Časté spínání LED žárovkám nevadí

 1. LED žárovka je nejúspornější zdroj světla. Oproti klasické žárovce spotřebuje až 6,5krát méně elektrické energie.
 2. Klíčovou charakteristikou LED žárovky je světelný tok – tedy intenzita produkovaného světla. Jednotkou je lumen – lm.
 3. Na rozdíl od úsporné zářivky můžete LED žárovku libovolně často spínat, aniž by to příliš ohrozilo její životnost. Pozor ale na nadměrné zahřívání žárovky.

Proč je to důležité

Zatímco staré úsporné zářivky neměly moc rády časté zhasínání a rozsvěcování, LED žárovkám spínání tolik nevadí. Jejich elektronika je tomu přizpůsobena, a proto vůbec nevadí, když budete světlo často zhasínat a rozsvěcovat. Platí to ale hlavně pro kvalitní LED žárovky od prověřených výrobců.

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Co je dobré vědět

 • LED žárovky jsou výrazně úspornější než běžné žárovky, spotřebovávají přibližně 6,5krát méně elektřiny a mají minimálně 15krát delší životnost.
 • Na rozdíl od starých úsporných zářivek LED žárovkám nevadí časté rozsvěcování a zhasínání, a na jejich životnost to nemá výrazný vliv. Navíc, na rozdíl od úsporných zářivek, LED žárovky nevyžadují delší svícení, můžete je klidně zhasínat a rozsvěcet dle potřeby.

Jak svítí LED žárovka 

 • Klíčovou hodnotou u LED žárovek je světelný tok vyjádřený v lumenech (lm). U klasických žárovek je klíčový výkon uváděný ve wattech (W) – jednoduše řečeno, u klasické žárovky platí, že čím větší výkon, tím více světla. LED žárovky jsou tím pádem úspornější. 
 • Jako ekvivalent běžné 100W žárovky se bere LED žárovka se světelným tokem 1 350 lumenů a spotřebou 15 W. Obdobně 60W klasickou žárovku nahradíte 9W LED světlem.

Na přesné ekvivalenty klasických a LED žárovek podle evropské legislativy se podívejte v tabulce níže

Příkon klasické žárovky Ekvivalentní světelný tok LED žárovky
15 W 136 lm
25 W 249 lm
40 W 470 lm
60 W 806 lm
75 W 1 055 lm
100 W 1 521 lm
150 W 2 452 lm
200 W 3 452 lm

Životnost LED žárovky

 • Pro domácí použití platí, že LED žárovka vydrží 15 000 hodin. Při průměrné době svícení 4 hodiny denně to odpovídá životnosti delší než 10 let.
 • V laboratorních podmínkách vydrží LED žárovky svítit klidně i 50 000 hodin. Reálná životnost tak bude zřejmě ještě vyšší.
 • Na životnost LED žárovky má dále vliv dobré chlazení, a proto by měla lampa či lustr žárovce poskytovat dobrý přístup vzduchu.
 • Výhodou je také to, že LED žárovka obvykle nevypoví svou službu najednou, ale odchází postupně – intenzita svícení se snižuje pozvolna

Pozor na barvu světla LED žárovky 

 • Při výběru LED žárovky si dejte pozor na barvu světla. Vybírat můžete od chladných bílých odstínů až po teplejší barevné tóny.
 • Zaměřte se na index podání barev (CRI), který charakterizuje, jak při světle dané LED žárovky budete vnímat barvy: hodnota 100 odpovídá vnímání barev u klasické žárovky za denního světla. Vyvarujte se CRI nižšímu než 80. 

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina
Zelená elektřina pochází z obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady
Jak funguje odběr zelené elektřiny
Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady
Jak moc obnovitelné zdroje prodraží elektřinu
V každé kilowatthodině elektřiny automaticky platíte příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady