E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Za jak dlouho nabije solární nabíječka autobaterii?

Elektřina Moderní technologie Nabíječka Fotovoltaika Automobil
  •  Pokud se vám vybije autobaterie a svítí sluníčko, pomůže vám solární autonabíječka.
  • Její výkon nebývá nijak oslňující a ke své činnosti potřebuje slunečné počasí.
  •  Propočítejme, jestli je plnohodnotnou, nebo aspoň dostatečnou nouzovou náhradou běžné nabíječky autobaterií.

Motorista může zažít perné chvilky. Třeba na chatě, chalupě, v kempu nebo jinde v přírodě, když potřebuje dobít autobaterii a nejbližší elektrickou zásuvku má kilometry daleko. Solární autonabíječka může podobné potíže vyřešit, i když plnou kapacitu akumulátoru pravděpodobně nedoplní.

Solární autonabíječka mívá výkon 5 až 30 W

Ze solárních elektráren možná znáte přenosné panely s fotovoltaickými články. Solární nabíječka autobaterie obsahuje stejné zařízení, ale podle svojí kvality může dosahovat různých výsledků. Při nákupu srovnávejte především výkon, který obvykle dosahuje 5 až 30 wattů (W). Raději předpokládejte, že ideální hodnoty uváděné výrobcem budou v reálných podmínkách nižší.

Při výběru také zohledněte, jak můžete přístroj upevnit. Solární nabíječka autobaterie většinou drží pomocí svorek na vývodech akumulátoru, anebo přímo v palubní síti, přes auto-vidlici. 

Solární nabíječka autobaterie dosahuje účinnosti 10 až 30 %

Během noci nám fotovoltaické články samozřejmě nepomohou. Za slunečného letního dne dopadá na čtvereční metr zemského povrchu až 1 kilowatt (kW) sluneční energie, ovšem solární nabíječka autobaterie z tohoto množství využije jenom 10 až 15 %. Narážíme na další důležité údaje. Potřebujeme dostatečný výkon, ale také přiměřenou plochu solárního panelu a účinnost.

Předpokládejme ideální počasí a plochu fotovoltaického panelu 0,3 čtverečního metru. V ideálním tuzemském počasí potom solární nabíječka autobaterie vyrobí za celý den řádově desetiny kilowatthodin (kWh). K nabití plné kapacity běžné autobaterie proto mnoho hodin. Náš závěr je tedy jasný - solární nabíječka autobaterie může sloužit jako nouzový zdroj. Baterii během několika hodin nabije alespoň tak, abyste mohli přejet někam, kde je k dipozici běžná nabíječka do zásuvky. 

Chcete zvýšit svou energetickou nezávislost a snížit účty za vytápění i ohřev vody? Zkuste další šetrné způsoby výroby energie s E.ON.