Za jak dlouho doplní solární nabíječka autobaterie?

Elektřina Moderní technologie Nabíječka Fotovoltaika Automobil

  •  Pokud se vám vybije autobaterie a svítí sluníčko, pomůže vám solární autonabíječka.
  •  Propočítejme, jestli je plnohodnotnou, nebo aspoň dostatečnou nouzovou náhradou solární nabíječka autobaterie.

Motorista může zažít perné chvilky. Třeba na chatě, chalupě, v kempu nebo jinde v přírodě, když potřebuje dobít autobaterii a nejbližší elektrickou zásuvku má kilometry daleko. Solární autonabíječka může podobné potíže vyřešit, i když plnou kapacitu pravděpodobně nedoplní.

Solární autonabíječka mívá výkon 5 až 30 W

Ze solárních elektráren možná znáte přenosné panely s fotovoltaickými články. Solární nabíječka autobaterie obsahuje stejné zařízení, ale podle svojí kvality může dosahovat různých výsledků. Při nákupu srovnávejte především výkon, který obvykle dosahuje 5 až 30 wattů (W). Raději předpokládejte, že ideální hodnoty uváděné výrobcem budou v reálných podmínkách nižší.

RADA

Při výběru také zohledněte, jak můžete přístroj upevnit. Solární nabíječka autobaterie většinou drží pomocí svorek na vývodech akumulátoru, anebo přímo v palubní síti, přes auto-vidlici. 

Solární nabíječka autobaterie dosahuje účinnosti 10 až 30 %

Během středoevropské noci nám fotovoltaické články nepomohou. Za slunečného letního dne dopadá na čtvereční metr zemského povrchu až 1 kilowatt (kW) sluneční energie, ovšem solární nabíječka autobaterie využije jenom 10 až 15 %. Narážíme na další důležité údaje. Potřebujeme dostatečný výkon, ale také přiměřenou plochu solárního panelu a účinnost.

Předpokládejme ideální počasí a plochu fotovoltaického panelu 0,3 čtverečního metru. V ideálním tuzemském počasí potom solární nabíječka autobaterie vyrobí za celý den řádově desetiny kilowatthodin (kWh). K nabití plné kapacity kolem 0,5 až 1 kWh potřebuje mnoho hodin, ale na přejetí ke konvenčnímu zdroji elektřiny postačí.

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.