Na co si dát pozor u krbových kamen?

  1. Krbová kamna jsou levným zdrojem tepla, musíte v nich ale správně topit.
  2. Ideální je tvrdé, a hlavně dobře vysušené dřevo.
  3. Krbová kamna bývají těžká – podlaha po nimi musí mít dostatečnou únosnost.
  4. Pozor také na průměr kouřovodu. Kamna si nechte instalovat a zapojit odborníkem.

Krbová kamna jsou poměrně levným zdrojem tepla který navíc do interiéru přinese i příjemný pohled na otevřený oheň. Používají se hlavně jako doplňkový tepelný zdroj k plynovému nebo elektrickému topení. Pokud ale na to stačí jejich výkon, nic vám nebrání používat krbová kamna jako hlavní topidlo, a naopak dražším plynem či elektřinou jen přitápět. Na co si u krbových kamen dát pozor?

Používejte správné palivo

Nejčastěji budete v krbových kamnech topit dřevem. Ale není dřevo jako dřevo. Nejlepší z hlediska provozu a výkonu je topení dobře vysušeným tvrdým dřevem (buk, habr, jasan). Palivové dřevo je dobré koupit alespoň jeden – ale lépe dva – roky dopředu. Dřevo pak uskladněte na suchém a dobře větraném místě a nechte ho co nejdéle vysychat. Vlhkým dřevem se totiž nejen špatně topí, ale navíc také zanáší kamna a komín sazemi a dehtem.

Vedle kvalitního tvrdého dřeva kupte také i měkké dřevo (smrk, borovice), které se vám bude hodit hlavně na rychlé zatopení. Na rozdíl od tvrdého listnatého dřeva se měkké dřevo jehličnatých stromů v kamnech lépe rozhoří. Budete ho ale muset častěji přikládat.

V krbových kamnech můžete samozřejmě topit také dřevěnými briketami. Ve srovnání s dřevem jde o dražší palivo, ale výrobci uvádí, že brikety nahradí dřevo v pětinásobku jejich objemu. Tedy že 1 m3 briket dokáže topit stejně dlouho jako 5 m3 palivového dřeva. Dřevěné brikety jsou už z výroby dobře vysušené a můžete s nimi proto začít topit ihned.

Rozměry, kouřovod, design

Kvalitní krbová kamna jsou poměrně velká a těžká. Je to dáno robustním provedením, výrobci navíc ke kamnům často přidávají akumulační hmotu – obvykle šamotové cihly. A ty také něco váží. Pozor proto na nosnost podlahy, protože některá krbová kamna mohou vážit i několik set kilogramů. Akumulační hmota se během topení nahřeje a vydává teplo i v době, kdy už v kamnech netopíte – třeba v noci. Čím těžší jsou kamna, tím více budou teplo akumulovat.

Pozor také na průměr kouřovodu, kterému by měly odpovídat rozměry komínové zděře – tak se odborně označuje ten otvor ve zdi, který vede do komína. Platí, že zděř může být větší, než je kouřovod kamen – v takovém případě do ní dáte redukci, ale nesmí být naopak menší. V každém případě si ale krbová kamna nechte na instalovat odborníkem. Dobrý prodejce vám instalaci kamen samozřejmě zajistí.    

Stáhněte si naše praktické tipy a návody pro úsporu energií

Ceny energií rostou, a to je dobrá příležitost pro úspory. V naší brožuře najdete spoustu užitečných tipů, jak šetřit elektřinu, teplo a plyn.

Stáhnout brožuru

Mohlo by vás také zajímat:

Co jsou sálavé panely?

Sálavé vytápění šetří energii a designově doplňuje interiér.
Víc najdete tady

Kdy se vyplatí elektrokotel?

Elektrokotel se vyplatí v dobře tepelně izolovaných domech.
Víc najdete tady