E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Co je a co umí chytrý termostat?

Chytrá domácnost Tipy pro vytápění Moderní technologie

  • Chytrý termostat umožňuje nastavit topení v domě i bytě na dálku.
  • Výjimkou nebývají ani inteligentní funkce, kdy se termostat učí průběh teplot v interiéru, a podle toho automaticky reguluje vytápění.
  • Chytré termostaty mohou mít vytříbený design, který má daleko k šedivým technickým „skřínkám“.
  • Pozor na kybernetickou bezpečnost. Některé chytré termostaty mohou odesílat různá data o provozu na server výrobce.

Na rozdíl od klasického termostatu, ve kterém napevno nastavíte teploty a časy vytápění, můžete pomocí chytrého termostatu ovládat teplotu ve vašem domě nebo bytě odkudkoli na dálku. To je možné přes mobilní aplikaci či webovou stránku na jakémkoliv počítači. Chytré termostaty ale nabídnou i další užitečné funkce.

Jednoduché ovládání

Nastavení a ovládání termostatu přes aplikaci je uživatelsky jednoduché. Aplikace mají různě pokročilé funkce pro nastavení vytápění, zajímavé statistiky, a dokonce samy navrhují optimální režim vytápění.

Nastaví teplotu podle vzdálenosti od domu

Chytrý termostat díky aplikaci dokonce pozná, jak daleko jste od domova, a podle toho přizpůsobí teplotu. Pokud se přiblížíte, spustí vytápění na požadovanou hodnotu, a když domov naopak opustíte, termostat začne teplotu snižovat, čímž se snižují výdaje za vytápění. Tuto funkci pravděpodobně nevyužijí rodiny s dětmi, které ještě mobil nebo aplikaci nemají. Aplikaci lze samozřejmě používat i v manuálním módu.

RADA

Pozor na kybernetickou bezpečnost a ochranu osobních dat

Některé chytré termostaty mohou odesílat různá provozní data na servery výrobce. Ten je pak může použít třeba pro další vylepšování svých výrobků. Data jsou sice anonymní, pokud jste ale zvyklí chránit si své soukromí, měli byste při používání chytrých termostatů zbystřit.

Je dobré vědět, že chytrý termostat, podobně jako třeba domácí Wi-Fi router, je zařízení připojené k internetu. Proto se mohou tyto přístroje stát terčem útoku hackerů (takové případy byly již zaznamenány). Ptejte se proto, zda výrobce umožňuje třeba aktualizaci softwaru přístroje.

Ušetří energii

Někteří výrobci uvádějí, že chytrý termostat uspoří až 31 % nákladů na vytápění, a tím zaručí rychlou návratnost celé investice. Přes aplikaci se můžete podívat na statistiky úspory energie v jednotlivých měsících. Lze též zobrazit krátké zhodnocení, z jakého důvodu byla spotřeba nízká, či naopak vysoká. Navíc v ní najdete i tipy pro další úsporu energie a například informaci, kolik jste ušetřili ve srovnání s uživateli s podobným bytem nebo domem. Aby termostaty dosáhly co největších úspor, průběžně se učí z reálného provozu, a pracují také s předpovědí počasí.

Ladí k interiéru

Spousta výrobců sází na designový vzhled termostatů, jenž ladí k interiéru, nebo dokonce téměř nejdou vidět. Chytrý termostat pořídíte zhruba od 4 000 Kč.

TIP

Váš osobní energetický poradce - domluvte si osobní či telefonickou kozultaci

Stavíte, či opravujete dům? Zajímá vás problematika úspor energií, solárních technologií, tepelných čerpadel, nebo prostě chcete ušetřit náklady na elektřinu či plyn? Zkuste osobní, telefonickou či emailovou konzultaci s našimi energetickými poradci. Konzultace jsou zdarma. Více informací se dozvíte na našich stránkách Energetického poradenství, kde také najdete kontaktní formulář.

Nebo rovnou využijte naše poradenská centra, abychom probrali úspory energie společně a osobně. Rádi vás uvidíme!

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Poraďte se s energetickým poradcem

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem. Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.
Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.