Jak se vlastnostmi liší plyn z různých zemí

 1. Z bezpečnostních důvodů se Česko odklonilo od plynu z Ruska a získáváme ho teď z jiných zemí. Jeho složení je proto trochu jiné než před rokem 2022.
 2. Veškerý plyn, který u nás prochází distribuční sítí, dál odpovídá všem evropským i českým normám.
 3. Zásadní prevencí jakýchkoliv problémů je pravidelná kontrola plynových spotřebičů.

Proč je to důležité

Například plyn z Norska se svým složením lehce odlišuje od plynu z Ruska, USA nebo Kataru. V každém případě ale musí splňovat přísné normy, které v Česku platí. To pravidelně kontroluje společnost Net4Gas, která dovoz plynu do Česka zajišťuje. Pokud plyn doma využíváte k topení nebo vaření, jeho původ vás zásadně neovlivní.

U několika českých odběratelů se v nedávné době objevily ve filtrech plynových spotřebičů, především kotlů, hrubé nečistoty. Ty vznikají chemickými procesy přímo při spotřebě plynu a mohou ovlivnit provoz těchto spotřebičů. Podobných případů byly jednotky, přitom pro rok 2023 eviduje Český plynárenský svaz 3 000 000 odběrných míst.

Zásadní při prevenci těchto situací je, abyste si plynový kotel i další podobné spotřebiče nechávali kontrolovat odborníkem nejlépe jednou za rok.

Co můžete udělat hned

 • Zjistěte, kdy váš kotel nebo jiný plynový spotřebič naposledy kontroloval odborný technik.
 • Pokud je to před víc než půl rokem, kontrolu si na nejbližší dobu naplánujte.
 • Hodně lidí si nechává spotřebiče kontrolovat před topnou sezónou, takže technici bývají obsazení. Kontrolu si proto vždycky raději plánujte delší dobu dopředu.

Co je dobré vědět

 • Plyn má mírně odlišné složení v závislosti na tom, odkud k nám dorazil. Není to chyba, ale běžná vlastnost. Jde o přírodní surovinu.
 • Jeho složení musí splňovat limity stanovené českými a evropskými normami. Na jejich dodržování u nás pravidelně dohlíží Net4Gas.
 • Plyn, který distributoři od roku 2022 dodávají do sítě, je skutečně trochu jiný než dřív. Například plyn z Norska má vyšší výhřevnost. Odchylky od původního složení však nejsou výrazné a drží se ve stanovených limitech.
 • Pro vás jako běžného spotřebitele se nic nemění. Plynový sporák, ohřívač vody nebo třeba kotel můžete bez obav provozovat stejně jako dřív.
 • Je potřeba dodat, že za bezproblémový chod plynových spotřebičů ve vaší domácnosti vždycky odpovídáte vy sami. Proto se vyplatí nechat je všechny jednou ročně zkontrolovat odborníkem. Díky tomu vám budou dlouho, spolehlivě a bezpečně sloužit. Správné fungování spotřebiče navíc znamená i nižší spotřebu.

Šetřete na vytápění s novým kotlem

Vyměňte svůj starý kotel za moderní kondenzační, který vám ušetří až 30 % nákladů na vytápění. Se vším vám pomůžeme a na kotel dostanete 7letou záruku.

Mohlo by vás také zajímat:

Odchodem ze zastropovaného ceníku výrazně ušetříte
Cenový strop měl své opodstatnění, ale teď už jsou částky, které většina domácností za energie platí, daleko pod ním. Kupříkladu my v E.ONu jsme letos totiž zlevňovali elektřinu i plyn hned dvakrát. 
Víc najdete tady
Jak se převádí kWh na MWh
Kilowatthodina (kWh) a megawatthodina (MWh) jsou jednotky energie. Mimo jiné se v nich uvádí spotřeba elektřiny.
Víc najdete tady
Plyn a kilowatthodiny: Jak se převádí m³ na kWh a MWh?
Možná vám přijde zvláštní, že se plyn účtuje v kilowatthodinách, ale plynoměr vám jeho spotřebu naměří v metrech krychlových.
Víc najdete tady