Kolik vody denně spotřebujeme a jak ji efektivně šetřit?

  1. Každý člověk v České republice průměrně spotřebuje 100 litrů vody denně. Nejvíc je to v Praze – rozdíl oproti ostatním regionům může být až 30 litrů.
  2. Největší množství vody v domácnosti zpravidla padne na osobní hygienu a splachování toalety.
  3. Spotřebu vám pomůžou snížit třeba WC stopy, perlátory nebo termostatické baterie. K úklidu a zalévání květin se vyplatí využívat dešťovou vodu.

Průměrný Pražan spotřebuje každý den 114 litrů pitné vody. Na pití přitom připadnou jen 2 litry, zbytek jde na další činnosti v domácnosti. Takto vypadají údaje za rok 2019:


VyužitíPřibližná spotřeba
WC 26 litrů
Sprchování a osobní hygiena 42 litrů
Praní a úklid 18 litrů
Příprava jídla a mytí nádobí 10 litrů
Mytí rukou 6 litrů
Zalévání květin 5 litrů
Pití 2 litry
Ostatní 5 litrů
Celkem 114 litrů

Při troše snahy dokážeme razantně snížit svou spotřebu, aniž bychom se museli nějak omezovat. Některé odhady dokonce tvrdí, že bychom denně mohli spotřebovat jen 20 litrů vody. Často stačí, když zapojíme selský rozum a správné technologie.

Úspora vody v koupelně

Nejvíc vody proteče v koupelně při osobní hygieně. Při čištění zubů a holení proto vždycky zavírejte kohoutek. Dávejte přednost sprchování před koupelí v plné vaně. Dobrou službu vám prokážou taky úsporné sprchové hlavice s perlátorem. Díky vzduchu, který do proudu vody přimísí, totiž hlavicí proteče méně vody, ale pocit ze sprchování zůstává stejný.

Nebo se inspirujte v severských zemích, kde běžně používají sprchové hlavice s pojistkou – ta proud vody rovnou omezí. Zvažte taky instalaci úsporných nebo termostatických baterií, které vám nastaví teplotu vody, ještě než otočíte kohoutkem.

Na toaletě vám zase pomůže takzvaný WC stop. S ním jednoduše regulujete množství vody na splachování. Naopak si ale dejte pozor na dvojité splachování. Nedávno se totiž přišlo na to, že pravděpodobně není tak ekologické, jak se původně tvrdilo. Nejen že vodu neušetří, ale spíš ji plýtvá.

Chytré praní i mytí nádobí

Starší typy praček pokaždé napustí plnou kapacitu vody. To může být až 100 litrů. Zamyslete se proto nad tím, jestli není čas vyměnit tu vaši za novější model. Moderní pračky podle váhy prádla nastaví odpovídající množství vody, většinou 40 až 80 litrů. Ušetříte tím nejen vodu, ale i elektřinu potřebnou na její ohřátí.

Stejně tak zvažte investici do myčky nádobí. Zatímco v dřezu vám do kanálu proteče minimálně 20 litrů, úsporné myčce jich stačí jen 10. I když přičtete náklady na elektřinu nebo čisticí tablety, pořád se pořízení myčky vyplatí. A to nemluvíme o ušetřeném času.

Retenční nádrž na dešťovou vodu

Pitnou vodu si šetřete na opravdu důležité věci. Na zalévání květin nebo úklid domácnosti vám bohatě stačí ta dešťová. Abyste jí měli dostatek, pořiďte si retenční nádrž s filtry a čerpadlem. Když vsadíte na nejnovější technologie, můžete touto vodou i splachovat WC. Rázem tak ušetříte až 40 % spotřeby.

Vypadá to, že do budoucna se budeme muset s dešťovou vodou naučit pracovat všichni. Retenční nádrž by proto měl mít každý rodinný dům. Naštěstí existuje dotační program Dešťovka, který vám s jejím vybudováním finančně pomůže.

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Jak vypadá provoz energeticky úsporné domácnosti?

Za energeticky úspornou domácnost můžeme považovat takovou, která energiemi zbytečně neplýtvá a využívá co nejvíce možností, jak ušetřit.
Víc najdete tady

Jak ušetřit za energie v domácnosti?

Nejvyšší položkou v nákladech na energie v domácnosti je vytápění.
Víc najdete tady

Jak ušetřit za energie během zimy?

Během zimních měsíců znatelně narůstá spotřeba energií v domácnosti.
Víc najdete tady