Jak ušetřit za vodu

  1. Průměrný roční účet za vodné a stočné v Česku většinou přesahuje 10 000 Kč, chytrými investicemi můžete ušetřit až polovinu spotřeby.
  2. Velkou úsporu přinese využití dešťové vody, kterou můžete zalévat zahradu, splachovat toaletu nebo je v ní možné i prát.
  3. V bytech se vyplatí instalovat šetřiče vody.

Proč je to důležité

Denní spotřeba vody je podle statistik 113 litrů na člověka a průměrný roční účet za vodné a stočné v Česku většinou v běžné vícečlenné domácnosti  přesahuje 10 000 Kč. Hospodařit s vodou úsporně už tak dávno není jen o udržitelnějším životním stylu, ale především o finančních úsporách. Existuje celá řada jednoduchých opatření, díky kterým ušetříte peníze i životní prostředí. Zajímá vás jakých? Tak čtěte dál.

Využívejte dešťovou vodu a ušetřete 

Pokud bydlíte v rodinném domě, doporučujeme vám pořídit si nádrž na chytání dešťové vody. 300 litrový sud včetně kohoutku a víka vás nevyjde ani na tisícovku. To je vklad, který se vám díky nachytané dešťovce vrátí do roka. Dešťová voda vám nahradí pitnou vodu z kohoutku například při mytí auta nebo zalévání rostlin. Když si navíc pořídíte čerpadlo, filtr a další potrubní rozvody, můžete dešťovkou i splachovat nebo prát

Stáhněte si brožuru o úsporách

Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!

Šetřiče vody do každé domácnosti 

Na všechny běžné vodovodní baterie můžete namontovat šetřič vody, který míchá tekoucí vodu se vzduchem. Díky tomu proteče kohoutkem za stejný čas jen zhruba třetina až polovina vody. Na nejlepších modelech můžete sami nastavit, jestli spotřebujete 4, 6, 8, 10, 12 nebo třeba 14 litrů za minutu. Za šetřič vody zaplatíte necelé dvě stovky, investice se vám ale díky úspoře rychle vrátí. Obvykle do deseti měsíců. Šetřič vám samozřejmě sníží spotřebu i teplé vody a tím i energie potřebné na její ohřev.

Další tipy a triky bez velkých finančních investic

  • Vypněte vodu, když si čistíte zuby, když se holíte, než si namydlíte ruce nebo než si napěníte šampon ve vlasech. To jsou právě ty malé okamžiky, kdy i desítky litrů pitné vody tečou přímo do kanálu.
  • Sprcha je úspornější než vana. Sprchování má být krátké, ideálně do 5 minut. Když už se chcete vodou ohřát a užít si ji, vanu si dopřejte.
  • Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou. Napuštěním dřezu uspoříte třetinu vody, i když se nádobí musí oplachovat.
  • Vyhněte se praní jen několika málo kousků oblečení a používejte úsporné programy, pokud je vaše pračka má. Úsporný program používejte také u myčky nádobí. 
  • Kape vám kohoutek? Opravdu neodkládejte – při 10 kapkách za minutu kohoutkem měsíčně proteče třeba i 200 litrů pitné vody přímo do kanálu. U protékajícího záchodu je to pak ještě horší a můžete přijít až o 80 litrů vody za hodinu.
  • Pořiďte si nádržku s více úrovněmi splachování nebo přímo automatický WC stop – umožní vám přímo regulovat množství vody, které ke spláchnutí použijete.

Mohlo by vás také zajímat:

Pozor na okna a dveře
Starými okny a dveřmi z domu uniká velké množství tepla – klidně i 40 %.
Víc najdete tady
Zvažte vytápění tepelným čerpadlem
Tepelné čerpadlo je technologií budoucnosti pro vytápění rodinných domů.
Víc najdete tady
Požádejte o dotaci
Zateplení domu, výměna oken nebo kotle, to všechno jsou docela nákladné úpravy. Můžete ale využít dotace, které vám s financováním pomůžou.
Víc najdete tady