Co dělat s domácím bioodpadem?

  1. Domácí bioodpad můžete zpracovat ve vermikompostéru.
  2. Vermikompostér je malý a nenáročný na údržbu. Navíc ho běžně koupíte v obchodech, případně ho i sami vyrobíte.
  3. Tvoří ho tři části: vrstva pro podestýlku, vrstva pro žížaly a vrstva pro vzniklé hnojivo neboli žížalí čaj, jak se mu také jinak říká.
  4. Nejlepším zpracovatelem bioodpadu jsou kalifornské žížaly.
  5. Do vermikompostéru můžete vyhodit zbytky ovoce a zeleniny, skořápky z vajec i kávový lógr.

Domácí kompostování

Lidé si kompostování většinou spojují s nevzhlednou konstrukcí nebo dírou na zahradě, do které se vyhazuje domácí bioodpad. Proto není kompostování v bytech zatím moc rozšířené. Domácí alternativou je ale vermikompostér. Můžete si ho buď koupit, anebo sami vyrobit.

Výhodou kupovaného vermikompostéru je pěkný vzhled. V e-shopech běžně koupíte designový kousek, který neudělá ostudu ani v luxusně zařízené domácnosti. Doma vyrobený vermikompostér je zase velmi levná záležitost, vyjde vás zhruba na tři sta korun. Navíc vás bude hřát dobrý pocit, že jste si do domácnosti něco sami vytvořili.

Základ doma vyrobeného vermikompostéru tvoří tři neprůhledné nádoby – třeba dobře vymyté plastové kýbly nebo krabice –, které jsou vzájemně propojené malými otvory. Do horní nádoby umístíte podestýlku. Prostřední je pro žížaly, které se derou nahoru za potravou. A do spodní části kompostéru stéká nažloutlá tekutina, které se říká žížalí čaj. Je to velmi silné domácí hnojivo, skvělé například na zalévání květin.

Kam umístit vermikompostér

Vermikompostér můžete dát na balkón, do garáže nebo dílny, ale i kuchyně. Důležité je zajistit „pracujícím“ žížalám teplotu kolem 20 °C – nikdy by neměla klesnout pod 5 °C a přesáhnout 25 °C – a správnou vlhkost. Během chladnějšího období nenechávejte vermikompostér venku bez izolace. V létě ho zase nevystavujte přímému slunci, aby se z něj neodpařovala voda a nepřehříval se.

Správná podestýlka

Nepodceňujte výběr podestýlky, na kterou budete žížalám dávat potravu. Může to být tráva, listí, roztrhané a navlhčené kartony od vajíček nebo ruličky od toaletního papíru. Skvěle se ale hodí i rašelina, hobliny nebo kokosové vlákno. Na začátku podestýlku pořádně navlhčete. Když pak bude přibývat bioodpad, přirozeně se v kompostéru udrží i větší vlhkost.

Kalifornské žížaly

Do vermikompostéru jsou ideální kalifornské žížaly. Na jednu stranu totiž dokážou spotřebovat velké množství bioodpadu, na druhou stranu vydrží i dva týdny bez potravy. Nemusíte se proto bát odjet na dovolenou. Když jste doma, krmte je dvakrát až třikrát týdně. Tyto žížaly se dožívají 2 až 4 let a dorůstají délky až 13 centimetrů. Ale pozor, pokud se vám kalifornské žížaly přemnoží, nevypouštějte je do volné přírody! Jedná se totiž o invazní druh. Místo toho je nabídněte dalším zájemcům o vermikompostování.

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat

Kolik peněz a energie ušetří třídění odpadu?

Recyklování a ochrana životního prostředí jsou dnes již součástí běžného života.
Víc najdete tady

Kde probíhá výkup a recyklace skla?

Recyklace skla zřejmě nemá omezení.
Víc najdete tady

Co je bioodpad a jak ho třídit?

Bioodpad je biologicky rozložitelný odpad.
Víc najdete tady