E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Co je třeba vědět o kondenzačním plynovém kotli?

Tipy pro vytápění Úspory energií Plyn Moderní technologie

  • Kondenzační plynový kotel patří k velmi úsporným technologiím vytápění. Má však svá specifika.
  • Ke kondenzačnímu kotli je nutné zajistit odvod kondenzátu do odpadu. Jde o litry lehce kyselé tekutiny denně.
  • Kondenzační plynový kotel má nižší teplotu výstupní vody než běžné plynové kotle. Tomu musejí odpovídat i radiátory.

Plynové kondenzační kotle jsou velmi úsporné – díky zisku tepla z kondenzace spalin nabízejí vysokou účinnost (nebo odborněji normovaný stupeň využití) až 109 %. Jedná se o nejúspornější technologii využití energie zemního plynu. Kondenzační plynové kotle ale mají svá specifika, která by uživatelé měli znát.

Kondenzát: Kolik ho kotel vytvoří a co s ním

Při instalaci kondenzačního plynového kotle je potřeba zajistit odvod kondenzátu. Toho při provozu vzniká poměrně velké množství, jde o desítky litrů denně. V praxi je tedy nutné kotel připojit k odpadu. Kondenzát je slabě kyselý (jde o směs dusíkatých kyselin a vody), což ale nevadí. Naopak, kondenzát pomáhá neutralizovat většinou zásaditou odpadní vodu.

Druhou často nečekanou investicí je nutnost vyvložkování komínové cesty. Spaliny z kondenzačního kotle mají nízkou teplotu a působí jako slabá kyselina, starý komín by tudíž mohly narušovat. Na vyvložkování komína se často používají trubky z polypropylenu.

Nízká teplota vratné vody

Kondenzační kotel potřebuje nižší teplotu vratné vody, tedy vody, která do kotle proudí zpět z radiátorů. Její teplota by neměla překročit 45 °C, v opačném případě se spaliny přestanou kondenzovat, kotel nebude využívat jejich teplo a nebude pracovat úsporně. Celá otopná soustava proto musí být dobře vyprojektována, například všechny radiátory by měly být nízkoteplotní s větší teplosměnnou plochou. Kondenzační plynový kotel je také vhodný pro podlahové teplovodní vytápění, jež obecně vyžaduje nízkou teplotu otopné vody.

Ohřívá v kondenzačním režimu i vodu?

Plynový kotel může být vybaven integrovaným zásobníkem na teplou vodu, případně nabízí možnost připojení k zásobníku externímu. V takovém případě je vhodné, aby kotel umožňoval kromě vytápění i ohřev teplé vody v kondenzačním režimu. Získáte tak velmi úspornou možnost přípravy teplé vody pro použití v domácnosti. Ne všechny kotle ale touto funkci disponují.

TIP

Stavíte, či opravujete dům? Zajímá vás problematika úspor energií, solárních technologií, tepelných čerpadel, nebo prostě chcete ušetřit náklady na elektřinu či plyn? Zkuste telefonickou či emailovou konzultaci s našimi energetickými poradci. Konzultace jsou zdarma. Více informací se dozvíte na našich stránkách Energetického poradenství, kde také najdete kontaktní formulář pro zadání dotazu.

 

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.