Je lepší jezdit na LPG, nebo CNG?

 1. LPG i CNG jsou paliva do aut a obě stojí méně než benzín.
 2. Zkapalněný ropný plyn (LPG) znamená nižší vstupní investici při přestavbě vozidla a aktuálně má hustší síť čerpacích stanic. Stlačený zemní plyn (CNG) je  zase levnější a bývá kvalitnější.
 3. CNG tankujete podobně jako benzín.
 4. Když vezmeme v úvahu jen cenu paliva, auto na CNG jezdí zhruba za 1 korunu na kilometr. Nové auto na CNG navíc stojí stejně jako auto s dieselovým motorem. 

Základní rozdíl mezi LPG a CNG

 • LPG je zkapalněný propan-butan, který vzniká při zpracování ropy. Jde o zkratku anglického Liquefied Petroleum Gas – tedy zkapalněný ropný plyn.
 • CNG je stlačený zemní plyn, v angličtině Compressed Natural Gas.    6 kritérií výběru LPG, nebo CNG

6 kritérií výběru LPG, nebo CNG

 1. Přestavba auta na LPG je asi o 20 000 korun levnější než na CNG.  Instalace CNG motoru stojí kolem 50 000 korun, navíc omezí zavazadlový prostor.
 2. Na trhu je už celá řada osobních aut a dodávek na CNG přímo od výrobců a jejich ceny se od běžných naftových nebo benzínových verzí moc neliší. Například Škoda Octavia stojí stejně, ať jezdí na CNG, nebo naftu. Náklady na palivo jsou ale u CNG daleko nižší.  
 3. CNG je o trochu levnější než LPG. Kilometr jízdy vás často vyjde jen na 1 korunu.
 4. LPG můžete v České republice tankovat přibližně v 800 čerpacích stanicích, CNG nabízí téměř 200 veřejných stanic. K dostání jsou taky domácí a firemní plničky.
 5. Spolehlivější kvalitu najdete spíš u CNG. Zatímco LPG má proměnlivou jakost, CNG musí odpovídat oktanovému číslu 130. To vyjadřuje odolnost paliva k samovzplanutí – čím vyšší číslo, tím lépe.
 6. Bezpečnostní standardy splňuje každé legálně prodávané palivo, ať už používáte benzín, LPG, nebo CNG. Stlačený zemní plyn má ale vyšší teplotu vzplanutí. Navíc je lehčí než vzduch, takže se dá případně vyvětrat.

Neplaťte za energii víc, než musíte 

U nás můžete ušetřit i tisíce korun ročně. Vybereme pro vás ideální tarif, pomůžeme vám s přechodem k nám a zařídíme samozřejmě i veškerou administrativu.

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Je reálná energetická soběstačnost?

Energetická soběstačnost znamená hospodárné využití tepelné energie a výkonnou domácí elektrárnu (užitečným doplňkem bývá vlastní  zdroj vody).
Víc najdete tady

Jaké výhody má ekologické zemědělství?

Ekologické zemědělství klade důraz na zachování přírodních koloběhů.
Víc najdete tady

Co je trvale udržitelný rozvoj?

Zodpovědnou spotřebou získáme dobrý pocit, a navíc vyděláme. Například ekologická drogerie je citlivá vůči lidské pokožce.
Víc najdete tady