E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak na úsporu vody v domácnosti?

Úspory vody Tipy a triky Životní prostředí
  • Spotřebu vody v domácnosti snížíte šetrnými návyky při každodenních činnostech, jako je čištění zubů, holení, sprchování i umývání nádobí.
  • V koupelně se vyplatí instalace WC stopu, perlátorů a úsporných nebo termostatických baterií. Peníze vám ušetří i moderní typ pračky s úspornými funkcemi.
  • Nejšetrnější mytí nádobí zajistí myčka s úsporným programem.
  • Ušetřit vám pomůže i chytré využití dešťové vody – jak pro zalévání rostlin, tak pro úklid.

Kapající kohoutek, protékající toaleta, umývání nádobí pod tekoucí vodou, dlouhé sprchování nebo pořízení levné pračky a myčky. Právě v takových případech naskakuje účet za vodu nejvýše. Nešetrné chování nás přitom může ročně připravit až o několik tisíc korun.

Úspora vody v koupelně

Nejvíce vody spotřebujeme při osobní hygieně, na toaletě a při praní prádla. A právě tady můžeme svou spotřebu i razantně snížit.

Užitečným nástrojem je takzvaný WC stop. S jeho pomocí regulujete vodu, kterou splachujete. Nebo si můžete pořídit toaletu s moderním typem nádržky s dvojitým či trojitým splachováním. Na jedno spláchnutí pak vypotřebujete jen 6 litrů vody, zatímco s klasickou nádržkou to je až 12 litrů.

Dalším pomocníkem jsou úsporné sprchové hlavice neboli perlátory. Díky vzduchu, který do proudu vody přimísí, totiž hlavicí proteče méně vody, ale pocit ze sprchování zůstává stejný. Kvalitní perlátor dokáže snížit spotřebu zhruba o 30 %.

Vodu v koupelně ušetříte i tak, že si místo plné vany napustíte jen půlku nebo dáte přednost sprchování. Pomůže i zastavení vody při čištění zubů nebo holení. Zvážit můžete také instalaci úsporných nebo termostatických baterií. Ty fungují tak, že si ještě před puštěním vody nastavíte její teplotu.

Klíčová je kvalitní pračka

Rozhodně se vyplatí investovat do novějšího typu pračky. Ty starší totiž nerozlišují množství prádla v bubnu, a tak při každém cyklu napustí plnou kapacitu vody, tedy až 100 litrů. Novější typy oproti tomu umí prádlo v bubnu zvážit a nastavit odpovídající množství vody. Většinou to bývá mezi 40 a 80 litry. Ušetříte tím nejen vodu, ale i elektřinu.

Retenční nádrž do každého domu

Na úklid nebo zalévání trávníku a květin nepotřebujete kohoutkovou vodu. Skvěle si vystačíte s tou dešťovou. Pro tento účel ovšem budete potřebovat nádrž s filtry, čerpadlem a dalším vybavením. Když použijete pokročilé technologie, můžete dešťovou vodou dokonce splachovat WC. Celkově tak ušetříte až 40 % spotřeby.

Zachytávání dešťové vody a její opětovné využití – alespoň k zalévání zahrady – je vzhledem ke klimatickým změnám velmi důležité. Mělo by proto být součástí každého rodinného domu. Na vybudování retenční nádrže ostatně můžete získat státní podporu v rámci dotačního programu Dešťovka.

Chytré mytí nádobí

Velké množství vody můžete ušetřit i při mytí nádobí. Jestli ještě nemáte úspornou myčku, možná je načase o ní začít přemýšlet. Na jeden cyklus totiž spotřebuje jen 10 litrů vody. Pokud myjete nádobí ve dřezu, spotřeba vody je minimálně dvojnásobná. Je samozřejmě potřeba brát v potaz náklady na pořízení spotřebiče, využitou elektřinu, tablety, leštidlo a sůl. Z dlouhodobého hlediska se ale jedná o smysluplnou investici, která ušetří vodu i váš čas.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu E.ON. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!