E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaké jsou výhody osvětlení firemní provozovny LED světly?

Pro podnikatele Jak ušetřit na energii Osvětlení Moderní technologie
  • LED osvětlení představuje úsporný světelný zdroj do firemních provozoven i kanceláří.
  • Ve srovnání s běžnými žárovkami spotřebují zhruba sedmkrát méně elektřiny.
  • Jsou odolné a jejich životnost je výrazně delší.
  • Nižší jsou také náklady na údržbu.

Delší životnost, odolnost, energetická úspora a v neposlední řadě také možnost výběru mezi několika barevnými odstíny světla. To je základní charakteristika LED osvětlení, které je stále vítanějším světelným zdrojem ve firmách i v domácnostech. Z dlouhodobého hlediska můžete díky LED osvětlení výrazně snížit účty za elektřinu.

Vyberte ideální odstín světla

LED žárovky svítí chladným bílým světlem, jež je vhodné například do výrobních hal, nebo příjemnějším žlutým tónem, které si najde místo třeba v kancelářích. Pokud budete studovat parametry LED žárovek, určitě narazíte na pojem index podání barev. Tato hodnota charakterizuje, jak dobře bude možné pod danou žárovkou rozlišovat barvy osvětlených předmětů. Jde o bezrozměrné číslo, přičemž hodnota 100 trochu zjednodušeně řečeno odpovídá vnímání barev u běžné klasické žárovky. Pokud má LED žárovka index podání barev menší než 80, není vhodnou volbou.

Pozor na výkon

Na rozdíl od starších technologií osvětlení je u LED světel nejdůležitější hodnotou intenzita světla neboli světelný tok, který se uvádí v lumenech. Jako ekvivalent běžné 100W žárovky se bere LED žárovka se světelným tokem 1 350 lumenů a spotřebou kolem 15 W.

Mezi další výhody LED žárovek rozhodně patří i velmi dlouhá životnost (obvykle se uvádí 15 000 hodin svícení a více), odolnost vůči nešetrnému zacházení a nárazům, schopnost rychlého rozsvícení a absence rtuti. Díky dlouhé životnosti není nutné LED světelné zdroje tak často měnit, proto má tato technologie také nižší náklady na průběžnou údržbu.

Kolik můžete s úsporným osvětlením ušetřit?

Oproti běžným žárovkám spotřebují LED žárovky zhruba sedmkrát méně elektrické energie. Například 60W žárovka spotřebuje při svícení 4 hodiny denně téměř 90 kWh ročně. Srovnatelná LED žárovka pouhých 13 kWh. Ročně tato LED žárovka ušetří elektřinu za skoro 360 Kč. Pořizovací cena LED žárovek je vyšší, ale náklady na jejich provoz jsou ve srovnání s klasickými žárovkami až čtyřikrát nižší.

Zhasínání není třeba

Další výhodou LED žárovek v porovnání s úspornými zářivkami je (alespoň teoreticky) neomezená možnost rozsvěcování a zhasínání. Ani časté spínání by se na jejich životnosti nemělo nijak projevit. Navíc je jejich spotřeba elektřiny tak malá, že není nutné je neustále vypínat. V místnostech, kde se světlo hodí, je klidně nechte svítit nepřetržitě. Což lze dobře využít v halách se střídavým provozem nebo na chodbách, kde se neustále někdo pohybuje.

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.