Jak náročné je tepelné čerpadlo vzduch/voda? 29

Elektřina Teplo Spotřebiče Investice Životní prostředí

  •  Tepelná čerpadla vzduch/voda patří k nejrozšířenějším typům.
  •  Při svém provozu odebírají energii okolnímu vzduchu a využívají ji k vytápění rodinného domu, ohřevu užitkové vody nebo ohřevu vody v bazénu.
  •  Podívejme se, jak jsou tepelná čerpadla vzduch/voda náročná z hlediska instalace i provozu. 

Tepelná čerpadla vzduch/voda mají v tuzemsku ideální podmínky pro provoz, a to s ohledem na průměrnou venkovní teplotu + 3 °C během topné sezóny. Vzduch je jako nízkoteplotní zdroj mnohem lépe dostupný než například energie země nebo podzemní vody. Výhodou tepelných čerpadel vzduch/voda je, že nenarušují teplotní rovnováhu okolí a efektivně pracují po celý rok.

RADA

Tepelná čerpadla jsou označována například jako vzduch/vzduch, vzduch/voda, voda/voda apod. Co to znamená? Zapamatujte si jednoduchou pomůcku – před lomítkem je uváděno teplonosné médium a za lomítkem odváděné tepelné médium. Třeba u tepelných čerpadel využívajících vzduch je teplonosným médiem vzduch. Odváděným tepelným médiem bývá zpravidla voda (tepelná čerpadla nejčastěji ohřívají topnou nebo užitkovou vodu). 

Pořizovací cena tepelného čerpadla vzduch/voda

Cena tepelného čerpadla vzduch/voda se včetně montáže a příslušenství pohybuje kolem 200 000 Kč. Výhodou jsou ale minimální provozní náklady (například ve srovnání s elektrickými přímotopy nebo kotlem na zemní plyn). Návratnost investice do tepelného čerpadla se při současných cenách energie a podle druhu původního tepelného zdroje pohybuje v průměru od 6 do 8 let.

TIP

Vybíráte tepelné čerpadlo a chcete doma začít co nejdříve šetřit na vytápění? Nemáte našetřený dostatečně velký obnos na pořízení tepelného čerpadla? Společnost E.ON vám zprostředkuje nákup kvalitních a účinných tepelných čerpadel Vaillant na splátky s jedinečnou slevou. Spočítejte si výši splátek a prohlédněte si detail nabídky.

Kolik ušetří tepelné čerpadlo vzduch/voda

Pořízení tepelného čerpadla je dražší než investice do plynového vytápění, a to přibližně o 100 000 až 150 000 Kč. Na druhou stranu, tepelné čerpadlo ročně ušetří více než polovinu nákladů na vytápění. V případě plynového kotle nebo elektřiny může jít o 25 000 až 35 000 Kč. Podívejme se na jednoduchý příklad.

Domácnost s roční spotřebou 20 000 kWh by za elektřinu zaplatila 54 000 Kč (při průměrné ceně 2,7 Kč/kWh v distribuční sazbě D45d). Díky tepelnému čerpadlu klesne spotřeba o 13 000 kWh. Domácnost proto za provoz tepelného čerpadla zaplatí 21 000 Kč (při průměrné ceně 3 Kč/kWh v distribuční sazbě D56d). Úspora dosahuje v tomto případě 33 000 Kč. Investice do tepelného čerpadla vzduch/voda pořízeného za 200 000 Kč se tak vrátí za 6 let.

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.