Vývoj cen energií

Proč ceny energií na trzích rostou a jak na to nejlépe reagovat?

Proč energie zdražují

Hlavním důvodem současného nárůstu cen je nedostatek plynu v zásobnících. To ovlivňuje nejen ceny samotného plynu, ale nepřímo taky ceny elektřiny, která navíc zdražuje i kvůli velkému růstu cen emisních povolenek. Povolenky totiž zvyšují náklady na výrobu elektřiny z uhelných zdrojů.

Jak energie nakupujeme

Abychom každý výkyv ceny na velkoobchodním trhu nepřenášeli na naše zákazníky, nakupujeme energie v předstihu a postupně. Díky tomu můžeme zaručit dlouhodobě spolehlivou dodávku elektřiny i plynu a splnění závazků ze smluv, které jsme uzavřeli.

V poslední době je ale nárůst cen energií na trzích tak velký, že na něj musíme reagovat i my. Aktuální situaci přizpůsobujeme ceníky, kterým končí fixace nebo se uzavíraly bez fixace. Záleží nám však na tom, aby se nárůst cen dotkl našich zákazníků co nejméně a nepřenášíme ho na ně v plném rozsahu.

Koho se změna ceny týká

Současné zdražování se týká jen zákazníků, kterým skončila doba fixace, nebo nemají fixovaný produkt. Nové ceny odpovídají aktuální situaci na energetickém trhu - jsou tedy o něco vyšší než ty, které jste měli dříve.

Doporučení pro vás

  • Nechte si ceník, který máte sjednaný ve smlouvě. I když se teď ceny navýší, vyplatí se počkat, až se situace na trhu uklidní.
  • Jakmile se ceny energií stabilizují, rozhodněte se, jestli si ceník  necháte, nebo ho budete chtít změnit.
  • Pokud chcete, abychom se vám ve správnou chvíli sami ozvali a dali vám novou nabídku, klikněte na odkaz s kalkulačkou a nechte nám na sebe kontakt

Chceme vás ujistit, že smlouvu, kterou spolu máme uzavřenou, dodržíme a všechny závazky splníme. Pro všechny zákazníky nakupujeme energie na burze s dostatečným předstihem a v množství, které odpovídá jejich předpokládané spotřebě.

3 cesty, jak snížit náklady na energie

Výši záloh měníme automaticky jen po ročním vyúčtování, když je to potřeba. Pokud se vám zdá, že máte zálohy nastavené přesně a že by po zvýšení ceny nemusely stačit, bude lepší si je upravit. Snadno to provedete v zákaznickém portálu Energie24.


Pomohla vám tato odpověď?

Všechny informace
najdete online

Portál Energie24

Už nemusíte chodit na pobočku nebo volat. Stačí se přihlásit a vše si vyřešíte online.

Víc o portrálu Energie24

Mobilní aplikace E.ON

Své energie nosíte v kapse. Máte je tak pod kontrolou odkudkoliv.

Víc o mobilní aplikaci