E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co je a k čemu slouží domácí retenční nádrž?

Stavební úpravy Životní prostředí
  • Jedná se o nádrž na dešťovou vodu, kterou pak lze využít jak v zahradě, tak i v domácnosti.
  • Před tím, než odteče do retenční nádrže, se dešťová voda filtruje.
  • Retenční nádrž může mít různý objem, zpravidla od 1 do 12 m3. Pro běžnou domácnost lze počítat s objemem 4 až 5 m3.
  • Retenční nádrž bývá obvykle vyrobena z laminátu nebo polyethylenu. Nádrže mohou mít různý tvar, nejčastěji jde o válec.

Domácí retenční nádrž je velký zásobník na dešťovou vodu. Obvykle umožňuje uskladnit několik metrů krychlových vody. Retenční nádrže si u svého domu budují především majitelé větších zahrad. Protože nás ale nejspíš čekají častější a delší období sucha, budeme se s různými nádržemi na dvorech a zahradách domů setkávat stále častěji.

Do nádrže vedou svody dešťové vody

Retenční nádrž na dešťovou vodu je zpravidla umístěna pod zemí. Její stavba probíhá tak, že se vykope odpovídající jáma, na jejíž dno se umístí betonová základová deska. Nádrž se pak na místo usadí pomocí jeřábu nebo hydraulické „ruky“ nákladního auta a poté se současně napouští vodou a zasypává hlínou. Na povrchu zůstává poklop pro čistění a případné čerpání vody.

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.

Do retenční nádrže bývají svedeny okapy z okolních střech, voda se před nádrží obvykle ještě filtruje. Pokud je ale střešní krytina domu v dobrém technickém stavu, není to ani nutné. Voda se díky podmínkám v podzemní nádrži (chlad, temno) příliš nekazí.

Retenční nádrže mohou mít různý tvar – nejčastěji jde o válec nebo kvádr – a vyrobeny jsou zpravidla z laminátu nebo polyethylenu. Pozor na levnější nádrže, z nichž některé je potřeba celé obetonovat. Naopak kvalitní nádrže z polyethylenu většinou stačí jen zasypat.

Objem nádrže závisí hlavně na velikosti střechy domu. Pro běžnou domácnost se obvykle instalují retenční nádrže s objemem 4 až 5 m3. Vodu lze využívat hlavně na zahradě nebo pro splachování toalet. O čerpání vody z nádrže se postará vodárna či ponorné čerpadlo.