Co je to chytrý zámek a jak vám bude užitečný?

  1. Chytrý zámek je připojen k vaší chytré domácnosti.
  2. Dveře s chytrým zámkem můžete zamykat nebo odemykat pomocí mobilního telefonu nebo otiskem prstu.
  3. V případě nějaké poruchy chytrý zámek odemknete klíčem.
  4. Kvalitní chytrý zámek je poměrně drahé zařízení. Před koupí se ujistěte, zda půjde na vaše dveře namontovat.

Dveře od domu neodemykáte klíčem, ale zadáním kódu v mobilním telefonu. Konec obvyklým starostem, zda jsme nezapomněli při odchodu do práce zamknout. Automatické zamykání domu či bytu v noci nebo při delší nepřítomnosti. Takto vám při běžných starostech může pomáhat takzvaný chytrý zámek.

Chytrý zámek je zařízení, které v sobě kombinuje funkce běžného dveřního zámku s množností internetové komunikace a automatického zamykání. Chytrý zámek je připojen přes Wi-Fi nebo Bluetooth k domácí počítačové síti, a může tak komunikovat s aplikací v mobilním telefonu, nebo třeba s hlasovým asistentem.

Dveře otevřete mobilem nebo otiskem prstu

Asi nejběžnější funkcí chytrého zámku je zamykání a otevírání dveří bez nutnosti použít klasický klíč. Při příchodu domů z práce nebo ze školy už nemusíte lovit klíče z tašky nebo batohu, ale jen vytáhnete z kapsy mobil a zadáte kód. Některé chytré zámky navíc umí číst otisky prstů, takže odemykání dveří je s nimi ještě jednodušší.

Praktické je také automatické zamykání – s chytrým zámkem už v podstatě nikdy nezapomenete zamknout. Chytrý zámek může rovněž monitorovat příchody a odchody, dům či byt je samozřejmě možné také zamknout či odemknout na dálku.

Raději posloucháte? Podcast Lifehacky!

Robot, který vám umyje okna nebo lednička, co sama nakupuje. Najdete na Spotify i na YouTube.

Chytrý zámek odemknete také běžným klíčem

Asi každého napadne, co se stane, když se vám vybije telefon, nebo se něco pokazí? Dostanete se s nefunkčním chytrým zámkem domů? Právě pro tyto případy má každý chytrá zámek nějakou ochranu. Nejčastěji tu nejjednodušší – možnost odemykat a zamykat dveře běžným klíčem. Pokud bude prostě něco špatně, vytáhnete běžný klíč a dveře odemknete.

Chytré zámky mají ale také své nevýhody. Inteligentní zámek je poměrně drahý. Počítejte s cenou okolo osmi tisíc korun za kvalitnější zařízení. Na instalaci chytrého zámku je dobré si zavolat zámečníka, a to takového, který má s těmito zařízeními zkušenosti. Při koupi chytrého zámku se také pečlivě ujistěte, že bude možné ho na vaše vchodové dveře namontovat.  

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Jak používat chytrou žárovku?

Chytré žárovky nabízejí funkce, které byste od běžného světelného zdroje moc nečekali.
Víc najdete tady

Co jsou a co umí chytré žárovky?

Jedná se o LED žárovky s možností ovládání telefonem nebo tabletem na dálku.
Víc najdete tady