E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaké jsou úspory při vytápění provozoven kondenzačním kotlem?

Pro podnikatele Jak ušetřit na energii Plyn Moderní technologie
  • Vytápění provozovny plynem je pohodlné. Kondenzační kotle navíc slibují zajímavou úsporu.
  • Úspora je zpravidla vyčíslená v desítkách procent a účinnost kondenzačního kotle přesahuje 100 procent.
  • Zda se investice do kondenzačního kotle vyplatí, záleží na řadě proměnných, například na typu otopné soustavy.

Plynové kotle jsou oblíbenou volbou vytápění domácností i firem. Vytápění zemním plynem je totiž pohodlné a ekologické. K obecně uváděným nevýhodám plynových kotlů patří vysoké provozní náklady. Volba proto většinou padne na kondenzační kotle, které slibují až o 40 procent nižší spotřebu zemního plynu.

Proč je kondenzační kotel úspornější?

Běžný plynový kotel odvádí spaliny přímo do komína. Protože ale tyto spaliny obsahují velké množství vodních par a jejich teplota je až 180 °C, je škoda tuto energii dále nevyužít. Právě to umí kondenzační kotel, který spaliny odvádí do speciálního výměníku, kde pára kondenzuje a její energie pak poslouží k předehřátí vody v topném systému. Proto mají kondenzační kotle účinnost přes 100 %.

Teplota spalin se snižuje asi na 60 °C. Kondenzát (voda s mírným obsahem kyseliny dusičné) je potom odváděn do odpadu. Množství kondenzátu za hodinu provozu obvykle odpovídá desetině litru na každý kilowatt výkonu. A to přináší i další výhodu. Protože do komína neodcházejí horké spaliny, není nutné ho vložkovat nerezovými materiály, stačí plast.

Investice do kondenzačního kotle

Menší kondenzační kotle vhodné pro malé výrobny pořídíte už za 50 nebo 70 tisíc korun. Za kotle s větším výkonem si připlatíte. Kondenzační kotel s výkonem kolem 100 kW stojí 90 až 100 tisíc korun. Pokud pořídíte kotel s výkonem 130 kW, zaplatíte asi 150 tisíc korun. Nabídka se ale liší také podle značky, výrobce a konkrétních parametrů kotle.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice

Úspory s kondenzačním kotlem

Pokud je kondenzační kotel instalován podle doporučení výrobce a současně dodržujete jeho pokyny k provozu, můžete ušetřit oproti původnímu zařízení až 40 procent nákladů na energie. Záleží ovšem na stáří, výkonu a typu původního kotle.

Konkrétní úspory při vytápění vaší provozovny pak budou záležet i na tom, jaký otopný systém využíváte. Vyšší úspory dosáhnete v případě podlahového topení nebo nízkoteplotních radiátorů. Čím lépe je vaše provozovna zateplena, tím méně paliva spotřebujete, a proto se také bude prodlužovat doba návratnosti investice do kondenzačního kotle.

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.