E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak co nejlevněji topit?

Teplo Elektřina Plyn Rodinný rozpočet Investice
  •  Pokud chcete topit levně, nejdříve se soustřeďte na kvalitní tepelnou izolaci domu či bytu.
  •  Potom vyberte vhodnou technologii a pravidelnou údržbu svěřte odborníkovi.
  •  Termostat nastavujte na přiměřené teploty, je zbytečné přetápět a ohřívat vodu nad 60 °C. 

Lidskému zdraví a imunitě prospívají přiměřené pokojové teploty, ideálně v rozmezí 18 – 24 °C.

Topení levně zajistí například kondenzační kotel

Základem je kvalitní otopné zařízení, které dosahuje vysoké energetické účinnosti a finanční úspornosti. Na současném trhu dominují kondenzační plynové kotle, které využívají také zbytkové teplo spalin a tuzemské domácnosti mohou ušetřit řádově tisíce korun ročně.

V následující tabulce porovnáme průměrnou cenu různých paliv. Topení levně stále ještě zaručují tradiční komodity - uhlí a dřevo. Záleží také na tepelně-izolačních parametrech domu. Ideálu v tom dosahují takzvané pasivní domy, které díky dobře zatepleným stěnám, kvalitnímu návrhu a automatickému větrání s rekuperací tepla nepotřebují vytápění skoro vůbec.

Topení levně, cena za kWh
Cena kWh tepla z pelet 0,95 - 1,25
Cena kWh ze zemního plynu 1,49 – 1,57
Cena kWh tepla z teplárny 1,76 – 2,27
Cena kWh elektřiny 2,54 – 2,60

Běžná maloobchodní cena kWh energie je uvedená podle Klastru Česká peleta (pro pelety), Teplárenského sdružení ČR (teplárny) a Energetického regulačního úřadu. Uvedené hodnoty zahrnují všechny poplatky a daně, ale jsou pouze orientační. Nezapočítáváme náklady na nový vytápěcí systém, rozvody, údržbu apod. Cenové rozptyly závisejí především na prodejci, regionu a výrobní surovině (například teplárny bývají levnější, když spalují uhlí, než když spalují zemní plyn), v případě plynu také na velikosti spotřeby, v případě elektřiny na distribuční sazbě.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice