E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON.
Poradí s úsporou energiešetrnou dopravou a mnoha dalšími záležitostmi. 

Co je ozónová díra?

  • Ozónová díra je narušená část ozónové vrstvy v atmosféře.
  • Vznik ozónové díry způsobuje velké množství chloru a bromu v ovzduší.
  • Ozónová díra propouští za zem ultrafialové záření, které znamená pro lidi i zvířata velké zdravotní riziko.
  • Podle posledních výzkumů se ozónová díra postupně zmenšuje.

Jev ozónové díry je sledován od 80. let minulého století, kdy ji vědci poprvé objevili nad Antarktidou. Dlouhodobé oslabování ozónové vrstvy pozorovali ale už v 60. letech. Tenčí ozónová vrstva byla v devadesátých letech minulého století pozorována také nad severním pólem. Ozón v atmosféře poškozují molekuly chloru a bromu, jež mimo jiné pocházejí z chemických látek: chlor-fluorovaných uhlovodíků. Ty se už od 30. let minulého století používají například jako hnací plyny ve sprejích nebo jako chladivo v ledničkách a klimatizacích – jde o známé freony.

V roce 1987 byl vydán Montrealský protokol, který v zájmu lidského zdraví a ochrany životního prostředí omezuje používání látek, jež přispívají k poškozování ozónové vrstvy. V chladicí technice se nyní používají chemicky méně agresivní chladiva, freony ve sprejích nahradil dusík. Ozónovou vrstvu ale v dnešní době ničí též rostoucí letecká doprava.

EON_Pict_Thermometer_96x96
RADA

Zdravotní rizika UV záření

Ozónová vrstva v atmosféře působí jako filtr škodlivého ultrafialového (UV-B a UV-C) záření. Při vzniku ozónové díry ale tento filtr přestává fungovat. Právě UV záření může ve větší intenzitě způsobit poškození zraku, rakovinu kůže nebo celkové snížení imunity. Jako prevence slouží kvalitní sluneční brýle, ochranné krémy, a především přiměřený pobyt na sluníčku.

Dobrá zpráva: Ozónová díra se nejspíš postupně zaceluje

Různá měření velikosti ozónové díry probíhají nezávisle na sobě a zjišťují její aktuální stav. Ještě v roce 2000 se její velikost odhadovala na 28 milionů čtverečních kilometrů, v roce 2015 se však zmenšila o celou sedminu. Zmenšování a celkové zacelování díry je přičítáno snížení hodnot atmosferického chlóru, který k rozkladu ozónu přispívá.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Odborní garanti
E.ON Rádce

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Poraďte se s energetickým poradcem

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem. Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.