Co je topný faktor tepelného čerpadla?

  1. Jedná se poměr potřeby elektřiny tepelného čerpadla a vyrobeného tepla. Topný faktor tepelného čerpadla prozrazuje, kolikrát více energie můžeme získat oproti tomu, kolik energie jsme museli na pohon tepelného čerpadla vynaložit.
  2. Vyšší hodnota znamená efektivnější a hospodárnější vytápění.
  3. Například tepelné čerpadlo s topným faktorem pět spotřebuje 1 kWh elektřiny, ale za ni vyrobí 5 kWh tepla.

Topný faktor tepelného čerpadla je vyjadřovaný číslicí (například 2, 3, 4 atd.) a někdy uváděný také zkratkou COP (z anglického Coefficient of Performance). Vypočítává poměr mezi získanou tepelnou energií a spotřebovanou elektrickou energií, který zásadně ovlivňuje ekonomiku provozu.

Porovnejme topný faktor tepelného čerpadla 2 a 4

Propočítejme příklad, ve kterém vedle sebe postavíme tepelná čerpadla s rozdílnými topnými faktory. Majitel rodinného domu se spotřebou 10 000 kWh na vytápění koupil tepelné čerpadlo s topným faktorem 2. Při svém provozu zařízení spotřebuje 5 000 kWh elektřiny, což při současných cenách znamená náklady ve výši 15 000 Kč. Pokud by instaloval tepelné čerpadlo s topným faktorem 4, spotřeba energie klesne na 2 500 kWh (asi 7 500 Kč).

Nutno ovšem dodat, že výsledný účet za elektřinu závisí také na řadě dalších vlivů – například venkovních teplotách během topné sezóny, zvoleném ceníku nebo velikosti hlavního jističe.

Topný faktor
Vyrobené teplo Spotřeba elektřiny
Náklady
210 000 kWh5 000 kWh15 000 Kč
410 000 kWh2500 kWh7500 Kč

Srovnání je orientační. Počítáno je s cenou elektřiny 3 Kč/kWh.

Platí proto, že čím vyšší topný faktor tepelné čerpadlo má, tím úspornější je jeho provoz. Na druhou stranu, i tepelné čerpadlo s nižším topným faktorem (např. 2) je úspornější než konvenční vytápění zemním plynem nebo elektřinou. Pokud by majitel rodinného domu se spotřebou 10 000 kWh vytápěl přímotopy, ročně by zaplatil kolem 27 250 Kč. 

Tepelné čerpadlo od E.ONu

S tepelným čerpadlem ušetříte až 70 % nákladů na vytápění. Zní to lákavě? Pojďte do toho s námi. Společně vhodné čerpadlo vybereme, pomůžeme vám získat dotaci, a nakonec zařídíme jeho instalaci. Výhodný tarif na elektřinu je u nás samozřejmostí.

Chci tepelné čerpadlo

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké výhody má podlahové vytápění?

Podlahové vytápění zajišťuje pohodlí v interiéru a komfort příjemně teplé podlahy.
Víc najdete tady

Jaké jsou technologie úsporného vytápění

Při výběru myslete na to, jakou energii využíváte, jak ji v budově rozvádíte a jakou teplotu interiéru vyžadujete.
Víc najdete tady

Jak regulovat vytápění v domácnosti?

Nejčastějším způsobem regulace je instalace termostatických ventilů a termostatických hlavic.
Víc najdete tady