E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaké výhody má CNG (stlačený zemní plyn)?

Automobil Emise Plyn Rodinný rozpočet Česká republika
  •  CNG pohon je levný, kvalitní, bezpečný, perspektivní a ekologický.
  •  Zemní plyn vznikal podobně jako ropa, hluboko v zemi přeměnou rostlinných zbytků a živočišných těl.
  •  Ve své původní podobě postrádá  vůni, barvu a pevný tvar, takže lze provést jeho komprese.
  •  Komprimované fosilní palivo využijí především automobilisté, aby jezdili levněji, ekologičtěji a bezpečněji.

Stlačený zemní plyn vychází levně

Postavme vedle sebe konkrétní, srovnatelná vozidla poháněná různými palivy. Škoda Octavia na stlačený zemní plyn má ve srovnání s benzínovou verzí sice vyšší pořizovací cenu (o 15 %), ale nižší provozní náklady (o 50 %). CNG jakožto levnější pohonná hmota vrátí počáteční investici.

  Octavia na benzín Octavia na stlačený zemí plyn
Cena automobilu 390 900 Kč 448 900 Kč
Palivo na 50 000 km 100 000 Kč 50 000 Kč
Celkové náklady 490 900 Kč 498 000 Kč

(Pořizovací ceny a přibližné provozní náklady automobilů uvádíme podle aktuálních prodejních nabídek, uživatelských testů a současné maloobchodní hodnoty paliv. Na 100 kilometrů spotřebujeme kolem 6,7 litru benzínu při ceně 30 Kč/l, anebo kolem 3,9 kilogramu CNG při ceně 25,5 Kč/kg. Jinými slovy, kilometrová jízda bude stát 2 Kč, anebo pouhou 1 korunu.)

CNG je kvalitní a bezpečné palivo

U CNG máte jistotu, že dostanete kvalitní palivo. Stlačený zemní plyn dosahuje oktanového čísla (Oktanové číslo vyjadřuje odolnost paliva proti samozápalu vlivem komprese ve válci. Zjednodušeně řečeno platí, že čím vyšší je oktanové číslo, tím lépe pro motor auta.) 128 - 130, zatímco například LPG (Liquefied Petroleum Gas, česky zkapalnělý ropný plyn) kolísá mezi hodnotami 100 – 110. V České republice prodává stlačený zemní plyn více jak stovka veřejných čerpacích stanic a k dostání jsou také malé plnící zařízení CNG.

CNG řadíme mezi bezpečnější paliva díky vysoké teplotě vzplanutí a lehké váze, která umožňuje snadné odvětrání v případě úniku. Stlačený zemní plyn nevadí ani v podzemních garážích, pokud splňují bezpečnostní podmínky - například účinnou výměnu vzduchu. A co životní prostředí? Oproti benzínovému motoru vzniká spalováním CNG méně emisí CO2 (asi o 25 %) i oxidů dusíku (asi o 80 %).

Specializovaná kalkulačka vám srovná stlačený zemní plyn, benzín a naftu. Zadáte jenom základní informace, jako například typ vozidla a pohonné hmoty. Kalkulačka potom vyčíslí ekonomickou a ekologickou výhodnost automobilů na CNG!

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.