Kolik stojí malá vodní elektrárna

- Potoky a říčky mohou sloužit i k výrobě ekologické energie.
- Malá vodní elektrárna může domácnostem snižovat účty za energie, vyrobenou elektřinu je také možné prodávat.
- Prakticky musíme zohlednit intenzitu vodního toku, zvláště když malá vodní elektrárna v profesionálním provedení stojí řádově statisíce až milióny korun.
Malá vodní elektrárna vyžaduje stabilní vodní tok
Na trhu najdeme různé modely, ale princip zůstává v podstatě stejný. Malá vodní elektrárna přeměňuje energii proudícího potoku nebo říčky na elektřinu prostřednictvím turbíny, která pohání generátor. Množství vyrobené energie závisí na spádu a průtoku vody.
Malá vodní elektrárna má zřejmé výhody: Využívá obnovitelný zdroj energie, prakticky nevytváří odpad a šetří životní prostředí. Malá vodní elektrárna znamená také jistá rizika: Závisí na stabilním průtoku vody a málokde najdeme vhodnou lokalitu pro její výstavbu.
Základní typy rozdělujeme podle instalovaného výkonu, dosahovaného v ideálních podmínkách:
- Průmyslové od 1 MW
- Mini-elektrárny do 1 MW
- Domácí do 35 kW
Nejdříve prozkoumejte místo realizace
Začněme studiem říčky nebo potoka, přesněji celoročního spádu a průtoku. Pro představu: Například říčka klesající o 3 ‰ (3 metry výšky na 1 kilometr délky), kterou protéká kubík vody za sekundu, poskytuje energii přibližně pro výkon 25 kW. Nemá smysl, aby malá vodní elektrárna svými možnostmi přesahovala realitu říčního toku.
Potom zvažte, jestli technologii pracně sestrojovat svépomocí, anebo koupit profesionální řešení. I malá vodní elektrárna je už projektem, který potřebuje příslušná povolení úřadů. V ekonomické kalkulaci nákladů na pořízení a provoz technologie je samozřejmě nutné počítat hlavně s elektřinou, kterou vám malá vodní elektrárna vyrobí a spotřebujete ji na místě. Teprve až přebytky je možné prodávat do distribuční sítě.

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem
Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to!
Mohlo by vás také zajímat:
Jaké využití má sluneční energie v domácnosti
