E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co je a co umí chytrý termostat?

Chytrá domácnost Tipy pro vytápění Moderní technologie
  • Chytrý termostat umožňuje nastavit topení v domě i bytě na dálku.
  • Výjimkou nebývají ani inteligentní funkce, kdy se termostat učí průběh teplot v interiéru, a podle toho automaticky reguluje vytápění.
  • Chytré termostaty mohou mít vytříbený design, který má daleko k šedivým technickým „skřínkám“.
  • Pozor na kybernetickou bezpečnost. Některé chytré termostaty mohou odesílat různá data o provozu na server výrobce.

Na rozdíl od klasického termostatu, ve kterém napevno nastavíte teploty a časy vytápění, můžete pomocí chytrého termostatu ovládat teplotu ve vašem domě nebo bytě odkudkoli na dálku. To je možné přes mobilní aplikaci či webovou stránku na jakémkoliv počítači. Chytré termostaty ale nabídnou i další užitečné funkce.

Jednoduché ovládání

Nastavení a ovládání termostatu přes aplikaci je uživatelsky jednoduché. Aplikace mají různě pokročilé funkce pro nastavení vytápění, zajímavé statistiky, a dokonce samy navrhují optimální režim vytápění.

Nastaví teplotu podle vzdálenosti od domu

Chytrý termostat díky aplikaci dokonce pozná, jak daleko jste od domova, a podle toho přizpůsobí teplotu. Pokud se přiblížíte, spustí vytápění na požadovanou hodnotu, a když domov naopak opustíte, termostat začne teplotu snižovat, čímž se snižují výdaje za vytápění. Tuto funkci pravděpodobně nevyužijí rodiny s dětmi, které ještě mobil nebo aplikaci nemají. Aplikaci lze samozřejmě používat i v manuálním módu.

Pozor na kybernetickou bezpečnost a ochranu osobních dat

Některé chytré termostaty mohou odesílat různá provozní data na servery výrobce. Ten je pak může použít třeba pro další vylepšování svých výrobků. Data jsou sice anonymní, pokud jste ale zvyklí chránit si své soukromí, měli byste při používání chytrých termostatů zbystřit.

Je dobré vědět, že chytrý termostat, podobně jako třeba domácí Wi-Fi router, je zařízení připojené k internetu. Proto se mohou tyto přístroje stát terčem útoku hackerů (takové případy byly již zaznamenány). Ptejte se proto, zda výrobce umožňuje třeba aktualizaci softwaru přístroje.

Ušetří energii

Někteří výrobci uvádějí, že chytrý termostat uspoří až 31 % nákladů na vytápění, a tím zaručí rychlou návratnost celé investice. Přes aplikaci se můžete podívat na statistiky úspory energie v jednotlivých měsících. Lze též zobrazit krátké zhodnocení, z jakého důvodu byla spotřeba nízká, či naopak vysoká. Navíc v ní najdete i tipy pro další úsporu energie a například informaci, kolik jste ušetřili ve srovnání s uživateli s podobným bytem nebo domem. Aby termostaty dosáhly co největších úspor, průběžně se učí z reálného provozu, a pracují také s předpovědí počasí.

Ladí k interiéru

Spousta výrobců sází na designový vzhled termostatů, jenž ladí k interiéru, nebo dokonce téměř nejdou vidět. Chytrý termostat pořídíte zhruba od 4 000 Kč.

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.