Vyplatí se kondenzační sušička prádla s tepelným čerpadlem?

  1. Sušičky prádla jsou energeticky náročné, v kombinaci s tepelným čerpadlem ale představují zajímavé a úsporné řešení.
  2. Sušení probíhá podobně jako v běžné kondenzační sušičce. Pro ohřev, respektive pro ochlazování vzduchu se využívá tepelné čerpadlo.

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem byly původně vyvinuty pro velké provozy. Nyní se ale běžně využívají i v domácnostech. Důvodem jsou především úspory energií. Jsou to právě sušičky s tepelným čerpadlem, které představují nejmodernější typ tohoto domácího spotřebiče.

Proč uvažovat právě o kondenzační sušičce s tepelným čerpadlem? Protože oproti běžným sušičkám ušetří až 50 % energie. Pracuje totiž tak, že využívá rovněž energii ohřátého vzduchu, který vzniká během sušení.

Kolik ušetří sušičky s tepelným čerpadlem?

Sušení probíhá podobně jako v běžné kondenzační sušičce. Ovšem pro ohřev, respektive pro ochlazování vzduchu využíváme tepelné čerpadlo, které čerpá energii z více zdrojů:

  1. z elektrické zásuvky,
  2. ze svého okolí,
  3. z teplého, vlhkostí nasyceného vzduchu, jenž odchází ze sušící komory.

V důsledku tepelné čerpadlo přispívá k úspornému provozu sušiček, které potřebují méně elektrické energie.

Například běžné kondenzační sušičky spotřebují kolem 3,5 až 5 kWh na jeden sušící cyklus. To v přepočtu na peníze znamená 10,5 až 15 Kč (počítáme s cenou 3 Kč/kWh). Sušičky s tepelným čerpadlem v energetické třídě A+++ si na jeden cyklus vyžádají jen 1,5 kWh, tedy asi 4,5 Kč.

(Ne)výhody sušiček s tepelným čerpadlem

Úspora energie je v případě sušiček s tepelným čerpadlem zřejmá. Výhodou je i šetrnější sušení prádla, které příliš neopotřebováváme díky nižší teplotě vzduchu vháněného do bubnu. Proto je možné v sušičkách s tepelným čerpadlem sušit i náchylnější tkaniny, jako je třeba hedvábí nebo bavlna. Na druhou stranu, sušičky prádla s tepelným čerpadlem jsou stále finančně náročnější ve srovnání se svými tradičními předchůdkyněmi, i když jejich cena za poslední roky klesla.

Neplaťte za energii víc, než musíte 

U nás můžete ušetřit i tisíce korun ročně. Vybereme pro vás ideální tarif, pomůžeme vám s přechodem k nám a zařídíme samozřejmě i veškerou administrativu.

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Jak vypadá provoz energeticky úsporné domácnosti?

Za energeticky úspornou domácnost můžeme považovat takovou, která energiemi zbytečně neplýtvá a využívá co nejvíce možností, jak ušetřit.
Víc najdete tady

Jak ušetřit za energie v domácnosti?

Nejvyšší položkou v nákladech na energie v domácnosti je vytápění.
Víc najdete tady

Jak ušetřit za energie během zimy?

Během zimních měsíců znatelně narůstá spotřeba energií v domácnosti.
Víc najdete tady