Jak bezpečně jezdit do práce na kole i elektrokole?

  1. Cestovat do práce na kole je ekologické, ekonomické a navíc zdraví prospěšné.
  2. Kromě mnoha kladných stránek však s sebou jízda na kole po městě nese velká rizika, řidič kola je velmi zranitelný.
  3. Důležité je dobře volit cestu a příliš nespěchat.

Pokud si jako dopravní prostředek pro cestu do práce zvolíte kolo nebo elektrokolo, vyhnete se dopravním zácpám, nastartujete den pohybem a nic neutratíte za benzín či naftu. Bezpečnému pohybu na silnici pomůže dodržování několika zásad, jejichž dodržováním aktivně předcházíte kritickým situacím.

Cyklista, který se chce po městě pohybovat bezpečně, by měl v první řadě dobře ovládat vlastní kolo. Důležité jsou rychlé reakce při jízdě, schopnost se rychle rozjíždět a naopak velmi rychle brzdit. Zvládnutím těchto věcí cyklista zaručuje větší bezpečí sobě i okolí.

Pro pohyb ve městě je velmi důležitá znalost dopravních předpisů a především jejich dodržování. Kromě znalosti a respektování silničních značek a pravidel je také důležité dodržování vhodného odstupu od pravého kraje vozovky. Což může také zabránit případnému předjíždění za strany řidičů aut. Samozřejmě si někdy situace vyžádá cestovat hned podél chodníku, zkušenější cyklista by měl být schopen tyhle situace rozeznat a na silnici podle nich jednat.

Užitečné informace, jak jezdit na kole bezpečně, připravil také BESIP. Hodit se určitě bude Cyklistické desatero, více užitečnějších informací pak najdete v brožurce Bezpečně na kole

Raději posloucháte? Podcast Lifehacky!

Měříme si, kolik naběháme a jak zdravě žijeme. Najdete na Spotify i na YouTube.

Buďte vidět, plánujte cestu a nejezděte rychle

Zásadní jsou tedy již zmíněná pravidla aktivní bezpečnosti. Samozřejmě nesmíte zapomenout ani na bezpečnost pasivní a to pořízení a nošení kvalitní helmy, rukavic a ideálně také oblečení s reflexními prvky.

Mnoha komplikacím se v městském provozu vyhnete, pokud si cestu naplánujete hlavně po vedlejších silnicích a méně frekventovaných ulicích s co největším využitím cyklostezek. A to i za cenu toho, že vaše cesta do práce bude o trochu delší.

Při městském ježdění také příliš nespěchejte a zapomeňte na rychlou sportovní jízdu. Běžné ježdění po městě je lepší v rozvážném tempu. I tak jste na kole mnohem rychlejší, než kdybyste šli pěšky.

Do městského provozu se hodí vybavit kolo zpětným zrcátkem. Může jít třeba o klasické zpětné zrcátko umístěné na řídítkách, v cykloprodejnách najdete i speciální malá zrcátka, která se montují na helmu. A nezapomeňte také na zvonek. 

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat

Kolik stojí nejlevnější elektromobil? Cena vás překvapí

Provozní náklady auta s elektrickým pohonem jsou až čtvrtinové ve srovnání s vozidly s tradičním spalovacím motorem.
Víc najdete tady

Jak obtížná je přestavba na elektromobil?

O přestavby běžných vozidel na elektromobily se pokoušejí hlavně technicky zdatní nadšenci.
Víc najdete tady

Jaké jsou výhody a nevýhody elektromobilů?

Provoz a údržba elektromobilů je levnější než u vozů se spalovacím motorem. Ušetříte také náklady na jeho servis.
Víc najdete tady