K čemu slouží a kolik stojí vrty pro tepelná čerpadla?

  1. Tepelná čerpadla využívající energii země nebo vody nemůžou pracovat bez vrtu nebo zemního kolektoru.
  2. Při instalaci těchto typů tepelných čerpadel je třeba nechat si od specializované firmy zhotovit hlubinný vrt, z něhož bude odebírána energie země  nebo vody.
  3. Cena vrtů pro tepelná čerpadla se přitom odvíjí od celé řady faktorů.

Vrty pro tepelná čerpadla je možné realizovat pouze na základě příslušných povolení, která zpravidla vyřizují přímo realizační firmy. Zkušené společnosti, které jsou vybavené moderní technikou, vyhotoví hluboké vrty bez poškození okolí, proto je možné je provádět i ve stávající zástavbě. Je třeba počítat s tím, že vrty pro tepelná čerpadla lze realizovat pouze na určitém podloží, které by mělo být tvrdé. Naopak v oblastech, kde jsou v podloží štěrky nebo písky, je vrtání obtížné. V tomto případě lze využít horizontální plošné kolektory.

Jak hluboký vrt tepelné čerpadlo potřebuje?

Tepelná čerpadla odebírající teplo ze země nebo vody (například ze studny) jsou náročnější na prostor. Na 1 kW výkonu tepelného čerpadla země/voda je potřeba asi 12 m hloubky vrtu. Pro běžný rodinný dům je potřeba vrt o hloubce kolem 100 až 150 m. Pokud se rozhodnete pro plošný kolektor (tzv. horizontální vrt), tak si 1 kW výkonu vyžádá asi 30 m2 plochy.

Podle potřeby konkrétního rodinného domu nebo jiného objektu se většinou provádí jeden nebo více vrtů o průměru 12 až 16 cm. Ve vrtu je následně uložený výměník tepla, naplněný nemrznoucí směsí, která přenáší teplo odebrané ze země.

Cena vrtu pro tepelná čerpadla

Cena, kterou za realizaci vrtu pro tepelná čerpadla zaplatíte, se odvíjí od řady faktorů. Jde především o typ podloží (u stabilního jsou vrty levnější), průměr vrtu a jeho hloubku. Například vrt v poloskalním pevném podloží o průměru 16 cm se pohybuje kolem 1 200 Kč za metr hloubky. V případě nestabilního podloží cena za metr vrtu narůstá na cca 2 500 Kč. Počítejte však i s dalšími náklady na hydrogeologický průzkum, následnou úpravu povrchu atd.

Stáhněte si brožuru o úsporách

Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!

Stáhnout brožuru

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké výhody má podlahové vytápění?

Podlahové vytápění zajišťuje pohodlí v interiéru a komfort příjemně teplé podlahy.
Víc najdete tady

Jaké jsou technologie úsporného vytápění

Při výběru myslete na to, jakou energii využíváte, jak ji v budově rozvádíte a jakou teplotu interiéru vyžadujete.
Víc najdete tady

Jak regulovat vytápění v domácnosti?

Nejčastějším způsobem regulace je instalace termostatických ventilů a termostatických hlavic.
Víc najdete tady