E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak vyčistit studnu?

Voda Kutil Životní prostředí Zákony
  • Vyčistit studnu můžete svépomoci, stačí znát postup.
  • Čištění se týká hlavně starších studní, které jsou postupně zaneseny organickým materiálem.
  • Prevence znečištění je kvalitní izolace a poklop, který zabrání vniku drobných živočichů nebo jiného nepořádku.

Kvalitu studniční vody ověřujte aspoň dvakrát ročně, nejlépe na jaře a na podzim. Test vzorků provádějí po objednávce hygienické stanice nebo specializované soukromé firmy. 

Jak vyčistit studnu  - návod krok za krokem

Studna musí ležet poměrně daleko od bakteriálních zdrojů a odpadů, jako jsou žumpy, septiky nebo kanalizační potrubí. Ovšem i když máme vodní zdroj chráněný stříškou, dochází k průběžnému znečišťování. Pokud jste vlastníkem starší studny nebo si třeba pořizujete nemovistost, ke které studna patří, pravděpodobně budete řešit její vyčištění a zprovoznění.

Nečistoty ve studni se usazují především na dně, kde se ukládá organický a rostlinný materiál, který do studny napadá. Sedlina se hromadí a způsobuje kal, pachuť a často také její znehodnocení. Kromě zetlelého materiálu se ve studni mohou časem nahromadit kameny, beton, který odpadá ze stěn nebo úlomky starého potrubí.

  1. Vyčerpejte veškerou vodu, ze dna vyberte usazeniny a mrtvé organismy.
  2. Po opětovném naplnění studny nalijte dovnitř dezinfekci. Běžně bývají používány přípravky typu Savo, v poměru přibližně 2 litry na kubík (m3) vody. Následně vydezinfikujete stěny studny, příslušenství a domovní rozvody tak, že otevřete všechny kohoutky.
  3. Po několika dnech nechejte provést rozbor, abyste věděli, zda můžete tekutinu pít.

Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Hlasujte v soutěži o nejlepší projekt a vyhrajte zajímavé ceny. Nebo rovnou nějaký váš nápad do soutěže přihlaste. Více na webu E.ON Energy Globe.