Vyplatí se elektroauto?

  1. S elektroautem přejedete mezi Prahou a Brnem za 100 korun, možná i levněji.
  2. Baterii pohodlně dobijete doma a navíc dostanete celoročně levnější elektřinu.
  3. Během jízdy nevypustíte do vzduchu žádné škodlivé emise.
  4. Elektroauto má mnoho výhod, ale většinu řidičů odrazuje vyšší pořizovací cenou.

Nejvyhledávanější modely vyrábí kalifornská společnost Tesla Motors a trendu elektromobility jdou vstříc také další automobilky. Na trhu proto seženete nejen elektrická auta této americké značky, ale také elektromobily firem Škoda, Hyundai, Volkswagen nebo Fiat. Dá se říct, že většina tradičních automobilek už nějaký elektromobil vyrábí. Některé značky  - a není jich málo - chtějí dokonce na výrobu elektrických aut časem přejít úplně. 

Stále ale platí, že elektromobil je dražší, než běžné auto na benzín či naftu. Cenový rozdíl už není tak propastný, ale je stále poměrně velký. Cena elektrických aut by ale měla postupem času klesat. 

  

Srovnejme osobní vozidla na benzín, CNG a elektřinu

Spalovací motory mají nižší tržní hodnotu, ale zároveň vyšší provozní náklady. V autosalónu vypadá jako nejlepší volba tradiční a nejrozšířenější benzínový pohon. Ovšem s každou další vyjížďkou zarputile saje peníze svého majitele, zatímco modernější vozidla slouží poměrně hospodárněji. Zhruba po 200 000 kilometrech vychází levněji stlačený zemní plyn (CNG) a po dalším nájezdu šetří řidičovu peněženku rovněž elektroauto.

Typ vozidla Pořizovací cena
Náklady na palivo 400 000 km Celkové náklady
Typ vozidla Pořizovací cena Náklady na palivo 400 000 km Celkové náklady
Auto na benzín 250 000 Kč 640 000 Kč 890 000 Kč
Auto na plyn (CNG) 270 000 Kč 360 000 Kč 630 000 Kč
Elektromobil (Škoda Citigo iV) 429 000 Kč 200 000 Kč 629 000 Kč

(Ceny a náklady jsou pouze přibližné, vycházejí z aktuálních nabídek na automobilovém trhu. Předpokládáme, že benzínový pohon vyjde na 1,6 Kč/km, plynový pohon na 0,9 Kč/km a elektromobil pojede za 0,5 Kč/km. Nezapočítáváme úsporu za odběr elektřiny v domácnosti díky výhodnější distribuční sazbě, ani za levnější technické kontroly a servisní prohlídky díky bezemisnímu provozu. Majitelé solárních elektráren navíc mohou jezdit téměř zadarmo - "na slunce". Srovnáváme nejlevnější elektromobil na českém trhu - Škoda Citigo iV. Srovnání je jen pro hrubou orientaci.)

E.ON Drive  má drajv!

Přemýšlíte o vlastní dobíjecí stanici? S námi ji dostanete do své obce, firmy i domácnosti. Provedeme vás celým procesem, a když budete chtít, z vaší soukromé stanice dokonce umíme udělat i veřejnou. Nebo chcete svůj elektromobil jen výhodně dobíjet? Zaregistrujte se do naší služby E.ON Drive a využívejte nízké ceny za kWh.

Přejít na E.ON Drive

Mohlo by vás také zajímat

Jak může ekologie šetřit peníze?

Ekologické jsou v konečném důsledku také úspory energií.  
Víc najdete tady

Znáte desatero domácí ekologie?

Třídění odpadu, používání ekologických čistících prostředků nebo jízda na kole, to jsou zásady, které můžeme dodržovat pro ochranu  přírody.  
Víc najdete tady

Jak se zbavit starých věcí?

Nepotřebné věci z vaší domácnosti nemusí končit v koši.
Víc najdete tady