E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Jak náročné je tepelné čerpadlo vzduch/voda?

Elektřina Teplo Spotřebiče Investice Životní prostředí

  •  Tepelná čerpadla vzduch/voda patří k nejrozšířenějším typům.
  •  Při svém provozu odebírají energii okolnímu vzduchu a využívají ji k vytápění rodinného domu, ohřevu užitkové vody nebo ohřevu vody v bazénu.
  •  Podívejme se, jak jsou tepelná čerpadla vzduch/voda náročná z hlediska instalace i provozu. 

Tepelná čerpadla vzduch/voda mají v tuzemsku ideální podmínky pro provoz, a to s ohledem na průměrnou venkovní teplotu + 3 °C během topné sezóny. Vzduch je jako nízkoteplotní zdroj mnohem lépe dostupný než například energie země nebo podzemní vody. Výhodou tepelných čerpadel vzduch/voda je, že nenarušují teplotní rovnováhu okolí a efektivně pracují po celý rok.

RADA

Tepelná čerpadla jsou označována například jako vzduch/vzduch, vzduch/voda, voda/voda apod. Co to znamená? Zapamatujte si jednoduchou pomůcku – před lomítkem je uváděno teplonosné médium a za lomítkem odváděné tepelné médium. Třeba u tepelných čerpadel využívajících vzduch je teplonosným médiem vzduch. Odváděným tepelným médiem bývá zpravidla voda (tepelná čerpadla nejčastěji ohřívají topnou nebo užitkovou vodu). 

Pořizovací cena tepelného čerpadla vzduch/voda

Cena tepelného čerpadla vzduch/voda se včetně montáže a příslušenství pohybuje kolem 200 000 Kč. Výhodou jsou ale minimální provozní náklady (například ve srovnání s elektrickými přímotopy nebo kotlem na zemní plyn). Návratnost investice do tepelného čerpadla se při současných cenách energie a podle druhu původního tepelného zdroje pohybuje v průměru od 6 do 8 let.

TIP

Vybíráte tepelné čerpadlo a chcete doma začít co nejdříve šetřit na vytápění? Nemáte našetřený dostatečně velký obnos na pořízení tepelného čerpadla? Společnost E.ON vám zprostředkuje nákup kvalitních a účinných tepelných čerpadel Vaillant na splátky s jedinečnou slevou. Spočítejte si výši splátek a prohlédněte si detail nabídky.

Kolik ušetří tepelné čerpadlo vzduch/voda

Pořízení tepelného čerpadla je dražší než investice do plynového vytápění, a to přibližně o 100 000 až 150 000 Kč. Na druhou stranu, tepelné čerpadlo ročně ušetří více než polovinu nákladů na vytápění. V případě plynového kotle nebo elektřiny může jít o 25 000 až 35 000 Kč. Podívejme se na jednoduchý příklad.

Domácnost s roční spotřebou 20 000 kWh by za elektřinu zaplatila 54 000 Kč (při průměrné ceně 2,7 Kč/kWh v distribuční sazbě D45d). Díky tepelnému čerpadlu klesne spotřeba o 13 000 kWh. Domácnost proto za provoz tepelného čerpadla zaplatí 21 000 Kč (při průměrné ceně 3 Kč/kWh v distribuční sazbě D56d). Úspora dosahuje v tomto případě 33 000 Kč. Investice do tepelného čerpadla vzduch/voda pořízeného za 200 000 Kč se tak vrátí za 6 let.

Zajímá vás, jak najít vhodné a cenově dostupné zařízení pro vytápění? Zkuste náš specializovaný web věnovaný vytápění a ušetřete za tepelné čerpadlo s E.ON.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Poraďte se s energetickým poradcem

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem. Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.
Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.