Co mohou chytrá města nabídnout z hlediska dopravy?

  1. Až 40 % řidičů hledá každý den v centrech měst volné parkovací místo. Během 15minutového popojíždění autem se do vzduchu dostane až 1,3 kg emisí.
  2. Digitalizace a automatizace proniká do dopravy a mění infrastrukturu. Moderní aplikace například pomáhají řidiče navigovat na volné parkovací stání.
  3. Mění se i MHD – v chytrých městech jezdí autobusy na elektřinu a CNG. Přibývají i metra bez řidiče. Průkopníkem chytré dopravy je v Evropě Barcelona.
  4. V konečném důsledku vydělají všichni – obyvatelé i místní podnikatelé.

Důležitou součástí konceptu chytrých měst je proměna dopravní infrastruktury. Metropole trápí dopravní zácpy a moderní technologie jim mohou ulevit. Například tím, že chytré senzory v semaforech budou řídit dopravu, aby řidiči „chytili“ zelenou vlnu. Otázka plynulosti dopravy souvisí i se zlepšením ovzduší ve městech. Průkopníkem je v této oblasti Barcelona, kde jsou podél hlavních bulvárů rozmístěné senzory hlídající kvalitu ovzduší, míru hluku i světelného znečištění.

Autem přímo k volnému parkovišti

Práce s daty, jejich měření a analýza jsou pro fungování chytrých měst nezbytné. Digitalizace pronikající do dopravní infrastruktury má optimalizovat plynulost dopravy a zlepšit tak kvalitu života ve městech.

Příkladem je hledání volného parkovacího místa. Každý den míří do centra metropolí řidiči, kteří hledají, kde by zaparkovali. To jim zabere až čtvrt hodiny. Cena spotřebovaného benzínu se v takovém případě pohybuje kolem 35 korun. Platí přitom, že v městských centrech je asi 15 procent volných parkovacích stání. Řidiči o nich ale neví. Nasměrovat by je měly digitální technologie. Například Barcelona používá pokročilé aplikace, které řidiče navigují na volné místo, a ti si ho hned mohou zarezervovat a zaplatit.

V chytrých městech jezdí MHD bez emisí

Záměrem chytrých měst je zavádění bezemisních dopravních prostředků, jako jsou autobusy na elektřinu nebo CNG. Obecným trendem je rozšiřování tramvajové dopravy. Do MHD také pronikají moderní technologie, jako je metro bez lidské obsluhy. To ale není žádnou novinkou, protože v některých evropských městech jezdí soupravy bez řidiče už přes 30 let.

Metro, které nemá řidiče a je řízené počítačem, najdete například v Barceloně, Paříži, Norimberku nebo v Budapešti. V Praze by mělo jezdit na plánované lince D. A jaké výhody takové metro má? Je stejně bezpečné jako souprava s řidičem, ale je rychlejší, flexibilnější a úspornější. Rozjezd a brzdění soupravy je řízené počítačem, což ušetří asi 15 procent energie.

Aplikace prozradí, kdy jede autobus

V ideálním případě by v chytrém městě lidé měli jezdit raději MHD než automobily. I když i ty by se mohly ekologizovat a jezdit spíš na elektřinu než na benzín. Zpříjemnit jízdu v MHD by mohly i aplikace, jež by informovaly o časech odjezdů a příjezdů autobusů a tramvají nebo o navazujících spojích. 

Neplaťte za energii víc, než musíte 

U nás můžete ušetřit i tisíce korun ročně. Vybereme pro vás ideální tarif, pomůžeme vám s přechodem k nám a zařídíme samozřejmě i veškerou administrativu.

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Co jsou to IFTTT služby?

Jedná se o webové služby, které vám pomohou automatizovat různé činnosti v chytré domácnosti.
Víc najdete tady

Co všechno můžu ovládat v rámci chytré domácnosti?

Do chytré domácnosti může být zapojena celá řada domácího vybavení.
Víc najdete tady

Na co všechno můžeme používat dálkové ovládání?

Nejmodernější dálkové ovládání vám umožní prostřednictvím mobilního telefonu kontrolovat všechny spotřebiče. Ušetříte čas, energii a peníze.
Víc najdete tady