E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON.
Poradí s úsporou energiešetrnou dopravou a mnoha dalšími záležitostmi. 

Za jak dlouho doplní solární nabíječka autobaterie?

Elektřina Moderní technologie Nabíječka Fotovoltaika Automobil

  •  Pokud se vám vybije autobaterie a svítí sluníčko, pomůže vám solární autonabíječka.
  •  Propočítejme, jestli je plnohodnotnou, nebo aspoň dostatečnou nouzovou náhradou solární nabíječka autobaterie.

Motorista může zažít perné chvilky. Třeba na chatě, chalupě, v kempu nebo jinde v přírodě, když potřebuje dobít autobaterii a nejbližší elektrickou zásuvku má kilometry daleko. Solární autonabíječka může podobné potíže vyřešit, i když plnou kapacitu pravděpodobně nedoplní.

Solární autonabíječka mívá výkon 5 až 30 W

Ze solárních elektráren možná znáte přenosné panely s fotovoltaickými články. Solární nabíječka autobaterie obsahuje stejné zařízení, ale podle svojí kvality může dosahovat různých výsledků. Při nákupu srovnávejte především výkon, který obvykle dosahuje 5 až 30 wattů (W). Raději předpokládejte, že ideální hodnoty uváděné výrobcem budou v reálných podmínkách nižší.

EON_Pict_Thermometer_96x96
RADA

Při výběru také zohledněte, jak můžete přístroj upevnit. Solární nabíječka autobaterie většinou drží pomocí svorek na vývodech akumulátoru, anebo přímo v palubní síti, přes auto-vidlici. 

Solární nabíječka autobaterie dosahuje účinnosti 10 až 30 %

Během středoevropské noci nám fotovoltaické články nepomohou. Za slunečného letního dne dopadá na čtvereční metr zemského povrchu až 1 kilowatt (kW) sluneční energie, ovšem solární nabíječka autobaterie využije jenom 10 až 15 %. Narážíme na další důležité údaje. Potřebujeme dostatečný výkon, ale také přiměřenou plochu solárního panelu a účinnost.

Předpokládejme ideální počasí a plochu fotovoltaického panelu 0,3 čtverečního metru. V ideálním tuzemském počasí potom solární nabíječka autobaterie vyrobí za celý den řádově desetiny kilowatthodin (kWh). K nabití plné kapacity kolem 0,5 až 1 kWh potřebuje mnoho hodin, ale na přejetí ke konvenčnímu zdroji elektřiny postačí.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Odborní garanti
E.ON Rádce

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Poraďte se s energetickým poradcem

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem. Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.