E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak náročné je tepelné čerpadlo vzduch/voda?

Elektřina Teplo Spotřebiče Investice Životní prostředí
  •  Tepelná čerpadla vzduch/voda patří k nejrozšířenějším typům.
  •  Při svém provozu odebírají energii okolnímu vzduchu a využívají ji k vytápění rodinného domu, ohřevu užitkové vody nebo ohřevu vody v bazénu.
  •  Podívejme se, jak jsou tepelná čerpadla vzduch/voda náročná z hlediska instalace i provozu. 

Tepelná čerpadla vzduch-voda mají v tuzemsku ideální podmínky pro provoz, a to s ohledem na průměrnou venkovní teplotu + 3 °C během topné sezóny. Vzduch je jako nízkoteplotní zdroj mnohem lépe dostupný než například energie země nebo podzemní vody. Výhodou tepelných čerpadel vzduch/voda je, že nenarušují teplotní rovnováhu okolí a efektivně pracují po celý rok.

Pořizovací cena tepelného čerpadla vzduch-voda

Cena tepelného čerpadla vzduch-voda se včetně montáže a příslušenství pohybuje kolem 100 000 Kč. Výhodou jsou ale minimální provozní náklady (například ve srovnání s elektrickými přímotopy). Návratnost investice do tepelného čerpadla se při současných cenách energie a podle druhu původního tepelného zdroje pohybuje v průměru od 6 do 8 let.

Vybíráte tepelné čerpadlo a chcete doma začít co nejdříve šetřit náklady na vytápění? Potřebujete poradit, kterou technologii vytápění zvolit, nebo jak získat dotaci na nový kotel? Spoustu užitečných informací o vytápění i dotacích a také zajímavé cenové nabídky najdete na našem specializovaném webu věnovaném tepelné technice

Kolik ušetří tepelné čerpadlo vzduch-voda

Pořízení tepelného čerpadla je dražší než investice do plynového vytápění (pokud tedy nemusíte udělat také plynovou přípojku k domu). Na druhou stranu, tepelné čerpadlo ročně ušetří více než polovinu nákladů na vytápění. V případě plynového kotle nebo elektřiny může jít o 25 000 až 35 000 Kč. Podívejme se na jednoduchý příklad:

Domácnost s roční spotřebou 20 000 kWh by za elektřinu zaplatila 54 000 Kč (při průměrné ceně 2,7 Kč/kWh v distribuční sazbě D45d). Díky tepelnému čerpadlu klesne spotřeba o 13 000 kWh. Domácnost proto za provoz tepelného čerpadla zaplatí 21 000 Kč (při průměrné ceně 3 Kč/kWh v distribuční sazbě D56d). Úspora dosahuje v tomto případě 33 000 Kč. Investice do tepelného čerpadla vzduch/voda pořízeného za 150 000 Kč se tak vrátí za 5 let.

Kupujete nový kotel nebo tepelné čerpadlo a chcete získat Kotlíkovou dotaci? Zkuste to s námi. Máme 98% úspěšnost!

Více informací najdete na našem specializovaném webu.

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.