Jak na přitápění

  1. Jako doplňkový zdroj vytápění lze využívat elektrické přímotopy, krby nebo klimatizaci.
  2. Každý zdroj je vhodný pro jiný typ budovy.
  3. Obecně platí, že nejúčinnější přitápění zajistí klimatizace, nejlevnější pak krby.

Proč je to důležité

Potřeba přitápění se vždy ukáže až během topné sezóny. V takovém případě je třeba efektivně doplnit stávající topný systém o doplňkový zdroj tepla.  Ve výběru zdroje přitápění by měl hrát roli konkrétní prostor bytu nebo domu, možnosti stavebního zásahu, požadavky na energetickou spotřebu přístroje a časový horizont, ve kterém bude zařízení používáno. V případech dlouhodobého užití je dobré kontaktovat odborníky, kteří vám pomohou s výběrem toho nejvhodnějšího zařízení.

Přitápění elektrickým přímotopem

Jako doplňkový zdroj tepla se často používá elektrický přímotop. Hlavní výhodou elektrických přímotopů je jednoduchá obsluha. Přímotop je obvykle doplněn termostatem a může být zapojen také do systému chytré domácnosti. V takovém případě hledejte elektrický přímotop s wifi připojením.

Hlavní nevýhodou elektrických přímotopů je vysoká spotřeba elektřiny. Tento zdroj tepla má obvykle příkon několik kilowattů a jeho častější používání se tak na počtu měsíčně spotřebovaných kilowatthodin elektřiny docela projeví. Také proto se přímotopy používají hlavně tam, kde chceme topit spíš krátce – třeba v koupelně. V obchodech najdete spoustu přímotopů. Od těch nejjednodušších sálavých, které umístíte na stěnu, až po olejové přímotopy, které jsou schopny i tepelné akumulace – nejdřív se nahřejí, a pak teplo ještě nějakou dobu vydávají.  

Přitápění krbem

Domácí krby jsou k dispozici otevřené či uzavřené, pořídit se též dají speciální krby určené do bytu. Pokud upřednostňujete bezpečnost a esteticky vytříbené zařízení, uzavřený krb je lepší variantou. Jiskry ze dřeva tak nepropálí koberec a otevřený oheň neohrozí malé děti. Otevřené krby jsou zase příjemným zdrojem tepla, jenž dodává i zážitek z otevřeného ohně.

Šetřete na vytápění s novým kotlem

Vyměňte svůj starý kotel za moderní kondenzační, který vám ušetří až 30 % nákladů na vytápění. Se vším vám pomůžeme a na kotel dostanete 7letou záruku.

 Přitápění pomocí infrapanelů

Infrapanely lze rozdělit na stropní a stěnové. Tyto zdroje tepla vyzařují infračervené vlny, což je stejná energie, jakou vydává lidské tělo nebo slunce. Infračervené vlny neohřívají vzduch jako jiná topná tělesa, ohřívají pouze předměty v místnosti. Teprve díky ohřívání předmětů se postupně ohřívá i vzduch. Tento vytápěcí systém je podobný například kachlovým kamnům, ze kterých také vychází sálavé teplo. Výhodou infrapanelů je nízká cena, nevýhodou pak vysoká spotřeba elektřiny.

Přitápění klimatizací

Jako perspektivní se jeví též přitápění pomocí klimatizace. Mnoho klimatizací totiž kromě chlazení nabízí i vytápění. Klimatizaci lze považovat za úsporný zdroj tepla, pracuje totiž na principu tepelného čerpadla a vyrobí ve srovnání se spotřebou elektřiny několikrát více tepelné energie. Nevýhodou klimatizace jako zdroje tepla může být cirkulace vzduchu – tu totiž mohou někteří lidé pociťovat nepříjemně. Naopak velkou výhodou je nízká spotřeba elektřiny.

Mohlo by vás také zajímat:

Jak zabránit vzlínání vlhkosti do stěn domu
Vlhkost se nejčastěji týká starých domů, může se ale objevit i u novostaveb.
Víc najdete tady
Co je pasivní dům
Pasivní dům je stavba, která splňuje přísná kritéria energetických úspor při provozu domu.
Víc najdete tady
Jaké jsou dotace na stavbu pasivního domu
Na výstavbu energeticky úsporného rodinného domu můžete získat dotaci z programu Nová zelená úsporám.
Víc najdete tady