Co je a k čemu slouží domácí retenční nádrž

  1. Jedná se o nádrž na dešťovou vodu, kterou využijete jak v zahradě, tak i v domácnosti.
  2. Před tím, než odteče do retenční nádrže, se dešťová voda filtruje.
  3. Retenční nádrž může mít různý objem, zpravidla od 1 do 12 m3. Pro běžnou domácnost lze počítat s objemem 4 až 5 m3. Retenční nádrž bývá obvykle vyrobena z laminátu nebo polyethylenu. Nádrže mohou mít různý tvar, nejčastěji jde o válec.

Proč je to důležité

Průměrný roční účet za vodné a stočné v Česku většinou přesahuje 10 000 Kč, chytrými investicemi můžete ušetřit až polovinu spotřeby. Jedním z těchto řešení je také pořízení tzv. retenční nádrže. Jedná se nejčastěji o nádobu ve tvaru válce, do níž na zahradě sbíráte dešťovou vodu. Tu pak využijete nejen v zahradě, ale i v domácnosti. Jak to funguje čtěte v našem článku.

Co je dobré vědět

  • Retenční nádrž je velký zásobník na dešťovou vodu. Obvykle se instaluje u rodinných domů. Retenční nádrž se zpravidla umisťuje pod zem do odpovídající jámy, na jejímž dně je navíc betonová základová deska.
  • Může mít různý tvar – nejčastěji jde o válec nebo kvádr. Nádrž je zpravidla vyrobena z laminátu, polyethylenu nebo z betonu.
  • Do retenční nádrže se svádí okapy z okolních střech. Než voda doteče do nádrže, obvykle se ještě filtruje (není to však nutné). Objem nádrže se odvíjí od velikosti střechy, přičemž pro běžnou domácnost se obvykle jedná o nádrže s objemem 4 až 5 m3.
  • Díky umístění nádrže pod zem vznikají ideální podmínky – chlad a temno. Díky tomu se voda nekazí a vydrží dlouho.
  • Nejčastěji dešťovou vodu z retenční nádrže využijete na zahradě. Pokud si však pořídíte čerpadlo, filtr a další potrubní rozvody, můžete dešťovou vodu také splachovat toaletu nebo prát

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Mohlo by vás také zajímat:

Šťastné a zelené! Užijte si Vánoce s udržitelně zabalenými dárky
Během vánočních svátků odvážejí popeláři o 15 % více odpadu než obvykle.
Víc najdete tady
V popelnicích končí o Vánocích rekordní množství potravin. Jak šetřit jídlem i energiemi?
Na každého Čecha připadne za rok 57 kilogramů vyhozených potravin. Nejde přitom jen o kuchyňský odpad, ale o jídlo, které bychom jinak snědli.  
Víc najdete tady
Jak může ekologie šetřit peníze
Ekologie pomáhá šetřit peníze.
Víc najdete tady