E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak nákladné je tepelné čerpadlo vzduch-voda?

Elektřina Teplo Spotřebiče Investice Životní prostředí
  • Tepelná čerpadla vzduch-voda patří k nejrozšířenějším typům.
  • Čerpadlo získává energii z okolního vzduchu a využívá ji k vytápění rodinného domu, ohřevu užitkové vody nebo ohřevu vody v bazénu.
  • Podívejme se, jak jsou tepelná čerpadla vzduch-voda náročná z hlediska instalace a provozu.

Tepelná čerpadla vzduch-voda mají v Česku ideální podmínky pro provoz. Během topné sezóny jim totiž vyhovuje průměrná venkovní teplota + 3 °C. Energie ze vzduchu je mnohem dostupnější než energie ze země nebo podzemní vody. Tepelná čerpadla vzduch-voda navíc nenarušují teplotu v okolí a efektivně pracují celý rok.

Pořizovací cena tepelného čerpadla vzduch-voda

Tepelné čerpadlo vzduch-voda – včetně montáže a příslušenství – vyjde zhruba na 100 000 korun. Pak už má ale minimální provozní náklady, například ve srovnání s elektrickými přímotopy. Investice do tepelného čerpadla se vám při současných cenách energie a podle druhu původního tepelného zdroje vrátí asi za 6 až 8 let.

Vybíráte tepelné čerpadlo a chcete doma začít co nejdříve šetřit náklady na vytápění? Potřebujete poradit, kterou technologii vytápění zvolit, nebo jak získat dotaci na nový kotel? Spoustu užitečných informací o vytápění i dotacích a také zajímavé cenové nabídky najdete na našem specializovaném webu věnovaném tepelné technice

Kolik ušetří tepelné čerpadlo vzduch-voda

Pořízení tepelného čerpadla je dražší než investice do plynového vytápění (pokud tedy nemusíte udělat také plynovou přípojku k domu). Na druhou stranu, tepelné čerpadlo ročně ušetří více než polovinu nákladů na vytápění. V případě plynového kotle nebo elektřiny může jít o 25 000 až 35 000 Kč. Podívejme se na jednoduchý příklad:

Domácnost s roční spotřebou 20 000 kWh by za elektřinu zaplatila 54 000 Kč (při průměrné ceně 2,7 Kč/kWh v distribuční sazbě D45d). Díky tepelnému čerpadlu klesne spotřeba o 13 000 kWh. Domácnost proto za provoz tepelného čerpadla zaplatí 21 000 Kč (při průměrné ceně 3 Kč/kWh v distribuční sazbě D56d). Úspora dosahuje v tomto případě 33 000 Kč. Investice do tepelného čerpadla vzduch/voda pořízeného za 150 000 Kč se tak vrátí za 5 let.

V každé domácnosti je možné najít spoustu možností pro úsporu energií. Jak jste na tom u vás? Stáhněte si naši brožuru Úsporná domácnost a podívejte, kde a jak můžete doma šetřit elektřinu, plyn i teplo.