Vývoj cen energií

Co stojí za vývojem cen energií na komoditních trzích?

Velkoobchodní ceny elektřiny a plynu neustále kolísají, protože na ně působí řada různých faktorů. Konkrétně jde o hospodářské krize, podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a rozhodnutí o uzavírání jaderných a uhelných elektráren, rozvoj těžby břidlicového plynu, lokální klimatické změny a v neposlední řadě i pandemie Covid-19 a její dopad na hospodářství.

Abychom nepřenášeli každý výkyv ceny na velkoobchodním trhu na naše zákazníky, nakupujeme energie v předstihu a postupně. Pro plyn navíc využíváme zásobníky.

Díky tomu můžeme zaručit dlouhodobě spolehlivou dodávku elektřiny i plynu za rozumnou cenu.

Kdy dochází ke změně ceny?

Ceny energií se mění jen u některých ceníků. Jde o:

  • tarify bez fixace;
  • tarify se zafixovanými akčními nebo zvýhodněnými cenami, u kterých fixace právě končí.

Když zákazníka informujeme o tom, že mu akční cena končí, většinou mu zároveň doporučíme výhodnější tarif. Případně se nám může ozvat a my se podíváme, jaký jiný tarif by pro něj vycházel nejlépe. Většinou jde opět o fixaci výhodnější ceny na delší časové období. Zákazník tak znovu může získat výhodnou fixovanou cenu.

Pokud se zákazník rozhodne nabídku nevyužít, smlouva mu bude platit dál, ale přejde už do standardního ceníku. 

Proč je nejlepším řešením fixace ceny?

Na velkoobchodním trhu nakupujeme energie vždy 1 až 3 roky dopředu, proto zákazníkům nabízíme tarify s fixací ceny na stejnou dobu.

Tím je ochráníme před případným zdražením energií, pokud by šly velkoobchodní ceny nahoru. Navíc předem víme, jaké množství nakoupené energie od nás zákazník bude potřebovat, proto jsou tarify s víceletou fixací ceny levnější.

Poté, co fixace ceny skončí, přejde smlouva automaticky na základní tarif. Ten už je jen s krátkou fixací, nebo úplně bez ní. Tarif, na jaký zákazník přejde, se vždycky uvadí ve smlouvě. 

Jaké trendy ovlivní ceny energií v budoucnu?

V současné době roste tlak na to, aby výroba elektřiny neprodukovala nebezpečné emise a zároveň aby nepředstavovala taková rizika, jako třeba jaderné elektrárny.

Společně s obnovitelnými zdroji se podporuje elektromobilita, jejíž rozvoj bude mít dopad na zvýšenou spotřebu elektřiny. Proto můžeme očekávat, že ceny energií spíš porostou.

3 cesty, jak snížit náklady na energie

Všechna tato opatření mají na celkové náklady na energie daleko významnější a dlouhodobější vliv než jen fixace ceny nebo hledání levnějších tarifů. Ať už v této oblasti budete potřebovat něco zkonzultovat, nebo se rozhodnete pro realizaci některého opatření, rádi vám s tím pomůžeme.

Výši záloh měníme automaticky jen po ročním vyúčtování, když je to potřeba. Pokud se vám zdá, že máte zálohy nastavené přesně a že by po zvýšení ceny nemusely stačit, bude lepší si je upravit. Snadno to provedete v zákaznickém portálu Energie24.


Snažíme se pro vás naše návody neustále vylepšovat a vaše odpověď nám v tom hodně pomůže. Děkujeme za ni.

Pomohla vám tato odpověď?

Pole nesmí být prázdné

Platit online
může být
zábava

Portál Energie24

Už nemusíte chodit na pobočku nebo volat. Stačí se přihlásit a vše si vyřešíte online.

Víc o portrálu Energie24

Mobilní aplikace E.ON

Své energie nosíte v kapse. Máte je tak pod kontrolou odkudkoliv.

Víc o mobilní aplikaci