E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co je třeba vědět o kondenzačním plynovém kotli?

Tipy pro vytápění Úspory energií Plyn Moderní technologie
  • Kondenzační plynový kotel patří k velmi úsporným technologiím vytápění. Má však svá specifika.
  • Ke kondenzačnímu kotli je nutné zajistit odvod kondenzátu do odpadu. Jde o litry lehce kyselé tekutiny denně.
  • Kondenzační plynový kotel má nižší teplotu výstupní vody než běžné plynové kotle. Tomu musejí odpovídat i radiátory.

Plynové kondenzační kotle jsou velmi úsporné – díky zisku tepla z kondenzace spalin nabízejí vysokou účinnost (nebo odborněji normovaný stupeň využití) až 109 %. Jedná se o nejúspornější technologii využití energie zemního plynu. Kondenzační plynové kotle ale mají svá specifika, která by uživatelé měli znát.

Kondenzát: Kolik ho kotel vytvoří a co s ním

Při instalaci kondenzačního plynového kotle je potřeba zajistit odvod kondenzátu. Toho při provozu vzniká poměrně velké množství, jde o desítky litrů denně. V praxi je tedy nutné kotel připojit k odpadu. Kondenzát je slabě kyselý (jde o směs dusíkatých kyselin a vody), což ale nevadí. Naopak, kondenzát pomáhá neutralizovat většinou zásaditou odpadní vodu.

Druhou často nečekanou investicí je nutnost vyvložkování komínové cesty. Spaliny z kondenzačního kotle mají nízkou teplotu a působí jako slabá kyselina, starý komín by tudíž mohly narušovat. Na vyvložkování komína se často používají trubky z polypropylenu.

Nízká teplota vratné vody

Kondenzační kotel potřebuje nižší teplotu vratné vody, tedy vody, která do kotle proudí zpět z radiátorů. Její teplota by neměla překročit 45 °C, v opačném případě se spaliny přestanou kondenzovat, kotel nebude využívat jejich teplo a nebude pracovat úsporně. Celá otopná soustava proto musí být dobře vyprojektována, například všechny radiátory by měly být nízkoteplotní s větší teplosměnnou plochou. Kondenzační plynový kotel je také vhodný pro podlahové teplovodní vytápění, jež obecně vyžaduje nízkou teplotu otopné vody.

Ohřívá v kondenzačním režimu i vodu?

Plynový kotel může být vybaven integrovaným zásobníkem na teplou vodu, případně nabízí možnost připojení k zásobníku externímu. V takovém případě je vhodné, aby kotel umožňoval kromě vytápění i ohřev teplé vody v kondenzačním režimu. Získáte tak velmi úspornou možnost přípravy teplé vody pro použití v domácnosti. Ne všechny kotle ale touto funkci disponují.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice