E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Jak regulovat vytápění v domácnosti?

  • Nejčastějším způsobem regulace je instalace termostatických ventilů a termostatických hlavic.

  • Nabízí se automatická regulace vytápění, prostorové termostaty nebo zónové systémy.

  • Termostaty mohou být propojené také do systémů chytrých domácností.

Automatická regulace vytápění

Zajistit automatickou regulaci vytápění a udržet nastavenou teplotu vzduchu i v době, kdy nejste doma, pomohou termostatické hlavice. Každé otopné těleso má svoji termostatickou hlavici umístěnou na ventilu, je tedy možné regulovat každý radiátor individuálně. Termostatická hlavice pohotově reaguje na veškeré tepelné zisky ve vytápěném prostoru (například sluneční svit, teplo z dalších spotřebičů a tak dále). Termostatické hlavice najdete na trhu v různém provedení, od těch jednoduchých až po typy s dálkovým ovládáním nebo s odděleným teplotním snímačem. Dále jsou na trhu i elektronické termostatické hlavice s možností časového nastavení či třeba i s ovládáním přes internet.

Prostorové termostaty

Pokud chcete regulovat lokální zdroje tepla, vhodné jsou prostorové termostaty. Ty porovnávají požadovanou a aktuálně změřenou teplotu v prostoru. Termostat se skládá z teplotního snímače na měření pokojové teploty a prvků pro nastavení požadované teploty výstupu pro spínání připojených zařízení (jako třeba čerpadlo nebo hořák). Termostaty dělíme na mechanické a digitální. Digitální disponují funkcemi, které si může nastavit sám majitel. Za nevýhodu u prostorových termostatů považujeme to, že zdroj tepla je ovládán podle vnitřní teploty, která je měřena pouze v jedné místnosti. Ideálně byste je proto měli mít umístěné v místnosti, v níž trávíte hodně času, například v obývacím pokoji.

TIP

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.

K dispozici jsou též systémy, které fungují na základě prostorových teplotních snímačů ve více místnostech najednou. Označujeme je za zónové. Termostaty s možností zónového ovládání teploty bývají často propojené se systémy takzvaných chytrých domácností.

Ekvitermní regulace

Jako ekvitermní regulace se označuje ovládání výkonu topení na základě aktuálních venkovních teplot. Pokud je venku zima, kotel automaticky topí více. Detailněji se tomuto úspornému způsobu regulace věnujeme v samostatném článku.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.