E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak fungují úsporné žárovky?

Osvětlení Elektřina Rodinný rozpočet Spotřebiče Investice
  •  Úsporné žárovky šetří energii i peníze.
  •  Nejnovější osvětlení – LED zářivky jsou velmi hospodárné. 
  1. Moderní přístroje sice šetří energii a peníze, ale nejsou úsporné světelně. Mohou zářit méně, stejně nebo více, podle rozhodnutí zákazníka při nákupu.
  2. Wolframové žárovky vytvářely světlo pomocí žáru, zatímco technologie LED využívá energii účinněji, bez zbytečné přeměny na příliš mnoho tepla.

Staré versus úsporné „žárovky“

Typ svítidla Pořizovací cena Životnost Spotřeba/hod. Cena/rok provozu
Tradiční wolframová 15 Kč 1 000 hod. 60 W 2 674 Kč
Halogenová 85 Kč 2 000 hod. 40 W 2 117 Kč
Tzv. kompaktní 139 Kč 8 000 hod. 15 W 913 Kč
LED zářivka 250 Kč 15 000 hod. 9 W 631 Kč

V tabulce srovnáváme různé technologie, a to aktuálně nejžádanější modely. Oproti tradičnímu wolframovému přístroji má nejmodernější LED žárovka zhruba 7krát menší spotřebu elektřiny a 4krát nižší výslednou cenu při stejném množství světla! (Raději počítáme s kratší než uváděnou životností.) Zkrátka přísudek úsporná souhlasí finančně, nikoli výsledným přínosem, který může být dokonce vyšší. Zanechme ale slovíčkaření a raději prostudujme, jak „úsporné žárovky“ fungují!

Úsporné žárovky vytvářejí světlo chytře

Zkratkou LED označujeme polovodičovou elektronickou součástku (z anglického Light-Emitting Diode, česky dioda vysílající světlo). Základní princip nejlépe pochopíme, když začneme staršími přístroji a chronologicky dojdeme až po úsporné žárovky.

  • Staré skleněné baňky obsahují (obvykle wolframové) vlákno, které je rozžhaveno elektřinou, přičemž vzniká světlo a spousta drahého tepla. Neúsporné žárovky jsou dneska k dostání pouze jako „tepelné koule“, například pro zahřívání kuřat v drůbežích velkochovech.
  • Takzvané kompaktní zářivky označujeme zkratkou CFL (z anglického Compact Fluorescent Lamp , česky kompaktní fluorescenční svítidlo ). Elektřina prochází směsí argonu a rtuti, vzniká UV záření dopadající na luminofor (směs sloučenin kovů, například zinku, yttria, hliníku, europia, gadolinia, terbia apod.) a vidíme světlo.
  • LED zářivky využívají fyzikálního jevu, při kterém elektrony cestou mezi dvěma polovodiči (anodou a katodou) v určitém místě (na P-N přechodu) mění svoji energii na záření. Skutečně úsporné „žárovky“ znamenají minimální náklady a neobsahují poměrně rizikovou rtuť.

Svoji hodnotu má spotřeba, ale také úspora. S elektřinou od nás můžete za dva roky ušetřit až 11 756 Kč. Podívejte se jak.