlí.
  • Polétavý prach škodí zdraví a jeho vysoká koncentrace ve vzduchu může způsobovat různé nemoci.

Polétavý prach tvoří pevné částice menší než 10 mikrometrů. Pro představu je to míň než desetina průměru lidského vlasu. Díky tomu prach volně létá ve vzduchu.

Můžou za něj sopky, ale i auta a kamna

I když se polétavý prach dostává do vzduchu i z přírody – třeba při výbuchu sopky –, za většinu si můžeme sami. Vzniká především kvůli spalovacím motorům a vytápění tuhými palivy. Doma vám polétavý prach vznikne třeba zapálením svíčky nebo topením v kamnech. Tvoří ho hlavně saze, různé anorganické soli nebo částečky kovů.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice

Pokud je polétavého prachu ve vzduchu moc, škodí lidskému zdraví. Větší částice se zachytí v dýchacích cestách, malé pak pronikají do plic a nejmenší částečky se dostanou dokonce až do krve. Podle ekologických organizací má vysoká a dlouhodobá koncentrace polétavého prachu ve vzduchu negativní vliv na imunitu a může dokonce způsobovat rakovinu. Polétavý prach škodí hlavně v zimě při smogových situacích a v průmyslových oblastech.

Při smogové situaci nevětrejte

Koncentrace polétavého prachu se měří v mikrogramech na metr krychlový vzduchu (µg/m3). Přesný limit, kdy už je koncentrace prachu zdraví škodlivá, zatím nikdo nestanovil. Světová zdravotnická organizace (WHO) ale doporučuje maximální průměrný roční limit 10 µg/m3 pro menší částečky a 20 µg/m3 pro větší částice. Aktuální údaje o koncentraci polétavého prachu a čistotě ovzduší najdete na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Proti škodlivému vlivu polétavého prachu se bohužel nedá moc chránit. Při smogové situaci, kdy bývá koncentrace polétavého prachu nejvyšší, je ale dobré příliš nevětrat, omezit sportování a fyzickou námahu a doplňovat vitamíny. Pomůže také pračka vzduchu nebo dobrá klimatizace s filtrem.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!