K čemu slouží a kolik stojí vrty pro tepelná čerpadla

  1. Každé tepelné čerpadlo využívající energii ze země a vody potřebuje vrt nebo zemní kolektor
  2. Pro instalaci a vyhloubení vrtu je nutná specializovaná firma
  3. Hlubinný vrt šetří místo, zemní kolektor je vhodný pro větší pozemky

Proč je to důležité

Aby mohlo tepelné čerpadlo země-voda fungovat, je nutné vyhloubit vrt minimálně v hloubce 12 metrů (pro výkon 1 kW energie), nebo instalovat zemní kolektor na minimální ploše 30 m2. Z vrtu nebo zemního kolektoru pak tepelné čerpadlo bere teplo. Náklady na vrt nebo kolektor nejsou malé, ale naopak obrovská je úspora při vytápění domu a ohřívání užitkové vody, protože čerpadlo vyrobí mnohem více energie, než spotřebuje.

Názvy u tepelných čerpadel jsou vždy dva. První vyjadřuje, odkud čerpadlo bere energii a druhý, kam tuto energii dodává. Tepelné čerpadlo země - voda odebírá energii ze země (případně z podzemní vody) a tu pak využívá k ohřívání vody pro vytápění nebo pro užitkovou vodu v domácnosti. 

Co je dobré vědět

Vytvořit vrt není jen tak. Potřebujete nejdříve udělat geologický průzkum a pak získat stavební povolení. Tyto věci za vás vyřeší realizační firma, včetně administrace dotace z Nové zelené úsporám. 

Vrty, které mohou mít hloubku až 150 metrů, potřebují nejlépe tvrdé podloží. Pro více písčité a štěrkové půdy se používá zemní kolektor. Cena realizace vrtu se pohybuje od 1 200 až po 2 500 Kč na metr hloubky a čím méně stabilní podloží, tím je vrt dražší. Do ceny je nutné započítat průzkum, úpravu okolí a instalaci zařízení.

Šetřete na topení s tepelným čerpadlem 

Díky tepelnému čerpadlu můžete ušetřit až 70 % nákladů na vytápění. Společně vhodné čerpadlo vybereme, my vám na něj pomůžeme získat dotaci, a nakonec zařídíme i jeho instalaci.

Typů tepelných čerpadel, které vyžadují podzemní vrt, je více. Například čerpadlo voda-voda potřebuje výkop dvou studní (sací, kterou vodu přivádíte do systému a vsaková, kterou ji vracíte zpět). Podzemní voda má stálou teplotu kolem 10 stupňů a geotermální vrt dokonce pracuje s vodou o teplotě 30°C. Ten je ale možné realizovat jen v místech, kde jsou k tomu vhodné podmínky. 

Spočítejte si cenu čerpadla Thermal Comfort

Velikost domu

Volitelné možnosti

Dotace a slevy

Tato sleva se skládá ze zvýhodnění 35 000 Kč na tepelná čerpadla značky Thermal Comfort a ze slevy 15 000 Kč pro zákazníky s naším tarifem Komplet elektřina. Stačí přitom, pokud na něj přejdete v době, kdy budeme o nabídce tepelného čerpadla jednat.  

Až 50 000 Kč

Sleva

Cena čerpadla celkem

0 0 0 1 0 2 0 3 0 4 0 5 0 6 0 7 0 8 0
 Kč
Chci tepelné čerpadlo

Cena čerpadla

0 0 0 1 0 2 0 3 0 4 0 5 0 6 0 7 0 8 0
 Kč
Chci tepelné čerpadlo

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké výhody má podlahové vytápění
Podlahové vytápění zajišťuje pohodlí v interiéru a komfort příjemně teplé podlahy.
Víc najdete tady
Jaké jsou technologie úsporného vytápění
Nejvíce úsporné je tepelné čerpadlo, které z jedné kWh elektřiny vyrobí několik kWh tepla.
Víc najdete tady
Jak regulovat vytápění v domácnosti
Nejčastějším způsobem regulace je instalace termostatických ventilů a termostatických hlavic.
Víc najdete tady