Jak ušetřit za vodu

  1. Průměrný roční účet za vodné a stočné v Česku většinou přesahuje 10 000 Kč, chytrými investicemi můžete ušetřit až polovinu spotřeby. 
  2. Velkou úsporu přinese využití dešťové vody, kterou můžete zalévat zahradu, splachovat toaletu nebo je v ní možné i prát.
  3. V bytech se vyplatí instalovat šetřiče vody.
  4. Malá každodenní opatření se nakonec počítají ve velkém. Řekneme vám, jak na to.  

V domech pomáhá s úsporami dešťovka

300 litrový sud obvykle nestojí ani tisícovku, včetně kohoutku a víka. Pokud zachytává přeháňky pod okapem, svoji pořizovací cenu vrátí do roka. Dešťové srážky mohou nahradit pitnou kohoutkovou vodu při mytí automobilu nebo zavlažování rostlin, na což stačí právě jenom obyčejný sud. Na splachování toalety či praní již potřebujeme čerpadlo, filtr a další potrubní rozvody, vedoucí k záchodové míse a pračce. To ale už vyžaduje větší investici.

Šetřiče se vyplatí v každé domácnosti

Na všechny běžné vodovodní baterie můžete namontovat šetřič vody, který míchá tekoucí vodu se vzduchem. Díky tomu proteče kohoutkem za stejný čas jen zhruba třetina až polovina vody. Na nejlepších modelech můžete sami nastavit, jestli spotřebujete 4, 6, 8, 10, 12 nebo třeba 14 litrů za minutu. 

Za šetřič vody zaplatíte necelé dvě stovky, investice se vám ale díky úspoře rychle vrátí. Obvykle do deseti měsíců. Šetřič vám samozřejmě sníží spotřebu i teplé vody a tím i energie potřebné na její ohřev. 

Stáhněte si brožuru o úsporách

Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!

Stáhnout brožuru

Jak ušetřit za vodu bez velkých finančních investic

  1. Vypněte vodu, když si čistíte zuby, když se holíte, než si namydlíte ruce nebo než si napěníte šampon ve vlasech. To jsou právě ty malé okamžiky, kdy i desítky litrů pitné vody tečou přímo do kanálu.
  2. Sprcha je úspornější než vana. Sprchování má být krátké, ideálně do 5 minut. Když už se chcete vodou ohřát a užít si ji, vanu si dopřejte.
  3. Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou. Napuštěním dřezu uspoříte třetinu vody, i když se nádobí musí oplachovat.
  4. Vyhněte se praní jen několika málo kousků oblečení a používejte úsporné programy, pokud je vaše pračka má. Úsporný program používejte také u myčky nádobí. 
  5. Zdá se to jako banalita, ale pokud vám doma kape kohoutek, s opravou na nic nečekejte. Při 10 kapkách za minutu jím za den proteče i 20 a více litrů pitné vody přímo do kanálu.
  6. U protékajícího záchodu je to samozřejmě ještě horší, přijdete i o 80 litrů vody za hodinu. A když už jsme u toalety, určitě se vyplatí mít nádržku s více úrovněmi splachování nebo přímo automatický WC stop. Ten vám umožní přímo regulovat množství vody, které ke spláchnutí použijete.

Mohlo by vás také zajímat:

Pozor na okna a dveře

Starými okny a dveřmi z domu uniká velké množství tepla – klidně i 40 %.
Víc najdete tady

Zvažte vytápění tepelným čerpadlem

Tepelné čerpadlo je technologií budoucnosti pro vytápění rodinných domů.
Víc najdete tady

Požádejte o dotaci

Zateplení domu, výměna oken nebo kotle, to všechno jsou docela nákladné úpravy. Můžete ale využít dotace, které vám s financováním pomůžou.
Víc najdete tady