Žádost o připojení výrobny elektřiny nově vyžaduje potvrzení o souladu

České Budějovice, 31. října 2024

Více než 27 000 zdrojů elektrické energie v minulém roce a dalších více než 6 000 zařízení jen v letošním prvním pololetí přibylo do distribuční sítě EG.D, člena skupiny E.ON. Stále větší množství obnovitelných zdrojů a jejich nepredikovatelnost přináší větší zátěž na distribuční síť a její řízení. Ten, kdo si bude chtít svůj zdroj připojit do distribuční sítě, bude muset od příštího roku dodat k žádosti o umožnění trvalého provozu i certifikát, který potvrdí soulad výrobního modulu s požadavky české a evropské legislativy. Týkat by se to mělo všech výroben do výkonu 100 kW. Do této doby bylo splnění těchto požadavků kladených na výrobní moduly potvrzováno pouze žadatelem. U výroben v rozmezí výkonu 100 kW až 30 MW jsou nově požadovány také průběhy z provedených zkoušek.

Novou povinnost všem žadatelům ukládá změna legislativy a týká se všech žadatelů, kteří budou chtít uvést svou výrobnu do provozu od 1. prosince potažmo 1. ledna nadcházejícího roku dle výkonu připojovaného zdroje. Potvrzení souladu ve formě certifikátu doloží žadatel při žádosti o tzv. uvedení do trvalého provozu, což je finální fáze zprovoznění výrobny a její připojení do distribuční sítě. Certifikát o ověření souladu vydá podle nařízení legislativy ke konkrétnímu typu střídače včetně konkrétního firmwaru certifikovaná laboratoř tzv. národní certifikační autorita. Druhou možností je pak protokol vydaný jednou ze specializovaných laboratoří distribučních společností, která vlastnosti střídačů prověřuje dle stanové metodiky.

„Naše laboratoř funguje v Českých Budějovicích téměř tři roky a za tu dobu jsme otestovali desítky různých střídačů. Prvotní zjištění byla poměrně zarážející, protože procento těch, které splňovalo podmínky ve všech požadovaných aspektech, bylo velice malé. Postupně se situace zlepšovala a i samotní výrobci střídačů mají zájem o to, aby jejich zařízení splnily požadavky legislativy,“ doplňuje Jan Volek, vedoucí síťového managementu ve společnosti EG.D s tím, že lidé najdou na webu společnosti seznam otestovaných doporučených střídačů, které tyto požadavky splňují. Aktuálně už je v něm přes tři desítky typů. „I u těch je ale potřeba doložit certifikát nebo protokol o souladu s požadovanými podmínkami. Jen fakt, že je střídač na seznamu doporučených střídačů stačit nebude a je spíše orientační. Nicméně uvedení výrobci mohou daný certifikát nebo protokol poskytnout,“ přidává Jan Volek.


Jak získá žadatel certifikát nebo protokol?

Certifikát nebo potvrzení o souladu musí při žádosti o uvedení do trvalého provozu doložit distribuční společnosti každý žadatel, který by si už měl dopředu zjistit u své instalační firmy, že potřebné certifikáty nebo protokoly má. Instalační firmy by pak měly mít potřebná potvrzení od výrobců nebo distributorů střídačů do České republiky. Důležité je, že certifikát nebo protokol je vždy pro daný typ střídače včetně verze firmware a musí být testovaný dle požadavků legislativy platné pro Českou republiku.„Střídač je klíčovým prvkem solární elektrárny a jeho správné fungování je rozhodující nejen pro bezpečný provoz sítě, ale také i pro bezpečnost zákazníků a ochranu jejich majetku před škodami, které by mohlo špatně se chovající zařízení potenciálně způsobit,“ doplňuje Jan Volek.


Kontakty
Roman Šperňák

tiskový mluvčí
M +420 606 789 422
roman.spernak@eon.cz