E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaké kondenzační kotle si můžete koupit?

Plyn Teplo Spotřebiče Investice Rodinný rozpočet
  •  Ekonomické a zároveň ekologické vyrábí značky Baxi, Brötje, Buderus, Junkers, Protherm, Vaillant, Viessmann nebo Wolf.
  •  Srovnejme nejvyhledávanější kondenzační kotle podle pořizovací ceny, účinnosti a výkonu. 

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice

Kondenzační kotle vybírejte i podle účinnosti

Návratnost případné investice záleží na energetické náročnosti domu, respektive na tepelné ztrátě. V důsledně zateplených budovách, které větrají automatizovaně a přitom využívají energii vydýchaného vzduchu prostřednictvím rekuperační jednotky, nové kondenzační kotle nemají ekonomický smysl. Naproti tomu větší potřeba energie na vytápění poskytuje velký prostor pro možné úspory, díky kterým se vám investice do nového kotle postupně vrátit.

Vycházejí vám kondenzační kotle výhodně? Nejdříve zvažte, jestli chcete spíše závěsné, anebo stojaté provedení. Potom popřemýšlejte o přídavném zásobníku, který slouží jako zdroj teplé vody, připravené k okamžitému odběru. Mezi hlavní kvalitativní měřítka patří účinnost. Oproti staršímu plynovému kotli, který prostě jenom spaluje plyn, kondenzační kotle zužitkují také kondenzační teplo spalin. Díky tomu jsou tyto kotle mimořádně úsporné.

Jaká je návratnost kondenzačního kotle?

Za kolik let vrátí kondenzační plynový kotel svoji pořizovací cenu oproti tradičnímu plynovému kotli? Přibližnou dobu návratnosti spočítáme následovně. Pořizovací cenu nového kotle vydělíme finanční úsporou, kterou zjistíme, když vynásobíme předpokládanou úsporu a cenu plynu. Fiktivní příklad: Ročně potřebujeme 20 000 kWh tepla a 1 kWh stojí 1,57 Kč; starý kotel má účinnost 90 %, nový 110 % a stojí 50 000 Kč; ročně ušetříme kolem 4 000 kWh plynu (22 %) a 6 300 Kč (úspora krát cena paliva), takže vložené peníze teoreticky dostaneme zpátky do 8 let (50 000 Kč / 6 300 Kč).

Pamatujte, že plynový ohřívač musí mít zajištěný odtah spalin do komína. Spotřebu sníží akumulační nádrž, díky které přístroj spíná méně často a provoz dosahuje vyšší účinnosti. Ohřev vody nastavte maximálně na 60 °C. Teplejší tekutina lidské pokožce nevyhovuje a obvykle bývá zchlazovaná přimícháním studené, takže se trochu snižuje účinnost kondenzace.

Zajímá vás, jak najít vhodné a cenově dostupné topení? Navštivte náš specializovaný web věnovaný vytápění a ušetřete za plynový kondenzační kotel s E.ON.