Jak mohou firmy financovat nákup auta na CNG?

  1. Na nákup vozů na CNG je možné získat státní dotace nebo úvěry od bank.
  2. Záměrem dotací je podpořit konkurenceschopnost podniků a zvýšit využití nízkouhlíkových technologií.
  3. Každoročně v Česku přibývá až 5 tisíc nových vozů na CNG. Pořizují si je především firmy.

Pořízení vozů na alternativní pohon, jako je například CNG, mohou české firmy financovat s pomocí dotací nebo prostřednictvím úvěrů od bank. Záleží ovšem, zda je na financování těchto aut nějaký dotační program aktuálně k dispozici. Informace o možných dotacích může získat třeba na webu operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK).


Dotace na CNG zatím jen pro obce

CNG zažívá v České republice rozmach. Týká se to nejen rostoucího počtu CNG stanic, ale také vozů, které na stlačený zemní plyn jezdí. Za poslední tři roky v tuzemsku podle údajů Českého plynárenského svazu přibylo sto nových stanic a v průměru je v každém kraji kolem deseti plniček. Některé firmy ve svých areálech budují vlastní CNG stanice a rozšiřují své vozové parky o vozy na CNG. Každý rok v Česku přibude kolem čtyř až pěti tisíc takových vozů.

Stát rozmach alternativních pohonů podporuje dotacemi. Naposledy vyhlásilo ministerstvo životního prostředí výzvu pro kraje a obce. Podpora pro osobní auta na CNG do 3,5 tun byla 50 tisíc korun. Dalších 10 tisíc korun mohli žadatelé získat na ekologickou likvidaci starého vozu. Příjem dotací běžel do 17. března letošního roku.

Aktuálně není vyhlášena dotační výzva cílená na nákup firemních CNG vozů. To se ale může změnit. Ministerstvo životního prostředí totiž připravilo nové memorandum o spolupráci s výrobci a dovozci aut, energetiky a plynaři, jehož cílem je zefektivnit rozvoj vozidel s alternativním pohonem. Je proto možné, že další dotace budou následovat a na příspěvek by si mohly sáhnout i firmy.

Půjčka nebo leasing na CNG vůz

Podnikatelé, kteří nyní zvažují pořízení vozů na CNG a hledají možnosti financování, mohou požádat o úvěr nebo leasing u většiny českých bank. Některé z nich vytvářejí i speciální programy, příkladem je Čistá mobilita od ČSOB. Tento program vychází z postupné implementace Národního akčního plánu čisté mobility.

Půjčku je možné získat nejen na nákup CNG, ale i na výstavbu firemní plnicí stanice. Tyto akce jsou však investičně náročnější a délka splácení úvěru se pohybuje mezi 5 až 7 lety.

Jezděte s námi za půlku 

Víte, že auto na CNG vám oproti benzínu nebo naftě ušetří až polovinu nákladů na provoz? Kolik přesně to bude, si spočítejte v naší kalkulačce. Navíc s naší sítí plnících stanic je přechod na CNG pohodlný a podle toho, kolik CNG odeberete, můžete získat i slevu. 

CNG od E.ONu

Mohlo by vás také zajímat

Kolik stojí nejlevnější elektromobil? Cena vás překvapí

Provozní náklady auta s elektrickým pohonem jsou až čtvrtinové ve srovnání s vozidly s tradičním spalovacím motorem.
Víc najdete tady

Jak obtížná je přestavba na elektromobil?

O přestavby běžných vozidel na elektromobily se pokoušejí hlavně technicky zdatní nadšenci.
Víc najdete tady

Jaké jsou výhody a nevýhody elektromobilů?

Provoz a údržba elektromobilů je levnější než u vozů se spalovacím motorem. Ušetříte také náklady na jeho servis.
Víc najdete tady