Kolik stojí a co obnáší domácí plnička CNG

  1. Automobil může čerpat svoje palivo i doma v garáži.
  2. Stačí motor na stlačený zemní plyn a plnící zařízení pro pomalé plnění (mezinárodně známé jako VRA -Vehicle Refuelling Appliance, česky nazývané domácí plnička CNG).
  3. Pro většinu řidičů jsou výhodnější veřejné plnicí stanice CNG, kterých rychle přibývá.

Domácí plnička CNG se vyplatí, pokud hodně jezdíte

Automobil můžete samostatně tankovat prakticky všude, kde máte zavedený zemní plynelektřinu. Domácí plnička CNG přivedený zemní plyn stlačí a umožňuje jeho tankování do automobilu. Celé zařízení může nainstalovat pouze odborná servisní firma, ovšem tento proces bývá poměrně rychlý a snadný.

Domácí plnička CNG stojí kolem 150 000 Kč, ale často více a k ceně musíte připočíst také pravidelný servis a revize. Pořizovací investici dostanete zpátky, teprve až najezdíte velkou vzdálenost. Když počítáme s úsporou 0,3 Kč/km, vložené peníze ušetříte za 500 000 kilometrů. „Domácí plnička CNG“ se tedy může vyplatit například firmě, která vytíží několik vozů nebo vysokozdvižných vozíků na stlačený zemní plyn.

Pro běžné majitele osobního vozu je ale mnohem výhodnější tankování CNG ve stále rostoucí síti čerpacích stanic. Je také dobré mít na paměti, že s domácí plničkou svůj osobní automobil natankujete zhruba za 3 hodiny. Naopak  tankování na veřejné plnicí stanici se co do rychlosti velmi podobá tankování benzinu.

Mohlo by vás také zajímat

Jaké využití má sluneční energie v domácnosti

Energie ze slunce je obnovitelným zdrojem.
Víc najdete tady

Hybridní solární elektrárny ve firmách. Mají smysl

Hybridní solární elektrárna se může hodit hlavně pro drobnější provozy. Dobře poslouží třeba na horských chatách, penzionech a tak dále.
Víc najdete tady

Je možné ve firmě ohřívat vodu fotovoltaikou

Solární elektřinu můžete využít dvěma způsoby: k napájení spotřebičů a strojů, nebo k ohřevu užitkové vody.
Víc najdete tady