E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Co je třeba vědět o kondenzačním plynovém kotli?

Tipy pro vytápění Úspory energií Plyn Moderní technologie

  • Kondenzační plynový kotel patří k velmi úsporným technologiím vytápění. Má však svá specifika.
  • Ke kondenzačnímu kotli je nutné zajistit odvod kondenzátu do odpadu. Jde o litry lehce kyselé tekutiny denně.
  • Kondenzační plynový kotel má nižší teplotu výstupní vody než běžné plynové kotle. Tomu musejí odpovídat i radiátory.

Plynové kondenzační kotle jsou velmi úsporné – díky zisku tepla z kondenzace spalin nabízejí vysokou účinnost (nebo odborněji normovaný stupeň využití) až 109 %. Jedná se o nejúspornější technologii využití energie zemního plynu. Kondenzační plynové kotle ale mají svá specifika, která by uživatelé měli znát.

Kondenzát: Kolik ho kotel vytvoří a co s ním

Při instalaci kondenzačního plynového kotle je potřeba zajistit odvod kondenzátu. Toho při provozu vzniká poměrně velké množství, jde o desítky litrů denně. V praxi je tedy nutné kotel připojit k odpadu. Kondenzát je slabě kyselý (jde o směs dusíkatých kyselin a vody), což ale nevadí. Naopak, kondenzát pomáhá neutralizovat většinou zásaditou odpadní vodu.

Druhou často nečekanou investicí je nutnost vyvložkování komínové cesty. Spaliny z kondenzačního kotle mají nízkou teplotu a působí jako slabá kyselina, starý komín by tudíž mohly narušovat. Na vyvložkování komína se často používají trubky z polypropylenu.

Nízká teplota vratné vody

Kondenzační kotel potřebuje nižší teplotu vratné vody, tedy vody, která do kotle proudí zpět z radiátorů. Její teplota by neměla překročit 45 °C, v opačném případě se spaliny přestanou kondenzovat, kotel nebude využívat jejich teplo a nebude pracovat úsporně. Celá otopná soustava proto musí být dobře vyprojektována, například všechny radiátory by měly být nízkoteplotní s větší teplosměnnou plochou. Kondenzační plynový kotel je také vhodný pro podlahové teplovodní vytápění, jež obecně vyžaduje nízkou teplotu otopné vody.

Ohřívá v kondenzačním režimu i vodu?

Plynový kotel může být vybaven integrovaným zásobníkem na teplou vodu, případně nabízí možnost připojení k zásobníku externímu. V takovém případě je vhodné, aby kotel umožňoval kromě vytápění i ohřev teplé vody v kondenzačním režimu. Získáte tak velmi úspornou možnost přípravy teplé vody pro použití v domácnosti. Ne všechny kotle ale touto funkci disponují.

TIP

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.

 

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.