Firemní auto na naftu nebo na CNG?

  1. Náklady na palivo jsou u automobilů na CNG zhruba o 50 % nižší než v případě aut na benzín nebo naftu.
  2. Taková úspora může výrazně ulevit vašemu firemnímu rozpočtu.
  3. Alternativní pohony jsou v posledních letech vítanou variantou mezi menšími i většími firmami.

Alternativní pohony automobilů, tedy elektřinu nebo CNG (stlačený zemní plyn), firmy využívají stále častěji. Na stlačený zemní plyn jezdí nejen osobní automobily či dodávky, ale také třeba vysokozdvižné vozíky.

Jaká je cena zemního plynu ve srovnání s naftou? 

Cena benzínu se dnes pohybuje okolo 32 korun za litr, ekvivalentní množství plynu (1 m3) vás přijde zhruba na 18 korun. Například u automobilu Škoda Octavia na CNG tvoří palivové náklady na jeden ujetý kilometr cca 0,95 Kč. U stejného modelu na naftu je to 1,60 Kč.

Tankování a ceny plynu

Dřívějším argumentem proti CNG byla nedostatečná síť plnicích stanic. To už tak úplně neplatí. Síť plnicích stanic CNG se neustále rozšiřuje a po celé ČR je rovnoměrně zastoupena. Oproti cenám benzínu a nafty, které se během roku mění, jsou ceny CNG relativně stabilní. V ČR dokonce mírně klesají. Stlačený zemní plyn je Národním akčním plánem čisté mobility označován za ekologicky šetrné palivo, proto majitelům těchto vozů nehrozí nárůst spotřební daně.

Pořizovací cena vozu

Pořizovací cena automobilu (ať už osobního, nebo dodávky) na CNG je dnes srovnatelná s cenou naftových modelů. Samotný provoz těchto aut a jejich údržba se od naftových nebo benzinových moc neliší. Provozní úspory tedy firmám vzniknou hlavně díky nižším nákladům na palivo. CNG se jako palivo stále více využívá též v železniční a lodní dopravě. V ČR je běžné vysoké zdanění automobilových paliv, u CNG je spotřební daň zcela minimální. Navíc je pevně stanovená do roku 2020 a předpokládá se, že se tato doba ještě prodlouží. Běžný soukromník najede za rok zhruba 20 000 km, při čemž už pozná úsporu na palivu. Firmy s vozovým parkem nebo živnostníci s velkým ročním nájezdem pak cenový rozdíl poznají velmi rychle.

Nelamte si hlavu se sháněním elektrikáře

Najdeme vám spolehlivého odborníka vždycky, když ho budete potřebovat, a přidáme vám na jeho služby až 3 000 korun ročně. Zařídí pro vás třeba opravy velké bílé elektrotechniky nebo revizi bojleru, tepelného čerpadla i vaší fotovoltaické elektrárny. Stačí si u nás sjednat prémiový tarif Komplet elektřina.

Chci tarif Komplet elektřina

Mohlo by vás také zajímat

Jak může ekologie šetřit peníze?

Ekologické jsou v konečném důsledku také úspory energií.  
Víc najdete tady

Znáte desatero domácí ekologie?

Třídění odpadu, používání ekologických čistících prostředků nebo jízda na kole, to jsou zásady, které můžeme dodržovat pro ochranu  přírody.  
Víc najdete tady

Jak se zbavit starých věcí?

Nepotřebné věci z vaší domácnosti nemusí končit v koši.
Víc najdete tady