E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON.
Poradí s úsporou energiešetrnou dopravou a mnoha dalšími záležitostmi. 

Jak vyčistit studnu?

Voda Kutil Životní prostředí Zákony

  • Vyčistit studnu můžete svépomoci, stačí znát postup.
  • Čištění se týká hlavně starších studní, které jsou postupně zaneseny organickým materiálem.
  • Prevence znečištění je kvalitní izolace a poklop, který zabrání vniku drobných živočichů nebo jiného nepořádku.

EON_Pict_Thermometer_96x96
RADA

Kvalitu studniční vody ověřujte aspoň dvakrát ročně, nejlépe na jaře a na podzim. Test vzorků provádějí po objednávce hygienické stanice nebo specializované soukromé firmy. 

Jak vyčistit studnu krok za krokem

Studna musí ležet poměrně daleko od bakteriálních zdrojů a odpadů, jako jsou žumpy, septiky nebo kanalizační potrubí. Ovšem i když máme vodní zdroj chráněný stříškou, dochází k průběžnému znečišťování. Pokud jste vlastníkem starší studny nebo si třeba pořizujete nemovistost, ke které studna patří, pravděpodobně budete řešit její vyčištění a zprovoznění.

Nečistoty ve studni se usazují především na dně, kde se ukládá organický a rostlinný materiál, který do studny napadá. Sedlina se hromadí a způsobuje kal, pachuť a často také její znehodnocení. Kromě zetlelého materiálu se ve studni mohou časem nahromadit kameny, beton, který odpadá ze stěn nebo úlomky starého potrubí.

  1. Vyčerpejte veškerou vodu, ze dna vyberte usazeniny a mrtvé organismy.
  2. Po opětovném naplnění studny nalijte dovnitř dezinfekci. Běžně bývají používány přípravky typu Savo, v poměru přibližně 2 litry na kubík (m3) vody. Následně vydezinfikujete stěny studny, příslušenství a domovní rozvody tak, že otevřete všechny kohoutky.
  3. Po několika dnech nechejte provést rozbor, abyste věděli, zda můžete tekutinu pít.

 

EON_Pict_Thermometer_96x96
TIP

V soutěži Ekologický oskar uspělo věrné čerpadlo, které čistí studny a vytahuje nahoru vodu. Ale kromě otázky „Jak vyčistit studnu?“ zvažte taky úsporná opatření. Například spořiče vody šetří mnoho životadárné tekutiny, ačkoli sprchování nebo mytí zůstává intenzivní jako dříve!

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Odborní garanti
E.ON Rádce

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Poraďte se s energetickým poradcem

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem. Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.